Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

Rekordowo niski wynik na GPW. Aż o 300 milionów poniżej średniej

0
Podziel się:

W najnowszym komentarzu analityka Money.pl przeczytasz, co się stało na giełdach w Warszawie i Europie.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

*Dzisiejszy handel na największych parkietach Europy przebiegał wyjątkowo ospale. Najważniejsze indeksy, przy stosunkowo niskich obrotach i niemal zerowej zmienności, kończą sesję na umiarkowanych plusach. *

To efekt absencji inwestorów w USA - Amerykanie obchodzą Dzień Martina Luthera Kinga i tamtejsze giełdy są zamknięte. Wall Street wróci do pracy dopiero jutro.

Tymczasem na pierwszej sesji w tygodniu nieznaczną przewagę osiągnęli kupujący akcje. Niemiecki DAX zyskuje 0,6 proc., z kolei francuski CAC40 około 0,5 proc. Europejskie akcje są obecnie najdroższe od niemal dwóch lat, ich ceny dobijają do poziomów z połowy lutego 2011 roku.

Dzisiejsza sesja na GPW. Najważniejsze indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nastroje na GPW w Warszawie były dziś nieco gorsze od europejskiej średniej. Indeks WIG20 zanotował 0,06-proc. zwyżkę, kończąc sesję na poziomie 2 574 punktów. Szersze mWIG40 i sWIG80 zakończyły dzień odpowiednio na 0,34 i 1,16-proc. plusach. Obroty na całym rynku wyniosły dzisiaj mniej niż pół miliarda złotych, czyli najmniej w tym roku. Tegoroczna średnia handlu w ciągu dnia wynosi obecnie prawie 800 milionów złotych.

Europejskie indeksy dobijają do 2-letnich maksimów

Maciej Rynkiewicz, godzina 15:30

Najważniejsze indeksy akcji w Europie notują niewielkie plusy i zbliżają się do 2-letnich maksimów. Giełdy na Wall Street dzisiaj się nie otworzą - Amerykanie obchodzą Dzień Martina Luthera Kinga.

Brytyjski FTSE100 zyskuje około 0,6 proc. i nieznacznie przebił maksimum z połowy lutego 2011 roku. Niemiecki DAX rośnie o około 0,4 proc. i również notuje dwuletnie maksima. Blisko 300 punktów do tego wyniku brakuje francuskiemu CAC40, który teraz - w porównaniu z piątkowym zamknięciem - zwyżkuje o ok. 0,3 proc.

Notowania najważniejszych indeksów w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nieco gorsze nastroje panują dzisiaj na giełdzie w Warszawie. Indeks WIG20, przy obrotach na poziomie 260 milionów złotych, znajduje się w pobliżu piątkowego zamknięcia. Najwięcej zyskują akcjonariusze Kernela, niemal 4,5 proc.

Stosunkowo pozytywny raport z badania koniunktury opublikował dziś NBP. W pierwszym kwartale roku firmy oczekują niewielkiej poprawy sytuacji, ale powrotu na ścieżkę wzrostu oczekują w drugiej połowie roku. Bank centralny wskazał, że największymi problemami są wciąż niska aktywność inwestycyjna oraz plany niewielkich redukcji zatrudnienia, przy coraz wolniej rosnących płacach.

GPW: Gazowa spółka dała sporo zarobić inwestorom

Łukasz Pałka, godz. 12.55

Handel na europejskich parkietach przebiega dzisiaj bardzo spokojnie. WIG20 waha się wokół poziomu z piątkowego zamknięcia. Inwestorzy najchętniej handlują akcjami banków oraz PGNiG.

Ze względu na to, że dzisiaj nowojorska giełda ma wolne, również na europejskich parkietach brakuje inwestorów gotowych do podejmowania ryzykowniejszych decyzji. Główne indeksy z reguły symbolicznie zyskują.

WIG20 na tle europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Zapewne w takich nastrojach upłynie handel do końca dzisiejszej sesji. W Warszawie największe obroty spółki finnansowe: PKO BP, Pekao oraz PZU. Inwestorzy chętnie handlują też papierami PGNiG, za które dzisiaj trzeba już było zapłacić nawet ponad 5,8 zł. To najwyższa cena od 2007 roku.

Duże spadki na giełdzie w Japonii. A w Polsce?

Łukasz Pałka, godz. 9.35

Handel na warszawskiej giełdzie rozpoczął się dzisiaj od minimalnego spadku indeksu WIG20. Teraz wszystkie wskaźniki nieznacznie zyskują. Zapowiada się dość spokojna sesja.

Podczas dzisiejszego handlu na rynek nie napłynie wiele istotnych informacji makroekonomicznych, które mogłyby mieć znaczący wpływ na notowania. Na razie inwestorzy poznali dane o produkcji przemysłowej w Szwajcarii, która w trzecim kwartale spadła o 2,2 proc. r/r.

Obserwuj bieżąca notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jeżeli chodzi o sesje na giełdach azjatyckich, to uwagę zwraca spory 1,5-procentowy spadek głównego indeksu japońskiej giełdy. Inwestorzy czekają tam na jutrzejsze decyzje Banku Japonii, który najprawdopodobniej zdecyduje się większe poluzowanie polityki monetarnej.

Większość spółek z indeksu WIG20 waha się w okolicach piątkowego zamknięcia. Wyróżnia się tylko Kernel, którego notowania idą w górę o ponad 2 procent.

Rusza sezon wyników spółek. Zaskoczą inwestorów?

Łukasz Pałka, 20.01, godz. 15.30

W nadchodzących dniach poznamy szereg nowych informacji z polskiej gospodarki, które znów zapewne potwierdzą jej spowolnienie. Inwestorzy na razie zdają się tym jednak nie przejmować.

Najważniejsze z nich będą czwartkowe publikacje o grudniowej sprzedaży detalicznej, a także stopie bezrobocia w Polsce. Pozytywnego zaskoczenia raczej nie ma co się spodziewać: zgodnie z prognozami wzrost sprzedaży wyniósł niewiele ponad 1 procent r/r, co pokazuje, że spowalniająca gospodarka wpływa na to, że Polacy decydują się na coraz większe cięcia w budżetach domowych.

Z kolei prognoza wskaźnika bezrobocia pokazuje, że w grudniu po raz pierwszy od ośmiu miesięcy przekroczyło ono poziom 13 procent i wiele wskazuje na to, że w tym roku przebije nawet 14 procent.

Informacje o sprzedaży detalicznej i bezrobociu będą zatem kolejnymi, które potwierdzą, że polska gospodarka zaczyna odczuwać spowolnienie. W piątek na rynek napłynęły fatalne dane dotyczące produkcji przemysłowej, która w grudniu była o ponad 10 procent niższa niż w tym samym okresie 2011 roku. W tej sytuacji można oczekiwać, że na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych, co w pierwszej kolejności będzie zapewne miało wpływ na osłabienie złotego.

Inwestorzy giełdowy w obliczu tych fatalnych danych na razie zachowują duży spokój. Indeks WIG20 - choć w styczniu jego wzrosty zostały powstrzymane - to póki co broni się powyżej poziomu 2.550 punktów. Gracze chętnie kupują za to akcje małych i średnich spółek, co skutkuje wyraźnym wzrostem wskaźników mWIG40 oraz sWIG80.

WIG20 na tle indeksów małych i średnich spółek od początku roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Można oczekiwać, że najbliższy tydzień nie przyniesie większych zmian w zachowaniu inwestorów, dla których duże znaczenie mają obecnie również pozytywne informacje napływające z innych krajów. Bardzo dobre dane z amerykańskiego rynku pracy, które napłynęły na rynek w ostatnich dniach zachęciły graczy za oceanem do kupowania akcji. W poniedziałek będą oni odpoczywać, bo Wall Street ma wolne, co oznacza, że również na warszawskim rynku zapowiada się spokojniejsza sesja.

Wśród danych z zagranicy w nadchodzącym tygodniu warto zwrócić uwagę na informacje, które będą napływać do nas z Niemiec. Na poprawę nastrojów może między innymi wpłynąć wtorkowa publikacja wskaźnika nastrojów ZEW. Jeżeli prognozy się potwierdzą, to już drugi miesiąc z rzędu znajdzie się on na wyraźnym plusie (około 12 wobec 6,9 pkt. przed miesiącem). Z kolei w czwartek poznamy nowe odczyty indeksów PMI dla Niemiec i całej strefy euro. Od roku utrzymują się one na wskazującym spowolnienie poziomie poniżej 50 pkt. Tym razem pozytywnego zaskoczenia raczej nie będzie.

W najbliższych dniach czekają nas jeszcze dwa wystąpienia prezesów banków centralnych, które warto mieć na uwadze. W poniedziałek inwestorzy będą mieli okazję posłuchać szefa Bundesbanku Jensa Weidmanna. Z kolei na wtorek zaplanowane jest wystąpienie prezesa EBC.

Jeżeli chodzi o poszczególne spółki notowane na GPW, inwestorzy powinni zwrócić uwagę na to, że w środę rozpoczynamy sezon wyników za ostatni kwartał ubiegłego roku. Jako pierwsza spółka swój raport opublikuje PKN Orlen. Koncern już przed kilkoma dniami zasygnalizował, że należy oczekiwać straty. Analitycy nie są jednak jednomyślni w interpretacji prognozowanych wyników.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)