Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Gąsiorowski
|

Rynek ma zawsze rację

0
Podziel się:

WIG20 jest najsłabszym indeksem GPW od początku roku, ale wkrótce się to może zmienić.

bEJngDPF

WIG20 jest najsłabszym indeksem GPW od początku roku. Wkrótce się to może zmienić, a kluczowe może okazać się wczorajsze wypowiedzi Zyty Gilowskiej.

Często niedoświadczeni inwestorzy pytają, jakie zasady stosować, gdy zaczyna się przygodę z giełdą. Ostatnie sesje są okazją do zaprezentowania dwóch fundamentalnych zasad rządzących rynkiem kapitałowym. Pierwsza z nich brzmi - rynek ma zawsze rację. Druga zaś - gdy jest inaczej patrz zasada pierwsza. Z góry przepraszam tych, którzy spodziewali się teorii godnej Warrena Buffetta. Giełda jednak to niezwykle proste narzędzie do zarabiania pieniędzy, które czasem ludzie zbytnio komplikują.

Niemal od początku roku piszę o dwóch światach na GPW. WIG20 smagany koszami zleceń przez graczy operujących na kontraktach terminowych i podaż od inwestorów zagranicznych nie pozwala na pokazanie byczych rogów przez największe spółki. Z drugiej strony zaś MIDWIG napędzany pieniędzmi z TFI i inwestorów indywidualnych rośnie niemal nieprzerwanie ustanawiając nowe rekordy.

bEJngDPH

Moim zdaniem ta sytuacja nie będzie trwała długo. O ile siła małych spółek jest gigantyczna, co niestety może się skończyć korektą, o tyle spółki WIG20 są po prostu względem reszty rynku niedoszacowane. Być może kluczowe dla najbliższych dwóch sesji może się okazać wczorajsze wystąpienie minister finansów, Zyty Gilowskiej. Zapowiedź reform (zostawmy na boku ich ocenę) i szacunki dotyczące PKB mogą zadziałać jak katalizator wzrostów. Doskonale zresztą kontrastuje to z danymi z USA, o których pisał Marek Rogalski z TMS.

Rynek ma jednak zawsze rację. W najbliższych dniach spodziewać się można wzrostów na rynku surowców. Ropa rozpoczęła już rosnąć, zaś pewnym sygnałem może być informacja, że rośnie popyt w Chinach na miedź, co może mieć przełożenie na dzisiejsze notowania KGHM. Choć komunikat o prognozie spadku zysku netto w 2007 r. raczej nie zachęci inwestorów do zakupu akcji miedziowego kombinatu. Spodziewam się jednak nadal wybicia WIG20 z konsolidacji, zaś motorem napędowym indeksu mogą stać się banki i bardzo silny w ostatnich dniach Prokom.

bEJngDQi
dziś w money
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)