Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Puchałka: Nadrabiamy zaległości względem otoczenia zewnętrznego

0
Podziel się:

Dopiero nowe maksima amerykańskiego indeksu S&P500 zdołały przekonać inwestorów operujących na GPW, do kupowania akcji.

Puchałka: Nadrabiamy zaległości względem otoczenia zewnętrznego

Barometr naszych największych spółek WIG20, wczorajszym wzrostem wymazał negatywny sygnał z początku ubiegłego tygodnia, i wrócił w okolice poziomu 1.750 pkt. Te pozytywne zaskoczenie ma szanse przerodzić się w kontynuację odreagowania w górę. Celem popytu ponownie jest pobrexitowa spadkowa luka (1.769-1.820 pkt.).

Przebieg poniedziałkowych notowań był jednoznacznie pozytywny. Po wzrostowym otwarciu i późniejszej konsolidacji, rynek ruszył w górę pod koniec sesji. Obroty, głównie za sprawą kilkugodzinnej konsolidacji w połowie dnia, ukształtowany się na umiarkowanym poziomie 657 mln zł. Na wyróżnienie zasługuje kurs KGHM, który przy obrocie wynoszącym 109 mln, potwierdza, iż rynek skupia się obecnie przede wszystkim na spółkach surowcowych.

Formacja oRGR, czy tylko odreagowanie spadków?

Przed trudnym zadaniem stoi obecnie indeks najmniejszych spółek. Prawdopodobnie dopiero większa poprawa nastrojów na całym rynku, pozwoli indeksowi sWIG80 wybić się powyżej ważnej strefy oporu w przedziale 13.2-13.4 tys. pkt. Na wykresie indeksu małych spółek rysuje się pozytywna formacja oRGR. Dopełnieniem tego układu cenowego, będzie sforsowanie w/w technicznego oporu.

Warto natomiast zauważyć, iż indeks sWIG80 jest jedynym barometrem naszej giełdy, któremu praktycznie w całości udało się już zamknąć spadkową lukę po Brexicie. W połowie tego zadania znajduje się mWIG40. Natomiast najgorzej w tym zestawieniu wpada WIG20. Takie porównanie może sugerować, iż to właśnie w segmencie small capów należy poszukiwać ciekawych inwestycji.

Początek sezonu wyników finansowych za II kw.

Po zakończeniu wczorajszej sesji, raport finansowy za II kw. przedstawiła Alcoa. Akcje w handlu posesyjnym zyskują na wartości 3,55%. Zdaniem analityków, w ubiegłym kwartale zyski na akcję (EPS) spółek z indeksu S&P500 spadły po raz piąty z rzędu, tym razem o 5,6 proc. r/r, po zniżce o 6,7 proc. w I kw. Pamiętać należy jednak, iż tradycyjnie już prognozy analityków są zaniżane. W ten sposób spółki mają łatwiejsze zadanie, by przebić rynkowe szacunki. Zyski firm mają poprawić się w kolejnym kwartale. Będzie to potrzebne, gdyż obecne P/E dla spółek z indeksu S&P500 wynosi 19,8x, wobec średniej z ostatnich lat na poziomie 16,7 x.

Torpol – kolejny kontrakt spółki w Norwegii

Torpol Norge, spółka zależna Torpolu podpisała kontrakt ramowy z Norweskimi Kolejami Państwowymi, na wybudowanie na terenie północnej Norwegii urządzeń zabezpieczających tereny i linie kolejowe.

Wartość umowy szacowana jest na 40 mln koron norweskich - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Komentarz: Jest to kolejny kontrakt podpisany przez spółkę zależną Torpolu w Norwegii. Umowa została zawarta na okres jednego roku z możliwością przedłużenia o kolejne trzy lata. Przy obecnym kursie korony norweskiej, kontrakt jest wart ok. 18,8 mln zł. Dla porównania przychody spółki w I kw. 2016 r. wyniosły 146 mln zł, a zysk netto 3,1 mln zł. Zarząd deklaruje, iż do końca roku Torpol, podpisze kolejne umowy na rynku norweskim, zgodnie ze strategią rozwoju spółki.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)