Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Postawa banków decydująca dla indeksu WIG20

0
Podziel się:

Zobacz jak wygląda sytuacja na warszawskim parkiecie.

Postawa banków decydująca dla indeksu WIG20

Zbliżający się dużymi krokami moment publikacji prezydenckiej ustawy o kredytach frankowych odcisnął negatywne piętno na notowaniach sektora bankowego. W końcówce ubiegłego tygodnia indeks WIG20 wyraźnie osłabł i wrócił w okolice poziomu 1.750 pkt. Nie bez znaczenia okazały się również uwarunkowania techniczne, które uległy pogorszeniu.

Już na początku ubiegłego tygodnia w mediach pojawiła się informacja, iż wspomniana ustawa wpłynie do Sejmu w ciągu najbliższych dni. Perspektywa ta powstrzymała obie strony rynku przed zdecydowanymi działaniami. W końcówce tygodnia przewagę osiągnęła strona podażowa, a inwestorzy pozbywali się akcji banków, w obawie, że do oczekiwanej publikacji dojdzie podczas weekendu.

Indeks WIG20 odczuł również skutki pogorszenia sytuacji technicznej. Na wykresie dziennym konsolidacja z ostatnich dwóch tygodni ułożyła się w kształt negatywnej formacji RGR. Piątkowa przecena dopełniła ten niekorzystny układ techniczny, ustawiając w lepszej pozycji stronę podażową. O ostatecznym kierunku rynku zadecyduje jednak wydźwięk wciąż oczekiwanego projektu ustawy frankowej.

Indeks mWIG40 utrzymuje korelacje z DAXem

Od drugiej dekady lipca br., korzystne tendencje obserwujemy na niemieckim rynku akcji. Z nastrojami tymi dobrze koresponduje nasz indeks średnich spółek. Indeks mWIG40 z nawiązką odrobił już całą pobrexitową lukę i testuje obecnie główną linię trendu spadkowego (3.600 pkt.). W krótkim terminie może pojawić się zatem realizacja zysków. W otoczeniu zewnętrznym kluczowe znacznie ma obecnie postawa banków centralnych.

Oczekiwane są dalsze działania stymulacyjne gospodarek. W ubiegłym tygodniu próbkę swoich możliwości zaprezentował Bank Japonii zwiększając zakup funduszy typu ETF. Mimo, ze utrzymany został dotychczasowy poziom stymulowania monetarnego na poziomie 80 bln jenów (764 mld USD), notowania indeksu Nikkei utrzymały się na wysokich poziomach.

Przedłużenie okresu konsolidacji na Wall Street

Indeksy za oceanem od dwóch tygodni znajdują się w fazie tendencji bocznej. Barometr szerokiego rynku S&P500 po wyjściu na maksima cenowe w połowie lipca br., przeszedł w fazę konsolidacji pod strefą 2.180-2.200 pkt. W piątek początkowo przeważała strona podażowa. Większa aktywność sprzedających to przede wszystkim efekt słabego odczytu PKB USA za II kw. Według podsumowań gospodarka amerykańska rozwijała się w ubiegłym kwartale o 1,2 proc, podczas, gdy oczekiwano wzrostu o 2,5 proc. Powodem gorszego odczytu jest przede wszystkim spadek inwestycji.

PGNiG – rynek czeka na informacje o celu skupu akcji

PGNiG chce kupować akcje własne w celu umorzenia. Łączna cena nabywanych papierów nie będzie wyższa niż 750 mln zł - podała spółka w komunikacie. Nabycie akcji własnych nastąpi do 31 grudnia 2016 roku.

Informacja o planie skupu akcji wywołała pozytywną reakcję rynku na początku piątkowej sesji. Akcje gazowej spółki zyskiwały na wartości 3 proc. Później jednak optymizm został przygaszony. Na rynku pojawiły się bowiem spekulacje, iż planowany skup może być posunięciem strategicznym ze strony spółki. Zdaniem analityków, w skupie prawdopodobnie nie będzie uczestniczył Skarb Państwa, którego celem będzie podwyższenie udziału w spółce.

Innym bardziej negatywnym scenariuszem jest natomiast ewentualna niekorzystana informacja, która napłynie wkrótce na rynek i umożliwi spółce taniej skupić własne akcje. Z tym stanowiskiem kontrastuje natomiast opinia, iż skup może być też związany z oczekiwanym odszkodowaniem od Gazpromu. Do czasu wyjaśnienia tych kwestii, kurs akcji PGNiG podlegał będzie większej zmienności.

Tauron - kolejne odpisy obniżają wyniki spółki

Tauron szacuje, że miał w I półroczu 2016 roku ok. 10 mln zł skonsolidowanej straty netto i ok. 1,65 mld zł zysku EBITDA - podała spółka w komunikacie.

Spółka poinformowała, iż strata ta wynika z odpisu z tytułu utraty wartości bilansowej jednostek wytwórczych segmentu Wytwarzanie, co wpłynęło na obniżenie wyniku EBIT o około 710 mln zł oraz wyniku netto o około 590 mln zł. Dane te jednak mogą ulec zmianie, po ocenie ze strony biegłego rewidenta. Raport za I półrocze zostanie opublikowany 17 sierpnia br.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ING Securities
KOMENTARZE
(0)