Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Presja otoczenia coraz większa

0
Podziel się:

Pogorszenie klimatu inwestycyjnego na świecie nie przeszkodziło w dniu wczorajszym głównym indeksom GPW w kontynuacji marszu na północ.

Presja otoczenia coraz większa

*Pogorszenie klimatu inwestycyjnego na świecie nie przeszkodziło w dniu wczorajszym głównym indeksom GPW w kontynuacji marszu na północ. Głównymi beneficjantami większej aktywności strony popytowej na warszawskim parkiecie okazały się duże spółki. *

Słabiej wiodło się średniakom, natomiast indeks grupujący podmioty o najmniejszej kapitalizacji nie był w stanie osiągnąć dodatniej dziennej stopy zwrotu. Podobnie, jak to miało miejsce podczas dwóch poprzednich sesji, notowania rozpoczęły się od mocnego akcentu ze strony kupujących. Kolejne godziny upłynęły na wahaniach, podczas, których kilkakrotnie dochodziło do zmiany krótkoterminowej tendencji.

Ostatecznie popyt w końcówce sesji wykorzystał umiarkowanie pozytywny start notowań na Wall Street, co dla indeksu WIG zaowocowało nowym długoterminowym maksimum cenowym na poziomie 42.764 pkt. Dzisiaj, przynajmniej na początku sesji, możemy oczekiwać niewielkiej korekty w dół.

Wyczekiwanie na Zachodzie

W atmosferze wstrzymywania się z istotniejszymi decyzjami upłynęły natomiast wczorajsze notowania w Europie Zachodniej. Indeks niemieckiej giełdy DAX zatrzymał się tuż powyżej poziomu 7.200 pkt. Przez cały dzień trwały niewielkie wahania w okolicach zamknięcia z ubiegłego tygodnia.

Można mieć obawy, iż optymizm po decyzji EBC okazał się krótkoterminowy. Kolejnym krokiem na drodze do wsparcia słabnących gospodarek Europy Południowej, będzie natomiast wynik jutrzejszego wyroku niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie paktu fiskalnego i ESM.

Przyjęcie paktu oznacza uruchomienie środków pomocowych obecnie w pierwszej kolejności dla Hiszpanii i Grecji. Warto przy tej okazji wspomnieć, iż w tym tygodniu na dwudniowym posiedzeniu zbiera się Rezerwa Federalna. Podjęte podczas spotkania decyzje poznamy we czwartek. Większość ekonomistów nie liczy jednak obecnie, iż FED zdecyduje się na trzecią rundę luzowania ilościowego.

Realizacja zysków na Wall Street

Po wyznaczeniu przez indeks S&P500 we czwartek nowego szczytu hossy i krótkim zawahaniu podczas ostatniej sesji ubiegłego tygodnia, wczoraj gracze na Wall Street zdecydowali się zrealizować osiągnięte zyski. Pokusa zamknięcia profitowych pozycji dotyczyła przede wszystkim spółek technologicznych, które wykazały największą słabość podczas poniedziałkowych notowań.

Dla przykładu akcje Intela odnotowały spadek kursu o 3,8 proc., czego bezpośrednim powodem była ogłoszona jeszcze w piątek rewizja prognoz w dół. W tym samym czasie jednak główny konkurent z branży, AMD zaliczył wczoraj wzrost kursu o 0,8 proc., po tym jak analitycy Goldman Sachs podnieśli rekomendację dla spółki ze Sprzedaj do Neutralnie.

Istotną słabość wykazały wczoraj największe spółki zajmujące się sieciami informatycznymi. Notowania F5 Networks zniżkowały o 3,6 proc., natomiast kurs Cisco Systems obniżył się o 2,1 proc.. Z kolei kursy dwóch gigantów technologicznych, Apple i Google, skorygowały wczoraj w dół, po tym jak dzień wcześniej spółki te wyznaczyły swoje historyczne maksima cenowe (odpowiednio 683 USD i 714 USD).

Po drugiej stronie rynku znalazły się wczoraj spółki transportowe wchodzące w skład indeksu Dow Jones Transportation Average. Wyróżniły się akcje United Continental i Delta zyskując odpowiednio (+1,8 proc. i 1,1 proc.). Ostatecznie indeks Nasdaq stracił wczoraj 1,03 proc., natomiast Dow Jones odnotował spadek o jedyne 0,39 procent. Dzisiaj rano na świecie nadal obserwujemy lekko negatywne nastroje inwestycyjne. Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy świecą się lekko na czerwono (S&P500 –0,22 proc.).

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)