Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krzysztof Barembruch
|

Rynek się rozpędza?

0
Podziel się

Po dwóch dość płaskich sesjach we wtorek inwestorzy mieli nieco więcej powodów do zadowolenia.

Rynek się rozpędza?
bDmTKkwR

Po dwóch dość płaskich sesjach we wtorek inwestorzy mieli nieco więcej powodów do zadowolenia. WIG20 poszedł w górę o 1,6 proc, indeks całego rynku WIG - o 1,1 proc.

Wszystko to działo się co prawda przy umiarkowanych obrotach - raptem 1,6 mld zł - ale cieszy powtórzenie tego samego, co w poprzednich dniach scenariusza: niezbyt dobry początek sesji i powolne ożywianie się popytu. Inwestorzy z godziny na godzinę śmielej brali się do zakupów akcji, co dobrze rokuje na najbliższą przyszłość. Przed popołudniowym zamknięciem WIG20 przebił się przez barierę 3000 pkt. i nad nią pozostał aż do końca sesji.

Na hurraoptymizm jeszcze za wcześnie, ale informacje dochodzące z amerykańskiej i europejskiej gospodarki - plany emisji lub udane emisje akcji przeprowadzane przez wielkie banki (np. UBS i Lehman Brothers) na pokrycie strat spowodowanych kryzysem złych kredytów pokrzepiły inwestorów. Trochę na wyrost, bo jednocześnie banki podawały mrożące krew w żyłach informacje.

bDmTKkwT

W pierwszym kwartale UBS zanotował stratę rzędu 12 mld dolarów, co było efektem wpisania w straty obligacji z segmentu subprime. Oprócz tego Deustche Bank poinformował o utworzeniu odpisów zmniejszających wartość posiadanych papierów dłużnych o 3,9 mld dolarów (2,5 mld euro). Analitycy uważają, że część inwestorów ma nadzieje na rychłe zakończenie obecnego kryzysu finansowego. Być może największe banki rzeczywiście kończą już czyszczenie swoich bilansów z niepewnych aktywów, a zastrzyk świeżego kapitału pozwoli im stanąć na nogi.

Tak czy owak w prima aprilis na najważniejszych dla świata parkietach w USA indeksy poszły we wtorek ostro w górę. Dow Jones zyskał 3,2 proc., zaś Nasdaq - nawet 3,7 proc.! Umocnił się dolar, spadły ceny surowców i ropy naftowej. To musi mieć wpływ na przebieg środowych notowań w Europie, a w tym także w Polsce. Trzeba się spodziewać sporych wzrostów.

bDmTKkxu
dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
KOMENTARZE
(0)