Notowania

Rynki finansowe odetchnęły z ulgą

Prawdopodobnie do końca tygodnia tematem nr 1 pozostanie Grecja.

Podziel się
Dodaj komentarz

Bardzo optymistycznie rozpoczął się ostatni giełdowy tydzień czerwca. Warszawska giełda w końcu zdecydowanie odreagowała w górę. W grze znalazły się przede wszystkim największe spółki z sektorem bankowym na czele. Indeks WIG20 ostatecznie wybronił się przed spadkiem poniżej kluczowego poziomu 2.300 pkt. i znajduje się na dobrej drodze do kreślenia struktury odreagowującej w górę.

Jak na razie wzrost indeksu WIG20 zawdzięczamy przede wszystkim efektowi cofającej się strony podażowej. Obroty na blue chips wyniosły bowiem w dniu wczorajszym jedynie 451 mln zł. Barometr największych spółek zyskał 50 pkt., a skalę potencjału dalszego odreagowania w górę w krótkim terminie możemy ocenić na okolice 2.400 pkt. Na tym poziomie przebiega bowiem przełamana na początku czerwca br. linia trendu wzrostowego.

Prawdopodobnie do końca tygodnia tematem nr 1 pozostanie Grecja, jednak najważniejsze, iż politykom udało się zmienić nastawienie inwestorów, którzy obecnie spodziewają się ostatecznego sukcesu prowadzonych rozmów i osiągnięcia porozumienia pod koniec tego tygodnia. W tej atmosferze można również spodziewać się, iż dopiero po podpisaniu ugody, kapitał który wczoraj poszukiwał spółek o wysokiej płynności, zacznie interesować się również segmentem najmniejszych spółek.

Pozytywny sygnał przełamania stromej linii trendu spadkowego

Wczorajsze spotkanie na szczycie państw strefy euro z przedstawicielami strony greckiej nie przyniosło jeszcze oczekiwanego rozwiązania. Kolejne negocjacje zaplanowano na drugą połowę tygodnia, dając sobie czas na dopracowanie przedstawionych propozycji. Giełda w Atenach zyskała wczoraj na wartości blisko 9 proc., a w centrum uwagi inwestorów znalazł się sektor bankowy. Również na GPW kapitał w pierwszej kolejności podjął próbę podniesienia notowań mocno przecenionych notowań banków. Indeks WIG po wcześniejszym ukształtowaniu pozytywnych dywergencji na krótkoterminowych oscylatorach, w dniu wczorajszym przełamał najbardziej stromą linię trendu spadkowego (53,5 tys. pkt.). Teraz celem kupujących jest podniesienie notowań WIGu w rejon najbliższego technicznego oporu znajdującego się na poziomie 55,3 tys. pkt. Dopiero po przełamaniu tego oporu, przed WIGiem otworzy się perspektywa powrotu do głównego trendu wzrostowego.

Spodziewane nowe maksima cenowe indeksu S&P500

Temat Grecji stanowi również motyw przewodni w kształtowaniu nastrojów inwestycyjnych na Wall Street. Informacje, iż propozycje przestawione przez rząd Aten spotkały się z aprobatą ze strony przywódców państw strefy euro i wierzycieli, zachęciły amerykańskich inwestorów do kupowania akcji. Na drugim planie znalazły się korzystne dane makro z rynku nieruchomości, które wykazały wyższą sprzedaż domów na rynku wtórnym w maju br. Indeks S&P znajduje się na dobrej drodze do ostatecznego przełamania oporu na poziomie 2.120 pkt. i tym samym do kontynuacji hossy.

Spodziewany bardzo dobry wynik za II kwartał

Prezes PKN Orlen Jacek Krawiec nie odbył jeszcze rozmowy z nowym ministrem skarbu Andrzejem Czerwińskim, ale ocenia, że sytuacja w zarządzie spółki jest stabilna. Prezes PKN Orlen widzi potencjał do dalszego wzrostu kursu spółki. W jego ocenie niskie ceny ropy mogą się utrzymać od 6 do 12 miesięcy, co korzystnie wpływa na marże.

Rynek spodziewa się bardzo dobrych wyników finansowych PKN Orlen za II kw. 2015 r. Spółce sprzyjają wysokie marże rafineryjne, utrzymujące się również w pierwszej połowie czerwca br. Ponadto marże petrochemiczne znajdują się obecnie na rekordowym w ostatnich latach poziomie. Również prognozy na cały 2015 r. są bardzo optymistyczne, jeżeli tylko ceny ropy utrzymają się na obecnych poziomach. W tym otoczeniu makro, rynek oczekuje wyższej wypłaty dywidendy przez PKN Orlen w przyszłym roku. Na polu fuzji i przejęć płocka spółka szuka okazji do sprzedaży nawozowego segmentu Anwilu, gdyby pojawił się inwestor. W tym roku PKN Orlen może dokonać jeszcze jednej akwizycji spółki wydobywczej.

EUCO – wyższa dywidenda dzięki znakomitym wynikom

Akcjonariusze Europejskiego Centrum Odszkodowań zdecydowali, by za 2014 r. do akcjonariuszy trafiło 15 mln zł dywidendy, czyli 2,68 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Przy aktualnym kursie giełdowym wynoszącym 51 zł, stopa dywidendy wynosi aż 5,25%. W poprzednim roku Euco wypłaciło 1,05 zł na walor. Wyższa wyplata w tym roku to przede wszystkim efekt bardzo dobrych i stale rosnących wyników finansowych spółki. Dynamika zysku netto przyśpieszyła szczególnie na przełomie roku. Euco kieruje coraz więcej spraw o odszkodowania do ubezpieczycieli, którzy są obecnie bardziej skłonni do ugód. Dynamicznie rozwijającym się sektorem działalności stają się roszczenia z tytułu szkód w pojazdach, w których ubezpieczyciele w przypadku rozliczeń kosztorysowych dokonali niezgodnych z prawem potrąceń. Spółka ma rozpoznane dwa nowe rynki zagraniczne.

* [ Notowania spółek na GPW ]( http://www.money.pl/gielda/gpw/akcje/ )
* [ Indeksy GPW w Money.pl ]( http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/ )
Tagi: komentarz rynkowy, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
ING DM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz