Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Tydzień na GPW. Za nami Fed, GUS oraz wyniki spółek

Tydzień na GPW. Za nami Fed, GUS oraz wyniki spółek

Dość spokojnie kończy się ten tydzień na rynkach finansowych. Ostudzeniu powoli ulegają emocje związane ze środową decyzją Fed, co widać po piątkowej zmienności na rynkach finansowych. W zakończonym tygodniu na GPW pojawiła się spora ilość raportów finansowych spółek.

WIG20 kończy tydzień na poziomie 1961 punktów. Widać, że indeks nie tylko utrzymał kluczowy poziom 1900 punktów, ale także przekroczył barierę znajdującą się o 50 punktów wyżej. W piątek WIG20 zyskał 0,91 procent, a w skali tygodnia 2,67 procent. Indeks mWIG40 w piątek poszedł w górę o 0,3 procent, a sWIG80 o 1,4 procent. Obecna siła polskiego rynku akcji to efekt kilku czynników. Inwestorzy oswoili się nieco z pomysłami rządu, ale przede wszystkim GPW sprzyja sytuacja na rynkach globalnych.

Zobacz, jak wyglądał tydzień na GPW

Rynkom wschodzącym, w tym Polsce, sprzyjają odbijając się ceny surowców. W tym tygodniu cena ropy naftowej urosła o prawie 4 procent. W piątek ropa brent zyskiwała ponad 2 procent. Drożeje również miedź, której cena przekroczyła w 5 tys. dolarów za tonę i jest najwyższa od listopada ubiegłego roku.

Na cenę surowców i sytuację na GPW wpłynęła również ostatnia decyzja amerykańskiego Fedu. Rezerwa Federalna zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Dodano jednak, że w tym roku będą miały miejsce dwie podwyżki stóp procentowych zamiast czterech, prognozowanych wcześniej. Obniżone zostały także prognozy makroekonomiczne dla gospodarki USA. Informacje te zostały potraktowane jak poluzowanie polityki pieniężnej, co poskutkowano osłabieniem dolara oraz wzrostami na Wall Street.

Do decyzji Fed z entuzjazmem nie odnieśli się inwestorzy z rynków Europy Zachodniej. Podobnie, jak w przypadku wcześniejszej decyzji EBC, najpierw inwestorzy wzięli się za sprzedaż akcji, a dopiero po kilku godzinach wskaźniki zaczęły odbudowywać swoją wartość. W piątek DAX zyskał 0,5 procent, CAC 0,38 procent, a FTSE100 stracił 0,14 procent.

Notowania europejskich indeksów w tym tygodniu

Miniony tydzień nie był urodzajny, jeżeli chodzi o publikacje z europejskich gospodarek. W czwartek na rynku pojawiły się dane ze strefy euro. Informacje o inflacji nie były zgodne z oczekiwaniami. Nieco rozczarowały dane dotyczące bilansu handlu zagranicznego. Nadwyżka wyniosła 6,2 mld euro (dane niewyrównane sezonowo).

Wyniki spółek z GPW i dane GUS

W tym tygodniu na rynek napłynęło sporo informacji z Polskiej gospodarki. Dane GUS miały jednak większe znaczenie dla rynku walutowego niż dla giełdy. We wtorek opublikowane zostały informacje o inflacji. Według Głównego Urzędu Statystycznego ceny w lutym spadły o 0,8 procent. To więcej od prognoz i więcej niż miesiąc wcześniej.

W środę poznaliśmy dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach. Płace w Polsce w lutym wzrosły o 3,9 procent rok do roku, a przeciętna płaca brutto sięgnęła 4137,5 zł brutto. Z kolei wynagrodzenia poszły w górę o 2,5 procent rok do roku, a miejsc pracy było o 5711 tys. więcej.

Z kolei w czwartek GUS podał, że produkcja przemysłowa w Polsce w lutym urosła o 6,7 procent rok do roku, wobec prognozowanego wzrostu o 5,5 procent. To spory wzrost dynamiki, patrząc na dane ze stycznia, kiedy analogiczny wskaźnik wyniósł 1,4 procent. Z kolei dane o sprzedaży wskazują, że kupiliśmy w ubiegłym miesiącu o 3,9 procent więcej w ujęciu rocznym, tymczasem rynek spodziewał się wzrostu o 3,3 procent.

Z uwagi na kończący się sezon wyników, sporo spółek z GPW publikowało w tym tygodniu swoje wyniki finansowe. Rozpoczął Bank Handlowy, który raportem za 2015 rok potwierdził opublikowane wcześniej dane za czwarty kwartał. Bank Handlowy zarobił w 2015 roku 626 mln złotych. To o 34 procent mniej niż rok wcześniej. Zysk obniżył m.in. wynik odsetkowy, który był niższy o 16,1 procent. Aby ograniczyć skalę spadku zysku, bank obniżył m.in.koszty pracownicze. W skali tygodnia akcje spółki zyskały 4,51 procent.

We wtorek dane finansowe podała Energa oraz PZU. Energetyczna spółka zarobiła w 2015 roku 840 mln złotych. To o 16,5 procent mniej niż rok wcześniej. Wynik zaniżył m.in. spadek zyskowności segmentu "wytwarzanie". Z kolei największy polski ubezpieczyciel zarobił w ciągu ostatniego roku 2,342 mld zł wobec 2,968 mld zł zysku rok wcześniej. Na pogarszające się wyniki zwracał uwagę Michał Krupiński, prezes PZU, który krytykował m.in. działania swojego poprzednika. W tym tygodniu akcje PZU straciły 0,28 procent.

Notowania wybranych spółek z GPW w tym tygodniu

W środę wieczorem wyniki opublikował Asseco Poland. Dla informatycznej spółki nadal najważniejszy jest rynek izraelski, jednakże pracuje ona nad dywersyfikacją źródeł przychodów. Dzień później raport pokazał KGHM, który poniósł największą stratę w swojej historii. Strata netto wyniosła 5 mld złotych. Tak zły wynik finansowy spółki to efekt odpisów aktualizujący wartość aktywów, o których inwestorzy wiedzieli już wcześniej. Dzięki temu oraz rosnącym cenom miedzi, akcje KGHM zyskały 4,98 procent.

W piątek wyniki podał największy przewoźnik kolejowy towarów w Polsce. PKP Cargo w 2015 roku wygenerował zysk na poziomie 31 mln złotych, wobec 78 mln złotych w 2014 roku.

Ważnym wydarzeniem dla polskiej giełdy jest rewizja indeksów, która nastąpiła po zakończeniu piątkowej sesji na GPW. Najważniejszą zmianą był powrót Lotosu do indeksu WIG20. Zastąpił on w tym miejscu chemiczną spółkę Synthos.

Money.pl

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Czytaj także
Polecane galerie