Notowania

giełda
10.10.2013 16:55

Mała euforia na parkietach

Niewielkie podniesienie limitu zadłużenia mogłoby dać więcej czasu na porozumienie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rynki finansowe pozytywnie zareagowały na informacje o potencjalnym kompromisie między Republikanami i Demokratami. Niewielkie podniesienie limitu zadłużenia mogłoby dać więcej czasu na porozumienie i ponownie odłożyć problem w czasie, co stało się już specjalnością amerykańskich polityków.

Fantastyczną sesję notuje WIG20, który zyskuje już ponad 3 procent. Jest to po części efektem ogólnego optymizmu panującego dziś na giełdach, po części zasługą podwyższenia perspektyw dla polskiego sektora bankowego przez agencję Moody's, a po części efektem sytuacji technicznej na wykresie. Najbliższym oporem dla kontraktu terminowego na WIG20 powinny być okolice 2500pkt. Poprawa nastrojów na rynkach pozytywnie wpływa również na notowania złotego, który i tak jest ostatnio bardzo silny względem walut regionu. Kurs EURPLN zszedł dziś w okolice wsparcia w okolicach 4,18 i póki co rynek został powstrzymany. Kolejny opór wypada w okolicach 4,15. Polska waluta prezentuje się również korzystnie względem dolara – kurs USDPLN znajduje się nadal poniżej 3,10. Wczorajsze minutes z posiedzenia FOMC okazały się być mniej gołębie niż przypuszczano dlatego notowania złotego mogą się jeszcze skorygować do końca roku.

Jeśli chodzi o wydarzenia makroekonomiczne to dziś najważniejsze były posiedzenie Banku Anglii i odczyt liczby złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Bank Anglii zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił nic w swojej polityce monetarnej. Liczba zasiłków dla bezrobotnych wyniosła aż 374tys. jednak jest to efekt przetworzenia zaległych wniosków z Kalifornii, gdzie wcześniej przez 4 tygodnie zepsuty był system komputerowy. W tej sytuacji do poprzednich 4 odczytów można dodać po 8 tys. Kolejna 1/3 wzrostu, a zatem 22 tys., to efekt zgłoszeń po zasiłek pracowników firm utrzymujących się z kontraktów rządowych. Dlatego dane wcale nie są złe, choć przeciągający się shutdown może mieć coraz większy wpływ na rynek pracy.

Jutro w kalendarium brak istotnych pozycji. Cały czas tematem numer jeden będą rozmowy budżetowe w USA. Warto zwrócić uwagę na wstępny odczyt październikowego indeksu Uniwersytetu Michigan o godzinie 15.55. Później czekają nas wystąpienia członków FED, przemówią Jerome Powell i Eric Rosengren.

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz