Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mniejsze subsydia dla rolnictwa

0
Podziel się:

Stany Zjednoczone gotowe są zmniejszyć subsydia rolnicze z 45 do 13-16,4 mld dolarów rocznie - podaje dziś "Rzeczpospolita", powołując się na agencję Reuters'a.

WYDARZENIE DNIA
Stany Zjednoczone gotowe są zmniejszyć subsydia rolnicze z 45 do 13-16,4 mld dolarów rocznie - podaje dziś "Rzeczpospolita", powołując się na agencję Reuters'a.

Amerykanie są gotowi do podjęcia tego kroku, pod warunkiem, że inne kraje zdecydują się na podobne kroki - powiedział Crawford Falconer, główny negocjator WTO. Te inne państwa to przede wszystkim Unia Europejska, która w pierwszym rzędzie musiałaby zgodzić się na redukcję ceł na żywność, rzędu 66-73 proc. (UE jest skłonna obniżyć cła o połowę).

Być może dalszą konsekwencją porozumień w ramach WTO byłyby redukcje dopłat bezpośrednich dla rolników, które teraz wynoszą 43 mld euro rocznie. Przyjęcie rozwiązań WTO byłoby świetną informacją dla rynków finansowych. "Uwolnienie" handlu żywnością pomogłoby w walce z inflacją.

SYTUACJA NA GPW
Czwartkowe notowania to płytka korekta po środowej zwyżce. Zważywszy na to, że ostatnie dni przyniosły gładki wzrost WIG20 o 300 pkt, korekta była wyjątkowo płytka, a zamiast spadków mieliśmy po prostu trend boczny. W samej końcówce sesji popyt przycisnął i WIG20 i WIG zakończyły sesję na tym samym poziomie co w środę.

Trudno powiedzieć na ile ta lepsza końcówka sesji to chwilowe wahnięcie (WIG20 zyskał w pół godziny 30 pkt), a na ile przygotowania do dzisiejszego dnia "trzech wiedźm" - w piątek wygasają kontrakty terminowe m.in. na WIG20, a to oznacza, że inwestorzy z rynku terminowego mogą próbować wpłynąć na zachowanie rynku kasowego, by uzyskać jak najbardziej korzystne rozliczenie posiadanych pozycji na kontraktach.

Obroty na całym rynku akcji podliczono na 1,48 mld PLN. Wzrosły notowania 124. spółek, spadły 152.

GIEŁDY ZAGRANICZNE
Wczorajsza sesja za oceanem przebiegła podobnie jak notowania w Europie. Dominowała lekka realizacja zysków po wzrostach z dwóch poprzednich dni, która przy niskich obrotach pociągnęła S&P 0,7 proc. niżej, a Dow Jones o 0,4 proc.

Najbardziej ucierpiały walory deweloperów, których indeks spadł o 6,3 procent, czyli najmocniej od ponad dwóch lat. Impulsem do przeceny w tym sektorze były słowa Bena Bernake, który powiedział, że kryzys na rynku nieruchomości się pogłębi. Taki negatywny scenariusz potwierdziły również przedwczorajsze dane dotyczące ilości rozpoczętych nowych budów oraz pozwoleń na nowe.

Brazylijski Bovespa stracił 0,6 proc. Niewielka realizacja zysków przeniosła się również do Azji, gdzie japoński Nikkei stracił 0,6 proc., a Hang Seng przeceniono o 0,3 proc.

OBSERWUJ AKCJE
Cersanit - od połowy sierpnia spółka znajduje się w stabilnym trendzie wzrostowym, a na wczorajszej sesji kurs zamknął się powyżej poziomu 43,34 PLN, który był silnym oporem - wyznaczał 61,8 proc. zniesienia fali spadkowej z lipcowo-sierpniowej korekty. Oznacza to, że ma wolną drogę do poziomów z jej początku, czyli 48 PLN. Bardzo dobrze wyglądają wskaźniki techniczne (RSI, MACD, DMI), które potwierdzają potencjał do takiego ruchu. Wsparciem jest dolna linia kanału, w którym kurs się porusza, czyli obecnie okolice 42 PLN.

GTC - silnie wzrosło na ostatnich dwóch sesjach, czemu towarzyszyły wysokie obroty. Został w ten sposób przełamany silny opór na poziomie 45 PLN, jednak ponieważ powstała w ten sposób luka startowa, spodziewamy się, że przed dalszymi wzrostami kurs ją najpierw zamknie i po odbiciu się od wsparcia na 45 PLN będzie kontynuował wzrosty. Kolejnym oporem przed dalszą aprecjacją będzie poziom 50 PLN.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
Lotos - przychody spółki w pierwszym półroczu wyniosły 5,6 mld PLN (spadek o 6 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym), a zysk netto 305 mln PLN (spadek o 26 proc.).

Polimex Mostostal - zosał liderem konsorcjum, które wykona kompleks dydaktyczno-sportowy w Kleszczowie. Wynagrodzenie z tytułu jego budowy ustalono na 158 mln PLN, a termin zakończenia prac na koniec lipca 2009 roku.

Police - zawarły umowę na kupno ilmenitu (surowiec służący do wyrobu beli tytanowej). Kontrakt o wartości 126 mln PLN zawarto na 5 lat.

Pol Aqua - spółka została generalnym wykonawcą budynku apartamentowego w Warszawie. Wynagrodzenie z tego tytułu ustalono na 39 mln PLN, a termin zakończenia prac na koniec lutego 2009 roku.

PPWK - członek rady nadzorczej kupił 1.200.000 akcji, prezes zarządu kupił 34.193 akcje, a wiceprezes kupił 30.000 akcji spółki. Powyższe walory zostały nabyte po cenie 2,00 PLN za sztukę.

Gino Rossi - przychody grupy w okresie styczeń-sierpień wyniosły 107 mln PLN i były 55 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

TVN - członek zarządu sprzedał 15.000 akcji spółki po cenie 22,55 PLN za jedną.

Stormm - spółka zamknęła 700 kontraktów na indeks WIG20 i posiada obecnie 800 otwartych pozycji.

PROGNOZA GIEŁDOWA
Układ "zewnętrznych czynników sprawczych" nie jest dziś zły dla GPW, ale nie jest też dziś istotny. Oczywiście ze względu na specyfikę dnia, czyli rozliczenie kontraktów terminowych i opcji na indeksy i kursy akcji.

Kalendarz wnosi dziś dodatkowy element nieprzewidywalności do zachowania rynku i naprawdę trudno odgadnąć, w którą stronę pójdzie dziś rynek, jak również to, czy w ogóle będzie dziś pobudzany zleceniami od inwestorów z rynku terminowego.

Gdyby nie układ kalendarza spodziewalibyśmy się dziś - po niższym otwarciu podyktowanym przez giełdy w USA i Azji - umiarkowanie udanej sesji. A to ze względu na zwykle służący GPW spadek dolara i wzrost notowań ropy, a także zachowanie jena.

Warto tu jednak dodać, że zbyt gwałtowny spadek dolara, może się szybko obrócić przeciwko giełdom europejskim, ze względu na gorszą sytuację eksporterów i ułatwiony dostęp do wspólnego rynku ze strony importerów.

WALUTY
Piątkowy poranek wita inwestorów kolejnym rekordem notowań euro, które wyceniane jest już na 1,4105 USD (szczyt intra to 1,4117). Euro podrożało już o ponad 5,5 centa w ciągu dwóch tygodni i jest silnie wykupione, ale obawy (nadzieje?) o korektę kursu wspólnej waluty zdają się tylko podsycać zakupy wspólnej waluty. Inwestorzy nabierają przekonania, że Fed nadal będzie obniżał stopy w USA, co pomaga euro.

Jen jest mniej więcej na poziomie z wczorajszego zamknięcia - wobec dolara. Wobec euro traci 0,3 proc. U nas dolar spada już do 2,67 PLN, euro do 3,767 PLN, frank kosztuje 2,284 PLN.

SUROWCE
Cena ropy brent otworzyła się dziś rano powyżej szczytów z zeszłego roku i jest najdroższa w historii. Za jedną baryłkę trzeba zapłacić 78,90 USD, czyli 0,8 proc. więcej niż wczoraj. Inwestorzy na giełdzie w Londynie czekali dłużej na ten rekord, niż ich koledzy z Nowego Jorku, a impulsem do jego ustanowienia są doniesienia na temat obniżenia wydobycia w rejonie Zatoki Meksykańskiej, w związku z huraganem w tamtym rejonie.

Cena miedzi odreagowała ostatnie wzrosty, w wyniku przekonania inwestorów, że obniżka stóp procentowych przez FED nie zwiększy popytu na ten surowiec w takim stopniu jak oczekiwano. Na giełdzie w Szanghaju cena miedzi spadła o 0,7 proc., natomiast na londyńskim LME osunęła się o 0,2 proc. do poziomu 7.875 USD.

Złoto również odreagowało wzrosty, ale bijący rekordy eurodolar sprawił, że znów jest w trendzie wzrostowym. Uncja tego kruszcu kosztuje dziś rano 738 USD i jest bliska pobicia wczorajszego rekordu.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Open Finance
KOMENTARZE
(0)