Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

GPW: Europa na minusach, a WIG20 2 proc. w górę. Co się dzieje?

0
Podziel się:

Czytaj w komentarzu Money.pl, co się stało na GPW w Warszawie.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Indeks WIG20 wzrósł o niemal 2 procent. To dziś rewelacyjny wynik, bowiem większość giełd na Starym Kontynencie traciła. Wzrosty, na przekór zachodnim indeksom, trwały od samego rana.

Kurs grupy blue chipów po przebiciu 2240 punktów o godz. 11 zwolnił. Notowania WIG20 wystrzeliły jeszcze tylko na chwilę po udanym otwarciu notowań w USA. Co interesujące, najważniejsze indeksy w Stanach zwyżkowały tylko przez chwilę, teraz są już na blisko półprocentowych minusach. Tymczasem kurs WIG20 nie poszedł ich śladem.

To prawdopodobnie efekt mocnego poziomu wsparcia na poziomie 2200 punktów. Wczoraj kurs blue chipów znajdował się tylko 8 punktów powyżej. Sprzedający akcje okazali się być dzisiaj zbyt słabi żeby go przebić.

Oto notowania najważniejszych indeksów w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Prestiżowa grupa spółek radziła sobie dziś też lepiej niż większość indeksów na Starym Kontynencie. Niemiecki DAX zamyka się na symbolicznym plusie, z kolei francuski CAC 40 kończy dzień 0,3 proc poniżej kreski.

Inwestorzy reagowali w ten sposób na złe wiadomości z rynku w Stanach Zjednoczonych. Indeks zaufania konsumentów Conference Board spadł do poziomu 62 punktów względem prognozowanych 63. Tym samym zanotował kolejny spadek, wcześniejszy raport z amerykańskich gospodarstw domowych dał wynik na poziomie ponad 64 punktów.

GPW: WIG20 już ponad 2 procent w górę. Przeczytaj, co pomogło

Maciej Rynkiewicz, godz. 15:30

Indeks WIG20 zyskuje już ponad 2 procent. Grupa blue chipów tym samym odbiła się od poziomu wsparcia na linii 2,2 tys. punktów. To dobra wiadomość dla kupujących, jeszcze wczoraj jej notowania były tylko 8 punktów od granicy.

Warszawska giełda należy dziś do wyjątków, na większości parkietów na Starym Kontynencie panują dziś nieco gorsze nastroje. To prawdopodobnie efekt tego, iż potencjał do korekty był na Zachodzie nieco większy niż na rodzimym rynku akcji. DAX i CAC40 tracą teraz około 0,1 proc.

Najwięcej do tej pory dały zarobić papiery Pekao - dokładnie 3,25 proc. Na granicy wczorajszych poziomów zamknięcia balansują właściwie tylko walory Boryszewa.

Oto notowania WIG20 na dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Otwarcie notowań w USA jeszcze bardziej poprawiło nastroje na GPW. Indeksy za Oceanem od rana (czasu miejscowego) zyskują, Dow Jones 0,21 proc, a NASDAQ 0,36.

Kalendarz makroekonomiczny na dalszą część dnia jest już właściwie pusty. Na godzinę 16 zaplanowano jeszcze publikację Indeksu zaufania konsumentów w Stanach Conference Board. Analitycy prognozują, że odczyt wyniesie niewiele ponad 63,5 pkt., w porównaniu do 64,9 pkt. w minionym miesiącu.

GPW: WIG20 trzyma się mocno. Co z resztą Europy?

Łukasz Pałka, godz. 12.55

WIG20 podczas dzisiejszej sesji cały czas utrzymuje przewagę nad pozostałymi indeksami na europejskich parkietach.

Z ostatnich informacji, które napłynęły na rynek, warto wspomnieć o wynikach aukcji hiszpańskich bonów. Hiszpanom udało się sprzedać całość z puli 3 mld euro oferowanych bonów trzy i sześciomiesięcznych.

Wskaźniki w Europie zachowują się dzisiaj zdecydowanie słabiej niż WIG20, który zdecydowanie odreagowuje wczorajsze spadki. W górę, choć już nie z takim impetem, idą również pozostałe indeksy GPW.

Obserwuj notowania głównych indeksów na GPW podczas sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

WIG20 rośnie szybciej niż indeksy w Europie. Co mu pomaga?

Łukasz Pałka, godz. 10.30

GUS podał właśnie bardzo dobre dane na temat sprzedaży detalicznej w Polsce. Czy pomogą one w podtrzymaniu lepszych nastrojów na GPW?

Według GUS dynamika sprzedaży detalicznej wyniosła 7,7 procenta w porównaniu do ubiegłego roku, co jest wynikiem lepszym od prognoz analityków. Z kolei stopa bezrobocia wyniosła 12,6 procenta, co jest zgodne z oczekiwaniami.

Jeżeli z Europy nie napłyną kolejne złe informacje, to dane GUS mają szansę podtrzymać dobre nastroje na warszawskiej giełdzie, przynajmniej w pierwszej części dzisiejszej sesji. WIG20 wyróżnia się na tle europejskich indeksów.

WIG20 na tle europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród warszawskich blue chipów wszystkie notują od rana wzrosty. Najmocniej idą w górę notowania GTC, JSW, Tauronu, KGHM i Pekao.

Giełda odreagowuje wczorajsze spadki. Jak długo?

Łukasz Pałka, godz. 9.35

WIG20 rozpoczął dzisiejszą sesją od odreagowania wczorajszych spadków z końcówki handlu. Jedyne czego inwestorzy mogą być teraz pewni, to duże wahania na rynku.

Główny indeks warszawskiej giełdy zyskuje ponad 1 procent, co aktualnie jest wynikiem nieco lepszym od głównych wskaźników na europejskich parkietach. Pozostałe indeksy na GPW wahają się w okolicach z wczorajszego zamknięcia.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20 podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

O godzinie 10. GUS poda najnowsze informacje na temat sprzedaży detalicznej oraz bezrobocia w Polsce. Trudno oczekiwać jednak, by dane miały istotny wpływ na nastroje wśród inwestorów. Dla nich w tym tygodniu liczą się bowiem przede wszystkim informacje ze strefy euro, przed rozpoczynającym się szczytem UE. Na razie wiadomo między innymi, że nie pojawi się na nim Grecja. Wciąż bardzo duży niepokój wzbudza również sprawa pomocy dla hiszpańskiego sektora bankowego.

Szanse na wzrosty na GPW maleją, ale...

Paweł Zawadzki, 25.06, godz. 22.02

Brak wiary w to, że politycy są w stanie wypracować konkretne rozwiązania walki z kryzysem oraz nie gasnące obawy o sytuację Grecji, czy przyszłość hiszpańskiego sektora bankowego nie wróżą najlepiej notowaniom na GPW.

Giełdowym optymistom pozostają jednak próby kupowania akcji w pobliżu ważnych poziomów wsparcia i wiara w to, że pod koniec tygodnia szalę na ich korzyść przechylą inwestorzy _ grający pod _ pozytywne efekty szczytu UE oraz zarządzający funduszami, którzy mogą próbować lekko podretuszować wyniki osiągnięte w pierwszym półroczu.

Pierwsza sesja ostatniego tygodnia czerwca i pierwszego półrocza 2012 roku przebiegała pod znakiem zdecydowanej przewagi inwestorów sprzedających akcje. Udziałów w giełdowych spółkach najpierw pozbywała się Europa (niemiecki DAX -2,1 proc., francuski CAC - 2,2 proc., hiszpański IBEX -3,7 procent).

Obawy o pogłębienie kryzysu na Starym Kontynencie nie pozostały bez wpływu również na parkiety amerykańskie. Wszystkie najważniejsze indeksy Wall Street sesję kończyły na ponad 1-proc. minusach. Do kupowania akcji za Oceanem nie zachęciły inwestorów nawet, lepsze od prognoz analityków i najlepsze od kwietnia 2010 roku, dane o sprzedaży nowych domów w USA.

Zobacz, jak przebiegała pierwsza sesja tego tygodnia na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tradycyjnie - Grecja...Powodów, które mogą niepokoić giełdowych graczy nie brakuje. Po pierwsze - wciąż Grecja. Choć tym razem udało się stworzyć większościową koalicję, to zapowiadane przez grecki rząd próby renegocjacji warunków pomocy finansowej mogą skutkować napięciami i z pewnością nie przysporzą inwestorom powodów do zadowolenia.

Niekorzystną wiadomością jest także rezygnacja ze stanowiska ministra finansów Wasilisa Rapanosa. Choć powodem takiej decyzji dotychczasowego prezesa Narodowego Banku Grecji miały być problemy zdrowotne, to rząd traci, cieszącego się dużym szacunkiem wśród ekonomistów, ministra-technokratę.

... i HiszpaniaPo drugie - wciąż Hiszpania. Położony na Półwyspie Iberyjskim kraj oficjalnie poprosił o pomoc finansową dla sektora bankowego, jednak nie podano ani kwoty, ani warunków na jakich pieniądze miałyby zostać mu pożyczone. Inwestorzy muszą zatem zadowolić się wynikami pierwszego audytu mówiącego, że w najgorszym scenariuszu banki będą potrzebować 62 mld euro.

Rynkom wciąż ciążyć będzie zatem ryzyko, że zaplanowana na 31. lipca publikacja wyników drugiego audytu wskaże kwotę znacznie wyższą. Giełdowym notowaniom ciążyć może również oczekiwanie na hurtowe cięcie ratingów hiszpańskich banków. Choć część negatywnych wydarzeń jest już w cenach, to obawy inwestorów wciąż są duże, co najlepiej pokazuje znów mocno rosnąca rentowność hiszpańskich _ dziesięciolatek _.

Blisko wsparcia, ale uwagaW poniedziałek WIG20 radził sobie relatywnie dobrze, bowiem przez większość sesji skala jego przeceny nie przekraczała 1 procenta. Na fixingu kupujący jednak _ odpuścili _, a indeks poszedł w dół o ponad 1,5 procent. Tym samym znalazł się _ o krok _ od pierwszego istotnego wsparcia, czyli linii 2200 punktów. Kolejny ważny obszar to 2150-2160 punktów.

Zobacz, jak radziły sobie indeksy GPW na tle Europy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Poniedziałkowa sesja pokazuje jednak, że kupujący na GPW mają ochotę _ trochę powalczyć _. Szczególnie, jeśli spojrzymy na symboliczne wręcz straty indeksów spółek średnich i małych. Bez poprawy nastrojów na rynku globalnym o wzrosty może być trudno, jednak jeśli sytuacja zacznie się poprawiać, GPW nie powinna pozostawać w tyle za zachodnimi giełdami.

Pozostaje wiara w...Choć nadzieje na to, że po zaplanowanym na koniec tego tygodnia szczycie UE poznamy konkretne rozstrzygnięcia są coraz mniejsze, to wraz ze zbliżaniem się szczytu, część graczy może próbować _ grać właśnie pod jakiekolwiek dobre dla rynków wiadomości _. W końcu, skoro oczekiwania są niewielkie, to cieszyć powinny nawet te małe kwestie.

Posiadaczy akcji lub graczy liczących na krótkoterminowy zarobek wspierać może również kalendarz. Ten tydzień jest ostatnim w tym półroczu, zatem część zarządzających funduszami może próbować tak przetasowywać portfele, aby podciągnąć w górę kursy i móc pochwalić się choć odrobinę lepszymi stopami zwrotu.

Wtorkowy kalendarz publikacji z gospodarki nie pęka w szwach. Zarówno z danych europejskich, jak i amerykańskich warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wskaźniki obrazujące nastroje konsumentów. Z rodzimego rynku najważniejsze będą natomiast, publikowane o 10-tej, sprzedaż detaliczna i stopa bezrobocia.

Sam porównuj na wykresach notowania spółek i indeksów Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)