Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
26.08.2005 20:09

Udana końcówka giełdowego tygodnia

Miniony tydzień zakończył się wzrostem indeksów, choć w głównej mierze jest to zasługa piątkowej zwyki. Na pierwszych sesjach tygodnia indeksy oscylowały w wąskim zakresie bez wyraźnego kierunku, tym nie mniej silne zachowanie polskiego rynku na sesji czwartkowej stało się bazą do pozytywnej końcówki tygodnia.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rynkowi sprzyjały wzrosty na giełdach w Budapeszcie i Pradze, natomiast niepokój musi rodzi słabe zachowanie indeksów zachodnich. Majowy wzrost na polskim rynku został zainicjowany ze sporym poślizgiem (3 tygodnie) w porównaniu z indeksami zachodnimi, co z kolei może przełożyć się na pewne opóźnienie silniejszej korekty na polskim rynku, jednakże z dużym prawdopodobieństwem należy założyć, iż dołączymy do globalnej tendencji - pytaniem pozostaje kiedy.

W ujciu sektorowym największy wzrost odnotowały akcje spółek medialnych i telekomunikacyjnych, natomiast najmniej zyskały akcje banków oraz spółek budowlanych, co przypadku tych ostatnich moża powiązać z vetem prezydenta do ustawy dotyczącej zwrotu VAT z tytułu zakupu materiałów budowlanych. W sektorze telekomunikacyjnym prym wiodły jedynie akcje TP S.A., natomiast Netia znalazła się pod silną presją podażową, co było związane z informacją o zmniejszeniu zaangażowania w akcjonariacie przez JP Morgan. Spółka w ciągu tygodnia ujawniła plany związane z budową sieci UMTS. W gronie spółek, które odnotowały największy wzrost w skali tygodnia były akcje Capitalu, Techmexu ( spółka zawarła duży kontrakt) oraz Alchemii.

W gronie spółek, które najwięcej straciły znalazły się akcje niedawnych liderów czyli CCC, Mostostalu Zabrze oraz Biotonu.

W nadchodzącym tygodniu najważniejsza dla inwestorów winna być decyzja RPP w kwestii stóp procentowych, jak również comiesięczny raport z rynku pracy w USA.

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
Dom Maklerski BZ WBK
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz