Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Sprzyjający klimat inwestycyjny

1
Podziel się:

Większość piątkowej sesji indeks WIG20 spędził na konsolidacji tuż powyżej poziomu 1.800 pkt.

Sprzyjający klimat inwestycyjny

Główne indeksy giełdowe naszego rynku kontynuują dobrą passę. Barometr największych spółek GPW przebił się przez poziom 1.800 pkt. i zmierza obecnie w stronę strefy oporu w rejonie 1.850 pkt. Indeksowi WIG20 w krótkim terminie sprzyja poprawa nastrojów wobec sektora bankowego. Utrzymuje się również korzystny klimat inwestycyjny w otoczeniu zewnętrznym.

Większość piątkowej sesji indeks WIG20 spędził na konsolidacji tuż powyżej poziomu 1.800 pkt. Inwestorzy wstrzymywali się z decyzjami do czasu publikacji kluczowych danych makro z amerykańskiego rynku pracy. Statystyki te okazały się korzystne z punktu widzenia wzrostu gospodarczego (przybyło więcej miejsc pracy w USA). Dzięki temu indeksy europejskie ruszyły do góry. Nasz WIG20 zyskał 0,29 proc. przy obrocie wynoszącym 466 mln zł. Najbliższa ważna strefa oporu znajduje się w okolicach poziomu 1.850 pkt. i już w tym tygodniu może zostać osiągnięta. Rynek przygotowuje się obecnie do pełnego sezonu publikacji wyników finansowych naszych spółek za drugi kwartał 2016 r.

Indeks sWIG80 na ścieżce wzrostu

Barometr najmniejszych spółek GPW odrobił już całość korekty spadkowej zaliczonej w okresie maj-czerwiec br. i wrócił w okolice strefy oporu 13,8-14,0 tys. pkt. Inwestorzy skupili uwagę na mniejszych spółkach korzystających z umocnienia dolara i ekspozycji na eksport. Lepsza koniunktura panowała również wśród spółek surowcowych. Siła dolara utrzymuje się. Natomiast w gorszej dyspozycji od kilku tygodniu znajdują się surowce.

Mocne spadki zaliczyły notowania ropy naftowej. Dzisiaj natomiast warto obserwować notowania miedzi. Większą presję na kurs tego surowca mogą mieć najświeższe dane z Chin. Otóż wartość eksportu Państwa Środka obniżyła się w lipcu o 4,4 proc., natomiast import spadł aż o 12,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2015 roku co jest najgorszym wynikiem od lutego.

Bardziej prawdopodobna podwyżka stóp w USA w tym roku

Indeks S&P500 wzbił się w piątek na nowe maksima cenowe dochodząc do poziomu 2.182 pkt. Inwestorzy dobrze przyjęli dane z rynku pracy, które są korzystne z punktu widzenia wzrostu gospodarczego. W lipcu przybyło 255 tys. nowych miejsc pracy wobec prognoz na poziomie 180 tys. Jednocześnie lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy sprawiły, że do 48 proc. z 38 proc., wzrosło prawdopodobieństwo, że FED podniesie w tym roku stopy procentowe.

Kruk – dynamiczny rozwój i silny wzrost kursu spółki

Zarząd Kruka zdecydował o emisji nie więcej niż 20 tys. niezabezpieczonych obligacji na okaziciela serii AA3 o wartości nominalnej 1 tys. euro każda, z terminem wykupu przypadającym na 36 miesięcy od daty przydziału - podała spółka w komunikacie.

Emisja obligacji ma na celu zapewnienie finansowania spółki w kolejnych kwartałach. Spółka nadal posiada stosunkowo niskie zadłużenie (zobowiązania długoterminowe nie przekraczają wartości kapitału własnego)
. Równocześnie Kruk zwiększa portfel długów. W I półroczu firma nabyła już złe długi o wartości 6,4 mld zł. Na ich zakup przeznaczyła 731 mln zł. W analogicznym okresie rok wcześniej było to odpowiednio 2,3 mld zł i 220 mln zł. Raport finansowy za I półrocze 2016 r. zostanie przedstawiony 28 sierpnia br. Akcje Kruka w ostatnich tygodniach istotnie zyskały na wartości. Spółka pośrednio korzysta z ostatnich programów rządowych, takich jak podatek bankowy czy Rodzina 500+. Rośnie bowiem podaż wierzytelności ze strony polskiego sektora bankowego oraz poprawia się zdolność polskich gospodarstw domowych do regulowania długów. Dalszy dynamiczny wzrost wartości spółki jest również możliwy, dzięki ekspansji na nowe rynki.

Alma Market – spółka potrzebuje skutecznej strategii działania

Alma Market zdecydowała o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych we wszystkich obszarach działalności. Spółka bierze pod uwagę wszystkie opcje, w tym poszukiwanie inwestora branżowego lub finansowego - podała Alma Market w komunikacie.

Spółka w ubiegły czwartek opublikowała dane finansowe za I półrocze. Spadek przychodów i nietrafiony pomysł z ekskluzywną odzieżą, przełożyły się na straty na poziomie operacyjnym w wysokości 7,3 mln zł i stratę netto w wysokości 10,9 mln zł. Akcje istotnie straciły na wartości. Zarząd prowadzi głęboką restrukturyzację. Kontynuowane będą również działania mające na celu zamykanie nierentownych lokalizacji bądź nieprzedłużanie umów najmu dla sklepów, w których realizowana rentowność jest zbyt niska. Inwestor branżowy bądź finansowy, mógłby wzmocnić kapitały spółki, poprawić strukturę finansowa i pomóc w opracowaniu korzystniejszej strategii działania.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
slaby74
6 lat temu
Damy rade wyjsc na minus dzisiaj? :)