Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Problem kredytowy znów straszy inwestorów

0
Podziel się:

Poza oczywiście negatywnym skutkiem obaw na spółki sektora finansowego ryzyko pogłębienia kryzysu płynności wraz z niekorzystnymi jego konsekwencjami gospodarczymi wpływa również na pełny obraz rynku.

Problem kredytowy znów straszy inwestorów

Po kolejnych informacjach Citigroup, który przyznał że zawirowania na rynku kredytów hipotecznych zmuszą go do poczynienia dalszych odpisów w kwocie od 8 do 11 mld USD giełdy azjatyckie zakończyły dzień mocno na minusie.

Również w europie główne indeksy rozpoczęły notowania pod kreską.

Mimo pozytywnego zakończenia piątkowych notowań za oceanem inwestorzy w Azji kończą notowania w kiepskich nastrojach. Japońskie TOPIX i Nikkei 225 zakończyły dzień 1,5% stratą, ponad 5% spadł Hang Seng z powodu obaw, iż inwestorzy chińscy nie będą mogli wkrótce bezpośrednio inwestować w akcje notowane w Hong Kongu.

Wcześniejsza zapowiedź takiego rozwiązania spowodowała ponad 50% wzrost tamtejszych indeksów w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Inwestorzy oczekując na potężny napływ gotówki z Chin oraz mając przed oczami poziomy wycen spółek z giełdy w Szanghaju kupowali akcje windując dynamicznie kursy z nadzieją na odsprzedanie papierów chińskim inwestorom po ich wejściu na rynek w Hong-Kongu.

W Europie DAX, FTSE100 oraz francuski CAC40 rozpoczęły dzień od 0,7% spadków, w których ponownie przodowały instytucje finansowe. Kolejne doniesienia o problemach Citigroup karzą zastanowić się nad możliwą drugą odsłoną dramatu, który w sierpniu spowodował ogromne zawirowania na rynkach finansowych, uszczuplając portfele inwestorów.

Kryzys zaufania wobec instytucji finansowych wciąż widoczny jest na rynkach pieniężnych - w zeszłym tygodniu Fed w operacjach otwartego rynku zasilił system bankowy kwotą ponad 40 mld dolarów, a więc największą kwotą od czasu zamachów z 11 września.

Poza oczywiście negatywnym skutkiem obaw na spółki sektora finansowego ryzyko pogłębienia kryzysu płynności wraz z niekorzystnymi jego konsekwencjami gospodarczymi wpływa również na pełny obraz rynku.

W tej atmosferze WIG 20 rozpoczął notowania prawie 1% spadkiem. Bardzo dobre wyniki KGHM-u (zysk netto w III kw. przekroczył 1,2 mld zł) nie zdołały pociągnąć indeksu do góry, a nawet sama spółka miedziowa znalazła się na niewielkim minusie.

Zyski zwiększyła również PBG, choć dynamika w ostatnim kwartale mogła rozczarować inwestorów, oczekujących na nieco lepsze wyniki. Krótko po 10:00 walory spółki notowane były 2,5% poniżej piątkowego zamknięcia. Widoczny na innych rynkach wzrost awersji do ryzyka oraz z reguły mniejsza aktywność inwestorów w poniedziałek prawdopodobnie przyczyni się do stabilizacji w rejonach 3.800 pkt. do czasu otwarcia rynków za oceanem.

Nieco lepiej radzić sobie mogą spółki małe i średnie, chociaż aktywność inwestorów również będzie niewielka.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)