Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Spółka z WIG20 ponad 20 proc. w górę. Co się działo na GPW?

0
Podziel się:

O tym, jak przebiegła sesja na krajowej giełdzie - czytaj w komentarzu Money.pl.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Ponad jedną piątą wartości tylko w trakcie dzisiejszej sesji zyskały dziś notowania Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Rząd przedstawił plan naprawy polskiego górnictwa. Nastroje na giełdzie poprawiły też dane z USA.

Tak wyraźny wzrost kursu kopalni JSW można uznać za spore zaskoczenie. Kurs akcji wrócił do poziomu 20 złotych. Rząd przedstawił dziś plan naprawy polskiego górnictwa, który jednak z pewnością spotka się z protestami górników. Więcej na ten temat można przeczytać w Money.pl. Na razie jednak kurs JSW mocno odreagował.

Do sporego wzrostu notowań indeksu WIG20 przyczyniły się dziś także inne duże spółki, które mają w nim znaczący udział. Notowania KGHM zyskiwały ponad 4 procent. Podobnie było ze spółkami Kernel i PKN Orlen.

Główne indeksy GPW podczas sesji w środę Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wzrosty nie tylko na polskiej, ale również pozostałych giełdach w Europie to m.in. efekt dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy. Informacje z raportu ADP okazały się zdecydowanie lepsze od prognoz i teraz inwestorzy czekają na piątkowe dane na temat stopy bezrobocia w USA oraz dzisiejszą publikację raportu po ostatnim posiedzeniu Fed. Być może da on inwestorom odpowiedź na pytanie o termin spodziewanej podwyżki stóp procentowych w USA.

Jednocześni na rynkach wciąż obecny jest temat Grecji i obaw o to, że do władzy dojdzie tam partia Syriza, sprzeciwiająca się politycy Unii Europejskiej.W wywiadzie opublikowanym dziś przez dziennik Le Figaro, unijny komisarz Pierre Moscovici stwierdził, że UE nie zakłada, by Grecja miała opuścić strefę euro.

Kopalnia JSW już 15 proc. w górę. Doskonałe nastroje na GPW

Łukasz Pałka, godz. 14.30

Bardzo wyraźna poprawa sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Warszawska giełda notuje dzisiaj wyraźne wzrosty. Kupujący mają też przewagę na większości europejskich parkietów.

Najważniejsza dziś dla inwestorów publikacja to najnowszy raport ADP z rynku pracy w USA. Okazało się, że w sektorze prywatnym największej gospodarki świata przybyło w ubiegłym miesiącu 241 tysięcy miejsc pracy. To wynik znacznie lepszy od prognoz, które kształtowały się na poziomie 226 tysięcy. Dane są również bardzo dobrą zapowiedzią piątkowych informacji na temat zmiany zatrudnienia i stopy bezrobocia w USA.

Takie doniesienia potwierdzają jednocześnie, że Fed będzie dążył do pierwszej podwyżki stóp procentowych w 2015 roku. Z kolei w strefie euro trwają w tym samym czasie spekulacje na temat tego, jak dokładnie będzie wyglądał program skupu obligacji rządowych przez Europejski Bank Centralny.

W Polsce główne indeksy w środę wyraźnie zyskują, podobnie jak wskaźniki na giełdach Europy Zachodniej. Po publikacji z USA indeks WIG20 ruszył jeszcze mocniej w górę.

WIG20 na tle indeksów w Europie podczas sesji w środę Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W indeksie WIG20 bardzo dobrze sprawują się dzisiaj notowania Jastrzębskiej Spółki Węglowej, firmy, która w ubiegłym roku przyniosła inwestorom kilkudziesięcioprocentowe straty. Dzisiaj kurs idzie w górę już o 15 procent. Na bardzo wyraźnych plusach są też takie spółki jak Kernel czy KGHM.

Poprawa nastrojów w Europie. GPW także mocno w górę

Paweł Zawadzki, godz. 12.30

Lepsze od oczekiwań dane z niemieckiej gospodarki oraz głębsza niż wcześniej prognozowano deflacja w strefie euro zachęciły inwestorów do odważniejszych zakupów akcji na giełdach.

Główne indeksy najważniejszych europejskich parkietów zyskują już po ponad 1 procent. W tę tendencję wpisuje się także rodzimy WIG20 i mWIG40. Zdecydowanie odstaje od nich sWIG80, który jako jedyny w tym gronie znajduje się na minusie.

Zobacz, jak przebiega dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Posiadaczom akcji sprzyjają publikowane dziś dane z niemieckiej gospodarki. Najpierw lepiej od prognoz wypadła sprzedaż detaliczna (odczyt: +1,0 proc., prognoza: +0,2 proc.), później pozytywnie zaskoczyła stopa bezrobocia (odczyt: 6,5 proc., prognoza: 6,6 proc.). To jej najniższy poziom od ponad dwóch dekad.

_ Na dokładkę _ inwestorzy dostali najnowsze informacje dotyczące cen w strefie euro. Z szacunkowych danych wynika, że w grudniu spadek cen w Eurolandzie wyniósł 0,2 procent, podczas gdy analitycy oczekiwali deflacji (HICP) wynoszącej 0,1 procent.

Dane o cenach są obecnie rozpatrywane przede wszystkim przez pryzmat potencjalnych działań Europejskiego Banku Centralnego, a mocniejszy od oczekiwań spadek cen to oczywiście czynnik zwiększający presję na EBC w kwestii programu skupu aktywów.

Wall Street mocno w dół. Lepsze nastroje na GPW

Paweł Zawadzki, godzina 9:19

Ciąg dalszy przeceny na Wall Street tym razem mocno nie przestraszył inwestorów handlujących na krajowej giełdzie. Notowania na GPW rozpoczęły się całkiem optymistycznie.

Rodzimi inwestorzy - wracający do handlu po jednodniowej przerwie - swoją uwagę skupili przede wszystkim na dużych i średnich firmach. Nieco słabiej radzi sobie grupujący _ maluchy _ sWIG80.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 i WIG30 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wszystkie najważniejsze krajowe wskaźniki radzą sobie znacznie lepiej niż amerykańskie indeksy. Te wczoraj zostały przecenione po procencie, a piąta spadkowa sesja z rzędu sprawiła, że jest to najdłuższa taka seria od 13 miesięcy.

Pozytywnie na nastroje inwestorów mogły wpłynąć najnowsze doniesienia z niemieckiej gospodarki. Sprzedaż detaliczna w Niemczech w listopadzie - w ujęciu miesięcznym - wzrosła o 1 procent. Analitycy oczekiwali natomiast wyniku na poziomie +0,2 procent.

Dopiero teraz zacznie się prawdziwy handel na GPW

Damian Słomski, 6 stycznia, godzina 21:40

Powrót do rzeczywistości przez inwestorów z GPW po dwóch tygodniach leniwego handlu nie będzie łatwy. W końcu jednak powinna pojawić się większa aktywność inwestorów. Sprzyjać temu będzie publikacja danych na temat inflacji w strefie euro, która będzie cenną wskazówką w kontekście przyszłych decyzji EBC. Inwestorzy będą też grać pod wieczorny protokół z ostatniego posiedzenia FOMC.

Za nami dwa przespane, przez dużą część inwestorów, tygodnie na GPW. W tym czasie odbyły się zaledwie cztery sesje, z czego trzy zakończyły się spadkami. WIG20 stracił 2,5 procent, schodząc prawie 40 punktów poniżej psychologicznego poziomu 2300 punktów. Patrząc tylko na kursy zamknięć, to najgorszy wynik od września 2013 roku.

Notowania indeksu WIG20 od połowy 2013 roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jak na razie nie widać śladu efektu stycznia. Nastrojów krajowych graczy nie poprawi też fakt kolejnych spadków na dzisiejszej sesji w Europie i na Wall Street. Zawiodły odczyty indeksów PMI dla strefy euro i USA. Pierwszy z nich wyniósł 51,6 punktów wobec oczekiwanych 51,9. W drugim przypadku było to 53,3 zamiast 53,6 punktów, podczas gdy miesiąc wcześniej wskaźnik przyjął wartość 56,1 punktów.

Przebieg wtorkowej sesji na najważniejszych rynkach akcji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Podejmowaniu ryzyka nie sprzyja otoczenie i tak pozostanie przynajmniej do końca miesiąca. Mowa o powrocie problemu Grecji. Prawdopodobne jest, że rządy przejmie tam antyeuropejska partia Syriza, która nie będzie potulnie słuchać rad kanclerz Merkel, prowadzących do zaciskania pasa i reform gospodarczych. To Grekom już wychodzi bokiem. Efektem kryzysu politycznego może być m.in. wyjście ze strefy euro, czego skutki nie są do końca znane, a więc naturalnie przekłada się to na nerwowość na rynkach finansowych.

Niepewność dotyczy też działań banków centralnych. Być może już w tym miesiącu Mario Draghi ogłosi skup obligacji rządowych. Decyzyjne posiedzenie EBC zaplanowane jest na 22 stycznia. Do takiego kroku przybliża poniedziałkowy odczyt dotyczący inflacji w Niemczech. Wskaźnik HICP w grudniu spadł do 0,1 procent. Tak wolno ceny nie rosły u naszych zachodnich sąsiadów od 2009 roku. To sygnał, że zbiorcze dane dla całej strefy euro mogą być nawet poniżej szacowanych minus 0,1 procent rok do roku. Wstępne dane Eurostatu poznamy jutro o godzinie 11:00.

W centrum uwagi będzie także Fed. A to za sprawą publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia. To ważna kwestia w kontekście dalszych spekulacji na temat podwyżek stóp procentowych w USA. Protokół da inwestorom częściową odpowiedź na temat tego, jakim poparciem cieszy się ten pomysł wśród poszczególnych członków FOMC oraz jak rozumieją nowy zapis sugerujący, że bank centralny będzie _ cierpliwy _ z zaostrzaniem polityki monetarnej.

Pozostając za Oceanem, warto mieć na uwadze jutrzejsze wyniki raportu ADP. Będzie to ważny prognostyk przed piątkowymi danymi odnośnie bezrobocia. Najbliższe dni będą więc bardzo ciekawe. Będzie to też dobry test dla byków z GPW, którzy ostatnio albo świętowali, albo faktycznie nie mają siły przebicia.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)