Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Puchałka: Rośnie ryzyko korekty w segmencie małych i średnich spółek

0
Podziel się:

Komentarz analityka do sytuacji na warszawskiej giełdzie.

Puchałka: Rośnie ryzyko korekty w segmencie małych i średnich spółek

Ostatnia sesja sierpnia tylko częściowo spełniła oczekiwania posiadaczy akcji rozbudzone po bardzo dobrym zachowaniu rynku dnia poprzedniego.

Indeks WIG20 od początku środowej sesji wykazywał kłopoty z kontynuacją odreagowania w górę. Jednocześnie wzrosły obroty wynosząc na blue chips 662 mln zł. Rośnie zatem polaryzacja oczekiwań wobec koniunktury w najbliższych tygodniach. Na szerokim rynku natomiast prawdopodobnie przybliżamy się do realizacji zysków w segmencie średnich i małych spółek.

Z punktu widzenia analizy technicznej indeks WIG20 od maja br. porusza się w tendencji bocznej. Stosukowo duże wahania indeksu ogranicza od dołu poziom 1.750 pkt. Od góry natomiast mamy pierwszy opór na poziomie 1.820 pkt. i wyżej strefę 1.850-1.870 pkt. W krótkim terminie mimo wtorkowego umocnienia, wciąż nie wygenerowane zostały sygnały odwrócenia tendencji spadkowej zapoczątkowanej w połowie sierpnia br.

Silna aprecjacja kusi realizacją zysków

Indeksy średnich i małych spółek mają za sobą istotną aprecjację. Zarówno mWIG40, jak i sWIG80 dotarły obecnie do silnych zapór podażowych. Dla mWIG40 jest to opisywany wczoraj szczyt z maja 2015 r. (3.950 pkt.). W przypadku sWIG80 analogiczne maksimum zostało nieznacznie przekroczone. Indeks małych spółek przebił się powyżej poziomu 14.100 pkt. i znalazł się w rejonie górnego ograniczenia średnioterminowego kanału wzrostowego (14.200 pkt.).

Wydaje się, iż przedłużająca się niepewna koniunktura na dużych spółkach może teraz pociągnąć za sobą nieco większą realizację zysków na walorach średniej i małej kapitalizacji. Pierwszym negatywnym sygnałem dla sWIG80 byłby powrót poniżej poziomu 14.100 pkt. Na ryzyko realizacji tego scenariusza wskazują negatywne dywergencje, które pojawiły się na krótkoterminowych oscylatorach.

Nerwowa sesja na Wall Street. Nadal jednak bez przełomu

Początek środowych notowań za oceanem przyniósł spadek indeksu S&P500. Inwestorzy zareagowali na publikowany raport o stanie zapasów ropy, który wykazał istotnie większy przyrost zapasów tego surowca niż oczekiwano. W efekcie ceny ropy naftowej Brent spadły do poziomu 47,0 USD za baryłkę. Inwestorzy czekają teraz na piątkowy raport z rynku pracy (liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym oraz stopa bezrobocia w sierpniu br.). Dane mogą ustawić sentyment rynkowy na najbliższe tygodnie.

Ciech – rekordowy kwartał chemicznej spółki

Ciech miał w II kwartale 2016 roku 161,9 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 86,2 mln zł przed rokiem. Wynik był powyżej konsensusu rynkowego na poziomie 116,6 mln zł.

Komentarz: Ciech ma za sobą rekordowy kwartał, jeśli chodzi o poziom wypracowanego zysku netto. Spółka skorzystała z osłabienia złotego oraz tańszej energii. Coraz większy udział ma również działalność w Afryce. Największe zyski w ramach całej grupy wypracował segment sodowy, dając w I półroczu aż 87 proc. zysku operacyjnego EBITDA. Dodatkowo rezultaty podkręcone zostały poprzez zdarzenia jednorazowe. Jakość zysku netto potwierdzają wysokie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.

J.W. Construction – deweloper na dobrej drodze do wypełnienia rocznych prognoz

J.W. Construction Holding odnotował 26,1 mln zł skonsolidowanego zysku netto w I półroczu 2016 r. wobec 5,1 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Zysk operacyjny wyniósł 37,47 mln zł wobec 14,3 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 255,03 mln zł w I poł. 2016 r. wobec 127,52 mln zł rok wcześniej.

Komentarz: W pierwszym kwartale br. spółka zaliczyła stratę w wysokości blisko 10 mln zł. Drugi kwartał przyniósł natomiast zdecydowaną poprawę i zysk netto w wysokości ponad 35 mln zł. Jednocześnie silny wzrost zanotowała pozycja przychodów. W przychodach za II kw. 2016 r. spółka rozpoznała sprzedaż 600 mieszkań – trzy razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. JW Construction prawdopodobnie wypełni tegoroczną prognozę sprzedaży 1,5-2,0 tys. nowych lokali (w pierwszym półroczu sprzedała 733 mieszkania). Atutem dewelopera jest posiadany duży bank ziemi.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)