Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Podwyżka w USA pewna. Średnie spółki w górę

4
Podziel się:

W WP money czytaj, jak minął tydzień na warszawskiej giełdzie.

Podwyżka w USA pewna. Średnie spółki w górę

Pogorszenie nastrojów wśród inwestorów obecnych na warszawskiej giełdzie oraz osłabienie złotego - to efekty niepewności przed publikacją ratingu przez agencję S&P.

W oczekiwaniu na doniesienia dotyczące oceny Polski, autorstwa analityków z agencji S&P, mogliśmy obserwować wyraźne osłabienie złotego. Dolar sięgnął już kolejnego rekordu 4,22 zł, mocne pozostaje również euro (4,48 zł), a także frank szwajcarski (4,17 zł).

W tej sytuacji inwestorzy obecni na warszawskiej giełdzie raczej wstrzymywali się w piątek z decyzjami o zakupach akcji. Główne indeksy wahały się w okolicach ostatniego zamknięcia. Warto jednak zwrócić uwagę na wskaźnik średnich spółek mWIG40. Ten chociaż nie odnotował w piątek bardzo wyraźnego zysku, to jednak ustanowił kolejny rekord i znalazł się na poziomie, którego nie widzieliśmy od 2007 r.

Wydaje się, że podwyżka stóp procentowych w USA podczas posiedzenia władz monetarnych w grudniu jest już przesądzona. Według opublikowanych w piątek danych stopa bezrobocia w tym kraju wyniosła w listopadzie 4,6 proc. (to najlepszy wynik od 9 lat), a w sektorze pozarolniczym przybyło 178 tys. miejsc pracy. W obu przypadkach dane były lepsze od prognoz, wskazują na poprawę sytuacji gospodarczej w USA.

Co więcej, na rynkach rosną spekulacje na temat tego, że grudniowa podwyżka nie będzie jedyną, a w 2017 r. Fed może zdecydować się jeszcze na dwie.

Podczas gdy w USA będą trwały spekulacje o możliwych podwyżkach stóp, w Polsce kolejne miesiące mogą przynieść domysły o tym, że Rada Polityki Pieniężnej będzie dążyć do ich obniżek - to efekt bardzo słabych doniesień o sytuacji gospodarczej w Polsce. W mijającym tygodniu inwestorzy dowiedzieli się, że w trzecim kwartale PKB Polski wzrósł o 2,5 proc. r/r. To najsłabszy wynik od trzech lat. Tymczasem ekonomiści z BZ WBK zwrócili uwagę, że szczególnie słabo może wypaść czwarty kwartał, ze wzrostem na poziomie bliżej 1 proc. niż 2 proc. r/r.

Na warszawskiej giełdzie indeksowi WIG20 tydzień upłynął pod znakiem walki o utrzymanie się blisko poziomu 1.800 pkt. Kolejna próba przebicia i utrzymania się powyżej tego pułapu zakończyła się niepowodzeniem.

Główne indeksy GPW w mijającym tygodniu

giełda
komenatrze giełdowe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
ZT
5 lata temu
Szczyt cyklu 5-miesięcznego był w sierpniu a spadki jesienne okazały się całkiem łagodne, wig20 spadł do zaledwie 1709,51 30 IX. Ze zdumieniem obserwowałem siłę rynku, gdy w20 nie chciał spadać w akompaniamencie wywalanych na potęgę PLN oraz obligacji. Wygląda na to, że osiągnęliśmy dno cyklu i teraz wypatrywać należy wzrostów. Jednak cykle mogą się wydłużać więc jeszcze trzeba poczekać co w grudniu się wydarzy.
ZT
5 lata temu
Czy nie nadszedł czas aby zakrzyknąć: Hossa! Hajda na 2800! ??? Co wy na to? Ciekawe czy mnie zbanują?
Andrzej
5 lata temu
Po decyzji S&P akcje w poniedziałek mocno w górę. Tym bardziej, że rekomendacja banku inwestycyjnego Godlman Sachs pokazuje, że akcje polskie, brazylijskie i indyjskie są niedowartościowane bardzo i w 2017 mogą wzrosnąć o ok. 20%. Co myślicie o tej rekomendacji banku GS?
kaska
5 lata temu
To sie nazywa Prawo i Sprawiedliwość . Inaczej mówiąc Polska państwem Prawa