Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Seria ważnych danych z USA. Dobre dla inwestorów?

0
Podziel się:

Sprawdź, jak przebiega piątkowy handel na warszawskim parkiecie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 15.00

WIG20 trzyma się blisko granicy 2.500 punktów. Zamieszanie może przyjść dopiero pod koniec sesji, ze względu na tzw. _ trzy wiedźmy _.

Za nami seria publikacji makroekonomicznych z amerykańskiej gospodarki. Pozytywnie należy zinterpretować odczyt dotyczący produkcji przemysłowej w USA, która w stosunku miesięcznym wzrosła o 0,7 procent, a rocznym - o 2,5 procent. Statystycy wskazali też na wyraźny wzrost potencjału produkcyjnego w amerykańskiej gospodarce.

Nieco gorzej od prognoz, a także od poprzedniego odczytu wypadł wskaźnik NY Empire State, który ukształtował się na poziomie 9,24 punktu. Wskaźnik inflacji CPI w lutym sięgnął z kolei 2 procent.

Handel na nowojorskiej giełdzie rozpoczął się od minimalnej przeceny głównych indeksów, które wczoraj po raz kolejny poprawiły swoje rekordy. W Polsce WIG20 nie notuje na razie większych zmian.

WIG20 na tle europejskich indeksów podczas piątkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

GPW lepsza od europejskich parkietów. Cisza przed burzą?

Paweł Zawadzki. godzina 13:20

WIG20 jak dotąd nie ma większych problemów z utrzymaniem się powyżej 2.500 punktów. Na razie na GPW jest dość spokojnie, ale z powodu pękającego w szwach kalendarium publikacji z gospodarki USA i wygasania marcowych serii instrumentów pochodnych emocji z pewnością dziś nie zabraknie.

Od kilku godzin indeks największych spółek notowanych na GPW utrzymuje się w bardzo wąskim przedziale 2.506 - 2.511 punktów. Całkiem przyzwoicie jak na tę godzinę wyglądają natomiast - sięgające już ponad 300 mln złotych - obroty blue chipami.

Lepiej niż największe spółki radzą sobie _ średniaki _. mWIG40 zyskuje obecnie około 0,7 procent. Minimalnie pod kreską znajduje się natomiast sWIG80. Tym razem to polska giełda radzi sobie sporo lepiej niż najważniejsze europejskie parkiety.

Zobacz, jak GPW radzi sobie na tle giełd w Paryżu, czy Frankfurcie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Inwestorzy dziś czekają przede wszystkim na Amerykanów. Od 13:30 do 15 hurtem publikowane będę bowiem dane z gospodarki Stanów Zjednoczonych. Te najważniejsze to: inflacja konsumencka (13:30), indeks obrazujący sytuację w przemyśle w rejonie Nowego Jorku (13:30), napływ kapitałów długoterminowych (14:00), produkcja przemysłowa (14:15) oraz indeks obrazujący nastroje amerykańskich konsumentów (14:55).

Warto także pamiętać, że dziś wypadają przysłowiowe _ Trzy Wiedźmy _, a wygasające tego dnia serie instrumentów pochodnych powodują zazwyczaj wzrost zmienności na rynku. Największy wpływ tego zjawiska na indeks największych spółek zobaczymy w trakcie ostatniej godziny notowań.Wówczas wartości indeksu wpływają na ostateczny kurs rozliczeniowy kontraktu terminowego na WIG20.

Rekord wszech czasów na Wall Street. WIG20 powyżej 2.500 pkt

Paweł Zawadzki, godzina 9:30

Kontynuacja wzrostów na Wall Street przełożyła się na bardzo udany start notowań na GPW. Indeks największych spółek sesję rozpoczął kilkanaście punktów powyżej psychologicznego poziomu 2.500 punktów.

WIG20 po dwóch kwadransach notowań zyskuje około 0,5 procent. Podobną skalę wzrostu obserwujemy w przypadku indeksu mWIG40. Słabiej radzą sobie maluchy, ale sWIG80 także utrzymuje się nad kreską.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Trwa znakomita passa na Wall Street. Dow Jones Industrial Average kończąc notowania na 0,5-procentowym plusie zanotował dziesiątą wzrostową sesję z rzędu. Tym samym znów poprawił swój rekord wszech czasów. Indeksowi szerokiego rynku do podobnego osiągnięcia brakuje zaledwie dwóch punktów.

Przed dzisiejszą sesją swoimi wynikami finansowymi pochwaliły się dwie spółki z WIG20. Pekao SA w czwartym kwartale 2012 roku zarobił więcej niż prognozowali analitycy, rynkowym oczekiwaniom nie sprostał natomiast Tauron. Jest to jednak w dużej mierze efekt wzrostu rezerw na świadczenia pracownicze. Akcje obu spółek rosną obecnie o ponad 1 procent.

GPW: WIG20 pokona 2.500 punktów? Są na to szanse

Łukasz Pałka, 14.03, godzina 22:35

Podczas piątkowej sesji przekonamy się, czy inwestorzy mają na tyle sił, by utrzymać indeks WIG20 powyżej poziomu 2,5 tysiąca punktów. Już po zamknięciu handlu nastąpią za to ciekawe zmiany w składzie poszczególnych wskaźników.

Dla posiadaczy akcji kilku spółek będzie to zapewne dość istotna sesja. Inwestorzy w szczególności zwrócą uwagę na kolejne publikacje wyników kwartalnych firm. Wśród tych największych warto wspomnieć o wynikach banku Pekso SA oraz spółki energetycznej Tauron. W tym drugim przypadku prognozy zysku za ostatni kwartał ubiegłego roku wahają się wokół 307 milionów złotych wobec 226 milionów złotych w tym samym okresie 2012 roku.

Uwagę graczy na początku piątkowego handlu przyciągną też zapewne notowania kopalni JSW. A to dlatego, że koncern opublikował swoje wyniki już po zakończeniu czwartkowej sesji na GPW. Jak podała spółka, jej strata w czwartym kwartale ubiegłego roku nieznacznie przekroczyła 40 milionów złotych, co i tak jest wynikiem o kilkanaście milionów złotych lepszym od wcześniejszych prognoz rynkowych.

Jeżeli chodzi o ogólną sytuację na rynku, to można powiedzieć, że nastroje sprzyjają inwestorom kupującym akcje. Czwartkowa sesja na Wall Street znów przyniosła kolejny wzrost głównych indeksów do rekordowych poziomów. Tym razem pretekstem do zakupów akcji na nowojorskiej giełdzie stały się o wiele lepsze od prognoz dane z amerykańskiego rynku pracy. Według nich w ubiegłym tygodniu po zasiłki po raz pierwszy zgłosiło się w USA 332 tysiące bezrobotnych, co jest wynikiem o prawie 20 tysięcy lepszym od wcześniejszych prognoz.

To dość istotna informacja dla graczy, którzy liczą na to, że na polskiej giełdzie indeks WIG20 zdoła przełamać barierę 2,5 tysiąca punktów, co zachęciłoby inwestorów do bardziej zdecydowanych zakupów.

Notowania indeksu WIG20 podczas czwartkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

O ile w Polsce w piątek największy wpływ na nastroje inwestorów będą miały rezultaty spółek, to istotne mogą też okazać się informacje z zagranicy. W piątek po raz pierwszy po ostatnich wyborach zbiera się włoski parlament. Gracze będą zatem obserwować prace nad tworzeniem nowego rządu, co ma duże znaczenie w kontekście kontynuacji reform gospodarczych we Włoszech.

Poza tym w piątek czeka nas seria publikacji na temat wyników inflacji w poszczególnych krajach, a także całej strefie euro. Nie powinny one mieć jednak większego wpływu na polski rynek, tym bardziej że dane dotyczące wzrostu cen w Polsce poznaliśmy już w czwartek. Rekordowo niski wynik na poziomie 1,3 procent r/r okazał się pozytywnym zaskoczeniem dla rynku.

Podczas ostatniej sesji w tym tygodniu inwestorzy powinni też zwrócić uwagę na notowania spółek, które po zamknięciu notowań zmienią swoje miejsca w indeksach. Najważniejsza zmiana szykuje się w składzie blue chipów. Z indeksem WIG20 pożegna się spółka TVN. Na jej miejsce od poniedziałku w WIG20 będzie notowana spółka handlowa Eurocash. Zgodnie z komunikatem GPW jej waga w składzie blue chipów wyniesie 2,19 procent.

Zmiany szykują się też w indeksach małych i średnich spółek. Wśród najważniejszych warto wspomnieć o tym, że do indeksu mWIG40 wejdą m.in. Alior Bank, TVN i ZE PAK.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)