Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niedźwiedzie wciąż mają przewagę

0
Podziel się:

Zeszły tydzień zamknął się spadkami. Niewielkimi, ale pozwoliły one utrzymać niedźwiedziom wypracowaną wcześniej przewagę.

Niedźwiedzie wciąż mają przewagę
Zeszły tydzień zamknął się spadkami. Niewielkimi, ale pozwoliły one utrzymać niedźwiedziom wypracowaną wcześniej przewagę. Krótkoterminowa ocena sytuacji technicznej pozostaje negatywna, a rynek testuje właśnie silne wsparcia istotne już dla dłuższej perspektywy.

Wakacji ciąg dalszy

Sesja kończąca zeszły tydzień nie dostarczyła zbyt wielu emocji. Z punktu widzenia posiadaczy krótkich pozycji spełniła jednak swoje zadanie, czyli potwierdziła czwartkowy sygnał, jakim było wyjście dołem z tygodniowej konsolidacji. W piątek ceny zmieniały się niewiele, po jednym dniu przerwy do tradycyjnie niskich wartości powróciły tez obroty. Popyt powalczył jeszcze na samym początku notowań, próbując powrócić ponad poziom 2451pkt. Nie udało się i kupujący odpuścili. Później minima sierpniowej zniżki były sukcesywnie pogłębiane, aż do szerokiej strefy wyznaczonej przez lokalne szczyty z czerwca i połowy lipca (2398-2426pkt.). Bliskość wsparć ponownie zaktywizowała optymistów i w końcówce dnia rynek wyraźnie się podniósł, nie na tyle jednak by cokolwiek zmienić. Opór na dolnej granicy konsolidacji obronił się raz jeszcze, zamykając tydzień na wysokości 2448pkt.

Nad wsparciami

Kłopoty byków zaczęły się na początku miesiąca, kiedy to wakacyjne wzrosty rozbiły się o techniczną przeszkodę, jaką była złamana w maju linia kilkunastomiesięcznej hossy (zielony kolor na wykresach). Zapoczątkowana tym wyprzedaż trwa już dwa tygodnie i nie widać bynajmniej symptomów poprawy sytuacji. Wręcz przeciwnie, kolekcja negatywnych wskazań technicznych regularnie się powiększa. W zeszłym tygodniu mimo ponawianych z uporem prób, nie udało się bykom zamknąć luki bessy w obszarze 2490-2495pkt. Tym samym prospadkowa formacja wyspy odwrotu (zaznaczona elipsą) zachowała ważność, spełniając swoje obietnice przeceną na ostatnich sesjach.

Dzięki tym spadkom potwierdzone zostało też objęcie bessy widoczne na wykresie tygodniowym. To silna formacja odwrócenia wspierająca pesymistyczną wersję przyszłości. W piątek kurs dotarł do popytowej zapory zbudowanej na wsparciach w okolicach 2400pkt. Wybicie właśnie ponad te poziomy wygenerowało w lipcu średnioterminowy sygnał kupna. Jeśli ceny spadną niżej, sygnał zostanie zanegowany. Na wykresach można też doszukać się zarysów formacji głowy i ramion, która wtedy powstanie Potyczka na obecnych wysokościach ma więc duże znaczenie dla dalszych perspektyw rynku widzianych przez pryzmat analizy technicznej.

To może być punkt zwrotny. W tej chwili jednak krótkoterminowe nastawienie pozostaje negatywne, a do jego zmiany potrzebne jest przebudzenie popytu. Pierwszym symptomem poprawy byłby powrót do obszaru ostatniej konsolidacji, czyli ponad 2451pkt. O wyraźnym sygnale mówić będzie można jednak dopiero, gdy kupujący przełamią dwutygodniowy trend spadkowy (jego linia przebiega teraz w okolicach 2485-2490pkt.) i uporają się wreszcie z niepokonaną luką bessy zamykając dzień powyżej 2495pkt.

Weekend niewiele zmienił

Główne parkiety Azji notują w tej chwili umiarkowane straty, lekko rosną natomiast wyceny amerykańskich kontraktów. Jeśli ostatnie minuty przed otwarciem nic nie zmienią, otwarcie tygodnia wypaść winno w pobliżu kreski. Inicjatywa jest po stronie podaży, ale zadanie niedźwiedzi łatwe nie jest: przełamać silne wsparcie w strefie czerwców-lipcowych szczytów. Jeśli uda się zepchnąć rynek poniżej 2398pkt. zadanie zostanie wykonane, a droga ku kontynuacji spadków otwarta. Następną przeszkodą byłby dołek na 2355pkt.

W przypadku kupujących najbliższą przeszkodą jest poziom 2451pkt. Powrót do wnętrza tygodniowej konsolidacji pozwoli rozwinąć wzrostowe odbicie. Kolejne, intradayowe opory to okolica 2465pkt. i 2480pkt. Naprawdę istotne są jednak te wymienione powyżej, w sąsiedztwie 2500pkt.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)