Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rekordowy tydzień na światowych giełdach

0
Podziel się:

To był bardzo ważny tydzień dla amerykańskiego rynku akcji. Wyniki ogłaszały wiodące spółki, indeks Dow Jones na fali dobrego sentymentu ustanowił nowy rekord powyżej poziomu 14.000 punktów.

W swoim wystąpieniu przed Kongresem Bernanke nie powiedział nic co mogłoby zachwiać rynkiem. Rezerwa federalna widzi lekkie przyspieszenie wzrostu w 2. kwartale, natomiast bacznie obserwuje inflację.

Nie zanosi się jednak na podwyżki stóp procentowych, co podoba się rynkowi akcji. Zdumiewa fakt, że odbijają się ceny akcji spółek zajmujących się budową domów.

_ Wzrosty: Rohm&Haas, Novellus, Kla-Tencor, LAM Research, Discovery, UAL Spadki: King Pharmaceuticals, CIT Group, IMS Health, Sepracor, Cintas, Ryanair. _

Być może to pierwszy sygnał, że sytuacja w tym sektorze się poprawia. Liczba wydanych pozwoleń na budowę była najniższa od 10 lat, jednak zmniejszenie podaży to zupełnie naturalna reakcja rynku przy spadających cenach. W środę nieco zamieszania spowodowały doniesienia o kłopotach, a właściwie niemal bankructwie dwóch funduszy hedge zarządzanych przez bank Bear Stearns.

_ Dow Jones po przełamaniu poziom 13689 jest teraz bardzo ważnym wsparciem i może być dobrym miejscem do kupna. Granicą obecnego wzrostu może być górna granica kanału. _

Jak się wydaje jest to skutek kłopotów z płynnością, a więc polityka Fedu w niezwykle wolnym tempie zaczyna wywierać wpływ na rynek. Indeks inflacji CPI był niemal zgodny z oczekiwaniami i pokazał, że ceny w USA są pod kontrolą. Słabszym akcentem był indeks Philadelphia Fed - słabszy od oczekiwań, informujący o sektorze wytwórczym.

FTSE
Opublikowane we wtorek dane o inflacji okazały się wyższe od oczekiwanych, co momentalnie wręcz doprowadziło do intensywnego kupowania GBP. Badania przeprowadzone dla The Daily Telegraph wykazały, że inflacja jest najbardziej odczuwalna przez klasę średnią.

_ Wzrosty: BAE Systems, Old Mutual, Land Securities _Typowy koszyk najpopularniejszych dóbr i usług podrożał o 5.5%, znacznie powyżej oficjalnych danych na poziomie 2.4%. W tym tygodniu zostały opublikowane notatki z posiedzenia Banku Anglii. Sześciu z dziewięciu członków rady było za ostatnią podwyżką. Kolejna decyzja banku nie jest zatem przesądzona.

_ Spadki: Lonmin, Rolls Royce, Next, Cadbury. _

Następny raport o poziomie inflacji będzie z pewnością kluczowy. Tak czy inaczej funt pozostaje jedną z najsilniejszych walut na rynku. Stoją za tym zarówno fundamenty gospodarcze jak i relatywnie wysokie oprocentowanie oraz perspektywa dalszych podwyżek. Finanse publiczne nie są jednak w najlepszym stanie. Pożyczki tego sektora wyniosły w czerwcu rekordowe 7.4 mld funtów, wobec oczekiwanych 6 mld. Wzrost PKB w drugim kwartale był wyższy od oczekiwań na poziomie 0.8%, a 3% w porównaniu z zeszłym rokiem.

Indeks znajduje się niemal dokładnie w środku zakresu. Dobrym momentem do kupna mogą być okolice linii trendu. Przełamanie oporu na 6748 będzie oznaczało dalsze wzrosty.

DAX
Jak wynika z opublikowanych przez instytut ZEW danych, średnioterminowe oczekiwania co do przyszłego rozwoju koniunktury w ostatnim czasie pogorszyły się. Z czerwcowego poziomu 20.3 indeks spadł do 10.4.

_ Wzrosty: SAP, Continental, Fresenius, WIncor, ADVA, GPC Biotech, Loewe, CTS _

Spadek jest wyraźny, niemniej jednak dodatnie odczyty wciąż świadczą o gospodarce pozytywnie. Ocena bieżących warunków ekonomicznych wypadła dużo bardziej pozytywnie. Badanie instytutu jest przeprowadzane wśród 300 analityków finansowych i zarządzających funduszami.

_ Spadki: Henkel, DaimlerChrysler, IKB, Vossloh, United Internet, Demag, Arques _

Generalnie ZEW jest uważany za pewien prognostyk badania instytutu Ifo, przeprowadzanego wśród firm. Wskaźnik Ifo, który poznamy w przyszłym tygodniu, ma pewien wpływ na rynek, szczególnie jeśli wynik odbiega od rynkowych oczekiwań.

Na wykresie dziennym da się zauważyć zakres cen. W takich okresach do kupna i sprzedaży wykorzystuje się poziomy wsparć i oporów.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)