Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Są powody, aby przerwać złą passę

0
Podziel się:

Przeczytaj w komentarzu Money.pl, co dzieje się na dzisiejszej sesji GPW w Warszawie.

  Paweł Zawadzki , analityk Money.pl 
  
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
Paweł Zawadzki , analityk Money.pl Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Paweł Zawadzki, 15:52

Wzrosty w Warszawie wyhamowały, jednak na GPW nie widać także chęci do ich odreagowywania. WIG20 wciąż utrzymuje się na ponad 1-proc. plusie.

Zdecydowanie słabiej radzą sobie obecnie indeksy spółek średnich i małych, których kursy rosną o symboliczne 0,3-0,4 procent. Lepiej wystartowały indeksy na Wall Street, które obecnie zyskują już po niespełna 1 procent.

Zobacz, jak WIG20 radzi sobie na tle najważniejszych indeksów Europy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wygląda na to, że chętni do kupowania akcji na Wall Street mają ochotę przerwać, trwającą 6 sesji, spadkową serię. Dziś w końcu znaleźli sprzymierzeńców. Po ich stronie stoją bowiem wyniki finansowe, którymi pochwaliły się JP Morgan i Wells Fargo. Akcje pierwszej ze spółek drożeją o około 4 proc., drugiej - niemal 1,5 procent.

Zysk na akcję JP Morgan sięgnął 1,21 dolara, co oznacza, że był dużo lepszy od prognoz analityków, których średnia oscylowała w okolicach 70 centów. Lepsze od oczekiwań były również przychody spółki. Wells Fargo tak mocno nie zaskoczył - zysk wyniósł 82 centy na akcję, podczas gdy spodziewano się 81 centów.

Żadna ze spółek wchodzących w skład WIG20 nie znajduje się obecnie pod kreską. Na poziomie wczorajszego zamknięcia znajdują się kursy Boryszewa i PGNiG. Z kolei aż pięć blue chipów - PGE, Synthos, Bogdanka, Kernel i Telekomunikacja Polska - idzie w górę o ponad 2 procent.

GPW: Akcje coraz droższe. Prawie wszyscy najwięksi są na plusie

Maciej Rynkiewicz, godzina 12:25

Indeks WIG20 powiększył się do tej pory o 1,1 proc. Nieco mniejsza skala zwyżki panuje na szerszych indeksach, mWIG40 i sWIG80 są teraz odpowiednio na 0,2 i 0,3 procentowych plusach.

Inwestorzy w Warszawie wpisują się tym w trendy na najważniejszych parkietach Europy. Tylko bułgarski SOFIX notuje około 0,2 proc. mniej, niż wczoraj wieczorem. Niemiecki DAX i francuski CAC40 zwyżkują za to odpowiednio 0,9 i 0,5 proc.

Dziś zyskują również włoskie akcje, mimo porannego obcięcia ratingu przez agencję Moody's dla papierów wartościowych kraju. Co ciekawe, spada też rentowność Włochów. To jednak bardziej efekt ostatniej obniżki stóp procentowych przez EBC. Pokłosiem decyzji Rady Prezesów jest również spadek rentowności polskich papierów dłużnych, kupon_ dziesięciolatek _ spadł poniżej 5 procent.

WIG20: Najlepsi i najgorsi na dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Najwięcej wśród polskich blue chipów dały zarobić papiery Kernela (3,5 proc.) oraz po ostatnich spadkach Synthosu (2,9 proc.). Dobrych nastrojów na europejskich parkietach nie wykorzystali akcjonariusze Boryszewa i PGN.

GPW: Nie jest tak tragicznie. Przeszkadzają Włosi, pomagają Rosjanie

Maciej Rynkiewicz, godz. 9:30

Gospodarka Chin zwalnia, ich PKB zmienił się w drugim kwartale tego roku o 7,6 proc. w ujęciu rocznym. To nie tak źle, jak przewidywali ekonomiści.

Dlatego indeksy w Europie oscylują powyżej poziomów otwarcia, niemiecki DAX zyskuje teraz 0,4 proc., a francuski CAC40 0,6 proc. Z kolei indeks WIG20 notuje teraz 0,8 proc. zwyżkę.

Negatywny wpływ na ceny akcji ma dzisiejsza obniżka ratingu Włoch. Moody's obniżył długoterminową ocenę kredytową o dwa stopnie do poziomu Baa2 z A3

Oto notowania WIG20 na dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wydarzeniem dnia jest dzisiaj publikacja wskaźnika średniej zmiany cen usług i towarów, czyli potocznie inflacji. GUS podzieli się tą wiadomością o godz. 14, a ekonomiści oczekują wzrostu z poziomu 3,6 proc. do wartości 4,1 proc. w ujęciu rocznym

Sporo dzieje się dziś wokół Azotów Tarnów, którego akcje drożały rano około 10 procent. To efekt zmiany ceny w wezwaniu rosyjskiego Acronu, który za walor chemicznej spółki jest gotów zapłacić 45 złotych.

GPW: Chińczycy zadecydują o losie WIG20

Artur Nawrocki, godz. 22:15, 12.07

Przed piątkowymi notowaniami raczej można być umiarkowanym optymistą. Nad ranem spłyną kluczowe dane z Chin, które przesądzą o charakterze ostatniej sesji w tygodniu.

Raczej neutralnie na otwarcie warszawskiego parkietu wpłynie przebieg notowań za Oceanem. Indeks S&P500 spada już szósty dzień z rzędu i nie pomogły tutaj bardzo dobre dane z amerykańskiego rynku pracy. Inwestorzy z Wall Street obawiają się o globalne spowolnienie oraz wyniki spółek za drugi kwartał.

Bardzo ciekawie zachowują się polskie obligacje (rentowności są poniżej 5 procent). Te zyskują w przeciwieństwie do złotego lub akcji z warszawskiego parkietu. Wydaje się, że inwestorzy zdają sobie sprawę, że stopy procentowe NBP już wyżej się nie znajdą. Rozpoczęcie cyklu obniżek jest bardziej prawdopodobne niż kontynuacja obecnej polityki pieniężnej.

Popularność papierów dłużnych na świecie, niska inflacja, słabe perspektywy gospodarcze sprawiają, że ekspansywne działania Rady Polityki Pieniężnej są bardziej realne. Punkt zwrotny w polityce monetarnej jest najlepszym momentem na przeprowadzenie transakcji na rynku obligacji. Niższe stopy, to niższe oczekiwane rentowności. Niższe rentowności, to wyższe ceny papierów dłużnych.

Zobacz, jak zachowywał się wykres WIG20 w ostatnich trzech miesiącach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Dzisiaj wielu informacji nie dostarczy nam wykres blue chipów. Ten został mocno poturbowany dywidendą KGHM. Niemniej jednak na wykresie kontraktów terminowych ukształtowała się formacja młotka, która zwiastuje wzrosty. Prawdopodobnie tak się stanie, o ile dane z Chin nie zawiodą inwestorów.

Kluczowe dane spłyną nad ranem z Chin, w kontekście ubiegłotygodniowej obniżki stóp procentowych zapowiadają się szczególnie interesująco. Analitycy wskazują, że dynamika PKB zmniejszy się w drugim kwartale z 8,1 proc. do 7,7 procent. Eksperci prognozują także spadek dynamiki chińskiej konsumpcji - wzrost sprzedaży detaliczna ma wyhamować do 13,5 procent. Całość informacji z Państwa Środka uzupełnią dane o produkcji przemysłowej, która zdaniem ekonomistów ma wzrosnąć o 9,8 procent.

Jeszcze przed startem sesji w Polsce spłynie finalny odczyt produkcji przemysłowej w Japonii. Analitycy nie mają złudzeń, przemysł Kraju Kwitnącej Wiśni skurczy się o 3,1 procent.

W trakcie sesji dowiemy się o wskaźnikach inflacji producenckiej w Szwajcarii (9.15) oraz Stanach Zjednoczonych (14.30). Biorąc pod uwagę sytuację na rynku długu ważną publikacją będzie wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce oraz bilans płatniczy podany przez GUS o godzinie 14.00. Analitycy wskazują na wzrost cen 4,1 procent, ze względu na wpływ Euro 2012 na część cen, w szczególności żywności oraz usług.

Tydzień na rynkach uzupełni odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan obrazujący nastroje amerykańskich gospodarstw domowych oraz wyniki za drugi kwartał 2012 amerykańskich banków - JP Morgan oraz Wells Fargo.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)