Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Tydzień na GPW pod znakiem decyzji Fed

4
Podziel się:

W WP money czytaj o mijającym tygodniu na warszawskiej giełdzie.

Tydzień na GPW pod znakiem decyzji Fed
bFetugmZ

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami amerykańskie władze monetarne zdecydowały w tym tygodniu o podniesieniu stóp procentowych. Ta decyzja w połączeniu z zapowiedzią podwyżek w przyszłym roku umocniły dolara, ale jednocześnie zahamowały wzrosty na GPW.

Środowy wieczór przyniósł inwestorom obecnym na warszawskim parkiecie najważniejsze informacje mijającego tygodnia. Zgodnie z oczekiwaniami bank centralny USA zdecydował o podwyżce stóp procentowych, pierwszej od roku. Jej skala to 0,25 pkt. proc., co również było oczekiwane.

Ciekawszą sprawą okazała się jednak zapowiedź aż trzech kolejnych podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku. O ile wyłącznie obecna podwyżka nie wywołałaby zapewne reakcji na rynkach, o tyle wskazanie na trzy kolejne wzbudziło już sporo emocji. Nic dziwnego, Fed pokazał się od bardziej "jastrzębiej" strony. A to musiało pociągnąć za sobą umocnienie dolara, przy jednoczesnym spadku cen złota.

bFetugnb

Nie pozostało również bez wpływu na warszawską giełdę. Odpływ kapitału z tzw. rynków wschodzących dał się odczuć w taki sposób, że wzrosty na GPW zostały wyhamowane. W czwartek widać było korektę zwłaszcza w notowaniach indeksu WIG20, a piątek przyniósł tylko niewielkie odreagowanie.

Amerykanie przedstawili również najnowsze prognozy makroekonomiczne. Tu zaskoczeń nie było. Gospodarka USA ma w przyszłym roku wzrosnąć o 1,9-2,3 proc., a bezrobocie wyniesie 4,5-4,6 proc.

Piątek na giełdach upłynął dość spokojnie. Główne indeksy na parkietach w Europie utrzymywały się blisko poziomów ostatniego zamknięcia. Podobnie wygląda sytuacja na Wall Street, gdzie indeksy są blisko rekordowych poziomów.

Inwestorzy obecni na warszawskim parkiecie poznali w mijającym tygodniu również najnowsze dane z polskiej gospodarki. Najkrócej mówiąc, pokazały one, że okres deflacji jest już za nami, eksport słabnie, ale za to wyższa od oczekiwań była dynamika wzrostu płac - w listopadzie średnia pensja była według GUS wyższa o 4 proc. r/r, a zatrudnienie wzrosło o 3,1 proc.

bFetugnh

Wśród spółek notowanych na GPW uwagę inwestorów zwróciła Alma. Otwarcie postępowania sanacyjnego wobec spółki zostało potraktowane przez rynek jako pretekst do zakupów jej akcji - do tego stopnia, że w ciągu zaledwie dwóch dni cena akcji prawie się podwoiła.

W ostatnich dniach widać było za to korektę kursu akcji koncernu KGHM, obecnie waha się on w okolicach 90 zł za akcję. Spółka poinformowała o konieczności przeprowadzenia testów na utratę wartości jej zagranicznych inwestycji.

Główne indeksy GPW podczas sesji w piątek

bFetugnC
giełda
komenatrze giełdowe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
bitcoiniarz
5 lata temu
Niestety w przyszłym tygodniu po obecnych wydarzeniach w Sejmie należy wziąć pod uwagę znów współczynnik sPiSolenia na GPW. Czyli 2000 zamiast w poniedziałek to do piątku. Tak działa ten współczynnik. Opóźniająco.
vczvcxz
5 lata temu
zniknęły 2 moje komentarze no cóz nawet w sobote cenzor nie spi!!
bitcoiniarz
5 lata temu
Ropa pompka w górę 2% więc i my na bank up w przyszłym tygodniu powiedzmy w PONIEDZIAŁEK (abym się JAK ZWYKLE totalnie skompromitował) przekraczamy pułap 2000 pkt. a ja żegnam się wtedy na jakiś czas z papierkami baj baj
bFetugnD
Etermit needs...
5 lata temu
Szanowna Redakcjo, czy moglibyście uruchomić Captcha do każdego posta? to by utrudniło życie zaśmiecającym forum botom