Notowania

Przejdź na
giełda
03.06.2016 09:06

Tylko niewielkie odbicie indeksów

Zobacz, jak wygląda sytuacja na warszawskiej giełdzie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Po dwóch dniach silnej przeceny głównych barometrów naszej giełdy, w czwartek GPW odbiła w górę. Skala odreagowania była jednak niewspółmiernie słaba w porównaniu do przeceny z początku tygodnia. Inwestorzy jak na razie nie znajdują argumentów do większej akumulacji akcji, mimo stosunkowo atrakcyjnych poziomów cenowych.

Ruchy indeksu WIG20 ogranicza obecnie wsparcie na poziomie 1.750 pkt., które wczoraj zadziałało mobilizująco na stronę popytową. Od góry jednak dość blisko bo w rejonach 1.800 pkt. (przełamany dołek z połowy maja br.) i na poziomie 1.830 pkt. (opadająca linia trendu spadkowego), znajdują się silne techniczne opory. Wciąż aktualna jest dominująca od początku kwietnia br. tendencja spadkowa.

Na próżno również szukać pozytywnych sygnałów na wykresach kluczowych komponentów indeksu WIG20. Wciąż podażowo prezentują się wykresy akcji sektora bankowego, jak również większości walorów sektora energetycznego. Wyjątkiem może okazać się kurs PGE, który umocnił się po rekomendacji zarządu dotyczącej wypłaty 0,92 zł na dywidendę.

Jest w końcu reakcja OFE po spekulacjach o połączeniu

Doniesienia prasy z ubiegłego tygodnia o możliwej przymusowej konsolidacji otwartych funduszy emerytalnych w końcu doczekały się oficjalnego stanowiska ze strony OFE. Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych poinformowała, iż istnieniu planów konsolidacji funduszy zaprzecza strona rządowa i temat ten jak na razie nie istnieje. W sierpniu mają się jedynie rozpocząć rozmowy w ramach przeglądu systemu emerytalnego.

Pokłosiem tych niepokojów jest spadek indeksu WIG do nowego minimum cenowego przy dużej szerokości rynku. Negatywne sygnały techniczne będą zanegowane dopiero w sytuacji powrotu notowań WIGu powyżej strefy 45,5-46,0 tys. pkt. Dla przypomnienia warto podać, iż udział OFE w kapitalizacji naszej giełdy ogółem wynosi ponad 20 proc. Znacznie wyższy jest udział w tzw. free float (akcji w pozostających w wolnym obrocie), gdyż wynosi blisko 44 proc. Stąd też reakcja rynku na doniesienia dotyczące OFE była znacząca.

Dobre nastroje na Wall Street przed kluczowymi publikacjami

Brak spektakularnych posunięć ze strony Europejskiego Banku Centralnego oraz informacje, iż państwa OPEC nie zdołały wypracować kompromisu w sprawie wspólnej polityki dotyczącej podaży ropy, nie zakłóciły spokoju amerykańskiej giełdzie. Indeks S&P500 podjął próbę przebicia się przez poziom 2.100 pkt.

Decydujące starcie popytu i podaży będzie prawdopodobnie miało miejsce w dniu dzisiejszym, kiedy to na rynek spłyną kluczowe dane makro z amerykańskiego rynku pracy. Automatycznie zaktualizowaną zostaną szanse na podwyżkę stóp w czerwcu. Obecnie rynek szacuje wzrost stóp w tym miesiącu na ok. 20 proc. i ponad 50 proc. na lipiec.

Orbis - niesatysfakcjonujący poziom dywidendy

Walne Zgromadzenie Orbisu zdecydowało, że z zysku za 2015 r. na wypłatę dywidendy trafi 69,12 mln zł, co da 1,5 zł dywidendy na akcję - podał Orbis w komunikacie. Dniem dywidendy jest 18 lipca, a dniem jej wypłaty na 3 sierpnia.

Poziom dywidendy jest dokładnie taki sam jak w ubiegłym roku. Rynek może być rozczarowany faktem, iż z uwagi na wzrost notowań spółki, stopa dywidendy jest niższa. W 2015 r. Inwestorzy liczyli na wyższą dywidendę biorąc pod uwagę dobre wyniki wypracowane przez spółkę w ubiegłym roku oraz korzystne perspektywy na rynku usług hotelarskich. Orbis wykazał za 2015 r. 329 mln zł EBITDA, co oznacza wzrost w ujęciu r/r o 14,2 proc. Kwota 40,09 mln zł pozostała jako zysk zatrzymany spółki z przeznaczeniem na cele statutowe.

PKO BP - propozycja warunkowej dywidendy w PKO BP

Zarząd PKO BP rekomenduje warunkowo przeznaczenie na dywidendę 1,25 mld zł, czyli 1 zł dywidendy na akcję. Jeśli do 8 grudnia 2016 roku PKO BP przejmie kontrolę nad innym podmiotem oraz nastąpią zmiany regulacyjne lub zaleceń nadzorczych to PKO BP nie wypłaci dywidendy - poinformował bank w komunikacie. Rekomendacja zarządu ma pozytywną opinię rady nadzorczej banku.

Przy obecnym kursie giełdowym na poziomie 24,01 zł i wypłacie 1 zł na akcję, stopa dywidendy wynosi 4,1 proc. Na początku roku rynek szacował, iż PKO BP mógłby wypłacić wyższą dywidendę, a środki pochodziłyby z zysków za ostatnie dwa lata. Szacowano wówczas 1,77 zł na akcję.

Dodatkowo wypłata tegorocznej dywidendy zgodnie z rekomendacją zarządu byłaby warunkowa, jeśli założone warunki spełnią się do 8 grudnia 2016 r. W przypadku spełnienia warunków dywidendy dniem dywidendy ma być 30 września, a terminem jej wypłaty 20 grudnia 2016 r.

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
ING DM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-06-2016

anal hmmm[QUOTE] Tylko niewielkie odbicie indeksów [/QUOTE] - noooo, zupełnie nietrafiony komentarz, spójrz na wzrosty, są całkiem duze i przyzwoite

Rozwiń komentarze (1)