Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Puchałka: Indeks WIG20 blisko styczniowego dołka

0
Podziel się:

Inwestorzy wciąż stronią od spółek wchodzących w skład indeksu WIG20.

Puchałka: Indeks WIG20 blisko styczniowego dołka

Nierównowaga popytu i podaży spycha barometr największych spółek w okolice dołka z początku roku.

W ogonie stawki ciągną się spółki sektora bankowego obarczone m.in. wewnętrznymi czynnikami politycznymi, jak również skutkami niedawnego Brexitu. Po drugiej stronie znajdujemy natomiast odradzający się w bólach sektor energetyczny i spółki surowcowe korzystające z wyższych cen ropy naftowej i innych metali.

Niemniej jednak indeks WIG20 ma nad sobą dwie istotne zapory podażowe. Pierwsza, najbliższa, znajduje się na poziomie 1.750 pkt. i powstała w wyniku opuszczenia przez indeks dołem obszaru ostatniej kilkudniowej konsolidacji. Drugą barierę wyznacza linia szyi formacji podwójnego szczytu zbudowanej w maju br. (1.850 pkt.). Od dołu mamy poziom wsparcia przy wartości 1.650 pkt., który będzie determinował zachowanie rynku dużych spółek w średniej perspektywie czasu.

Indeks średnich spółek podąża śladem niemieckiego DAXa

Niestety utrzymuje się dodatnia korelacja indeksu mWIG40 z głównym barometrem niemieckiej giełdy. Notowania mWIG40 nie utrzymały strefy wsparcia w przedziale 3.350-3.400 pkt. i w dniu wczorajszym wyznaczyły nowe minimum cenowe (3.285 pkt. po kursie zamknięcia). Najbliższe wsparcie wyznacza dołek z początku roku (3.200 pkt.), jednak perspektywy średnioterminowe uległy pogorszeniu.

Obniżeniu ulegają również prognozy wzrostu naszej gospodarki. Po HSBC, również Bank of America obniżył prognozę wzrostu PKB w Polsce do 3,6 proc. z 3,8 proc. w 2016 r. oraz do 3,5 proc. z 3,8 proc. w 2017 r. W kalendarzu makro, ważną datą jest 15 lipca, kiedy to agencja ratingowa Fitch może zdecydować się na obniżenie perspektywy ratingu Polski lub w negatywnym scenariuszu ściąć rating o jeden stopień.

Indeks S&P500 nadal w okolicach poziomu 2.100 pkt.

Lepszy od oczekiwań odczyt indeksu aktywności w amerykańskim sektorze usługowym poprawił nastroje inwestorów na Wall Street. Odczyt ISM services na poziomie 56,5 pkt., oznacza najwyższy poziom tego wskaźnika od siedmiu miesięcy. Wczoraj również publikowane były zapiski po ostatnim posiedzeniu FEDu. Z przedstawionego materiału wynika, iż w ocenie Rezerwy Federalnej, słabsze majowe dane z rynku pracy i niepewność co do perspektyw gospodarki USA, stanowią argument za utrzymywaniem dotychczasowego poziomu stóp procentowych.

Polwax– niedowartościowana spółka z dużym potencjałem

Instalacja odolejania w Czechowcach-Dziedzicach ruszy w 2019 r. Dzięki niej moce producenta parafin wzrosną realnie nawet o 20 tys. ton rocznie.

Komentarz: Polwax jest spółką wydzieloną ze struktur Grupy Lotos. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych procesów technologicznych produkty Polwaxu mają ugruntowaną pozycję na rynku i znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Zdaniem przedstawicieli spółki, akcje są mocno niedowartościowane.

Spółka wchodzi ze swoimi technologiami już opatentowanymi – lub w trakcie procesów patentowych – w takie obszary, jak produkcja specjalistycznych specyfików parafinowych niezbędnych w procesie produkcji odrzutowych silników lotniczych, czy też zaawansowanych opakowań dla produktów żywnościowych. Obie te grupy odbiorców mają znaczący potencjał do wzrostu, a Polwax może znaleźć się w elitarnym gronie kilku, kilkunastu liczących się na świecie dostawców.

GTC– w sierpniu akcje spółki również w obrocie w Johannesburgu

Giełda Papierów Wartościowych w Johannesburgu (JSE) dopuściła akcje GTC do obrotu na swoim głównym parkiecie w ramach notowania spółek zagranicznych. Debiut planowany jest na 18 sierpnia - podało GTC w komunikacie.

Komentarz: Jeżeli tylko spółka spełni wszystkie wymagania formalne, akcje GTC będą notowane w RPA. Spółka nie będzie przeprowadzała nowej emisji akcji. W obrocie równoległym znajdą się dotychczas wyemitowane akcje. Z perspektywy inwestora indywidualnego dual-listing spółek ma wiele zalet, ponieważ pozwala na szerszy wachlarz i dywersyfikację inwestycji. Marka spółki stanie się również bardziej rozpoznawalna na świecie.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)