Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Arkadiusz Droździel
|

Na giedach przeważają kupujący. Reagują na szczyt

0
Podziel się:

Czy przyjęcie nowego paktu fiskalnego przyczyni się do poprawy nastrojów na giełdach?

<a href="http://www.facebook.com/drozdziel.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Arkadiusz Droździel</b>, Analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Od kilkunastu lat analizuje procesy zachodzące w gospodarce i na rynkach finansowych. Zwolennik inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym.
<a href="http://www.facebook.com/drozdziel.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Arkadiusz Droździel</b>, Analityk Money.pl</a> <br /><br /> Od kilkunastu lat analizuje procesy zachodzące w gospodarce i na rynkach finansowych. Zwolennik inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym.

Dla inwestorów unijny szczyt zakończył się umiarkowanym sukcesem. Nakłonienie 26 krajów do przyjęcia nowego paktu fiskalnego przyczyniają się do poprawy nastrojów na giełdach w Europie i za Oceanem.

W najlepszych są na paryskim parkiecie, w Madrycie i Frankfurcie nad Menem. Francuzi cieszą się, że prezydentowi Sarkozy'emu udało się przeforsować wprowadzenie nowych zasad dyscypliny finansów publicznych. Przede wszystkim automatycznych sankcji za łamanie dyscypliny budżetowej dla krajów łamiących limity deficytu i długu publicznego. Sukcesem francuskiego prezydenta jest przekonanie unijnych przywódców, że przyjęcie nowych zasad nie wymaga zgody wszystkich państw UE.

Zobacz jak reagują inwestorzy we Frankfurcie i Paryżu

W Warszawie inwestorzy aż tak optymistycznie nie zareagowali na zakończenie szczytu unijnego. WIG20 utrzymuje się nieznacznie powyżej poprzedniego zamknięcia.

Zobacz notowania WIG20 na żywo

Dużo lepiej poczynają sobie natomiast inwestorzy za Oceanem. Tamtejsze indeksy zyskują około procenta.

Zobacz notowania indeksów za Oceanem

To efekt lepszych niż się spodziewano danych o nastrojach konsumentów w USA. Indeks Uniwersytetu Michigan, który je mierzy wyniósł 67,7 punktów, a miało być 65,6 punktów.

Odtrąbiono sukces na szczycie. Rośnie optymizm na giełdach

Arkadiusz Droździel, godz. 13:20

Wszystko wskazuje na to, że już tylko Brytyjczycy nie chcą przystąpić do porozumienia w sprawie tzw. nowego paktu fiskalnego. Ta informacja ucieszyła inwestorów.

Szczególnie tych, którzy handlują na giełdach we Frankfurcie nad Menem oraz Paryżu, gdzie indeksy zyskują około dwóch procent.

Również w Warszawie po porannych spadkach WIG20 wyszedł nad kreskę i zyskuje około procenta. Gorzej radzą sobie natomiast indeksy małych i średnich spółek, które tracą około pół procent.

Poprwaa nastrojów na rynkach akcji zbiegła się z informacjami napływającymi z Brukseli, że już tylko Brytyjczycy nie zgadzają się na przystąpienie do tzw. małego paktu fiskalnego. Zakłada on wprowadzenie nowych zasad dyscypliny finansów publicznych, w tym wprowadzenie automatycznych sankcji za łamanie dyscypliny budżetowej dla krajów łamiących limity deficytu i długu publicznego, a także o wpisanie do konstytucji przez wszystkie kraje tzw. złotej zasady utrzymywania zrównoważonych budżetów. Wcześniej obok Wielkiej Brytanii nowym rozwiązaniom opierali się także Czesi, Szwedzi i Węgrzy.

Wśród spółek z WIG20 najlepiej wypadają papiery PKN Orlen, PKO BP, Banku Handlowego oraz Pekao SA.

Spadki chwilowo zatrzymane. GPW czeka na wieści ze szczytu

Łukasz Pałka, godz. 10.50

Złe emocje na europejskich parkietach został nieco opanowane. To w żaden sposób nie przesądza jednak o wynikach dzisiejszej sesji.

Po porannych spadkach główne indeksy powróciły mniej więcej do poziomów z wczorajszego zamknięcia, choć inwestorom daleko do optymizmu i kupowania akcji. WIG20 próbuje odrabiać straty.

WIG20 na tle europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Dotychczasowe efekty unijnego szczytu ratunkowego nie są zadowalające, a już na pewno nie przełomowe. Taka sytuacja zdecydowanie sprzyja sprzedającym akcje. Niepewności dodają informacje dotyczące europejskich instytucji finansowych, które w razie rozwoju kryzysu w strefie euro będzie potrzebowały dodatkowego kapitału.

Marne efekty szczytu. Ruszyła wyprzedaż akcji

Łukasz Pałka, godz. 9.15

Od mocnego spadku indeksu WIG20 rozpoczyna się dziś handel na warszawskim parkiecie. Nastroje są fatalne w całej Europie.

Jak widać, dotychczasowe doniesienia z unijnego szczytu na razie nie uspokoiły rynków. WIG20 na otwarciu stracił ponad 1,5 procenta i znów znalazł się poniżej granicy 2,2 tysiąca punktów.

Obserwuj indeks WIG20 na początku notowań na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Pierwsze komentarze dotyczące efektów szczytu mówią o jego niepowodzeniu. Brak pełnej zgody co do polityki fiskalnej wszystkich 27 członków UE na pewno nie spodoba się rynkom. Za dobrą decyzję należy jednak uznać wsparcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego przez banki centralne na kwotę 200 miliardów euro. Przywódcy chcą w ten sposób zachęcić również inne kraje, m.in. Azji, do włączenia się w proces ratowania strefy euro.

Pod znakiem spadków upływa tymczasem handel na azjatyckich parkietach. Mocne spadki mają miejsce w Japonii, Hong Kongu, nieco mniejsze w Chinach. Powodem są również obawy rezultaty szczytu.

Wśród spółek z indeksu WIG20 najmocniej tracą akcje firm surowcowych oraz instytucji finansowych. Te drugie są po presją głównie przez ciągły brak rozwiązania kryzysu w strefie euro, jak również doniesienia o tym, że europejskie banki będą potrzebowały dalszego dokapitalizowania.

GPW: Inwestorzy nie wierzą w przełom na unijnym szczycie

Łukasz Pałka, 8.12, godz. 22.45

Całe szczęście, że przed nami ostatnia już przed weekendem sesja na giełdach. Przerwa pomoże inwestorom opanować emocje, które w piątek mogą być bardzo duże.

Podzieleni jak nigdy europejscy politycy mają w piątek rozmawiać o ratunku dla strefy euro. Szczyt ósmy z kolei, po raz kolejny mówi się o nim, że najważniejszy, a czas ucieka. Taka sytuacja zdecydowanie nie sprzyja rynkom, które oczekują wreszcie politycznych decyzji, które przywrócą wiarygodność strefy euro.

Niestety nic nie zapowiada, że tym razem unijny szczyt przyniesie porozumienie. Jeszcze w czwartek nie było mowy o pomysłach na ratunek, które byłyby do zaakceptowania przez wszystkie kraje członkowskie UE. Najogólniej mówiąc, chodzi o doprecyzowanie dwóch kwestii: po pierwsze reguł polityki fiskalnej i jej kontroli w państwach strefy euro, a po drugie zasad funkcjonowania mechanizmów ratunkowych, jak np. EFSF, który będzie dysponował funduszem ratunkowym.

Inwestorów zawiódł również w czwartek prezes Europejskiego Banku Centralnego. Bo choć EBC obniżył stopy procentowe do rekordowego poziomu 1 procenta i obiecał bankom pomoc, to z ust jego prezesa nie padło nawet słowo na temat skupu obligacji zadłużonych państw. A to przełożyło się na silne spadki na giełdach, nie tylko europejskich, ale również w USA.

Indeksy na Wall Street podczas czwartkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Za Oceanem wyprzedaż dotknęła przede wszystkim akcje instytucji finansowych, co po doniesieniach z EBC jest zrozumiałe. Pozytywnym akcentem odnoszącym się do Polski była za to informacja o pozytywnym przejściu banku PKO BP przez strees-testy.

Podczas piątkowej sesji na GPW ani na żadnych europejskich parkietach znaczenia nie będą miały napływające dane makro. Można być za to pewnym bardzo dużych wahań spowodowanych doniesieniami z unijnego szczytu.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)