Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Marazm w oczekiwaniu na FOMC

0
Podziel się:

Marazm na poziomach zbliżonych do piątkowego zamknięciu lub nieznacznie wyższych, którego źródłem będzie oczekiwanie na jutrzejsze wyniki posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku (FOMC) ws. stóp w USA.

Marazm w oczekiwaniu na FOMC

Marazm na poziomach zbliżonych do piątkowego zamknięciu lub nieznacznie wyższych, którego źródłem będzie oczekiwanie na jutrzejsze wyniki posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku (FOMC) ws. stóp w USA, to podstawowy scenariusz dla warszawskiej giełdy na poniedziałek.

W tym tygodniu bezapelacyjnie wydarzeniem numer 1 jest decyzja FOMC. Ostatni miesiąc, jeżeli tylko wyeliminujemy cały rynkowy szum, stały pod znakiem dyskontowania obniżki stóp procentowych przez Fed (obecnie 5,25 proc.). Proces ten rozpoczął się 17 sierpnia br. Wówczas, Fed reagując na kryzys na rynku ryzykownych kredytów hipotecznych, zdecydował się obniżyć stopę dyskontową o 50 punktów bazowych. Ta decyzja rozpoczęła spekulacje nt. obniżki głównej stopy. Obecnie na rynku utrzymuje się szeroki konsensus, że we wtorek FOMC zdecyduje się obniżyć stopy przynajmniej o 25 punktów bazowych do 5 proc. Poważnie rozważana jest też obniżka o 50 punktów bazowych.

Decyzja ws. stóp w USA, jak również towarzyszące jej uzasadnienie, ma szanse nadać kierunek światowym giełdom, a więc i warszawskiej, nie tylko w tym tygodniu, ale i w kolejnych. Ponad wszelką wątpliwość można założyć, że brak obniżki kosztu pieniądza, w sytuacji gdy praktycznie zdyskontowane jest cięcie o 50 punktów bazowych, zakończy się wyprzedażą akcji. Obniżka stóp o 50 punktów bazowych będzie natomiast impulsem do wzrostów.
Indeks WIG20, który zakończył piątkowe notowania zniżką o 0,6 proc do 3612,81 pkt., stabilizuje się w szerokim przedziale 3442-3642 pkt. Wybicie z tej stabilizacji wskażę kierunek dalszych zmian. Wskaże, czy indeks ten ruszy do 3000 pkt., czy też może skieruje się ku szczytowi z 6 lipca br. (3899,59 pkt.).

Dziś Główny Urząd Statystyczny opublikuje sierpniowe dane o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu. Obie publikacje nie będą miały wpływu na rynek akcji.

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)