Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

Udana sesja na GPW. Jeszcze lepsze nastroje w Europie

0
Podziel się:

W komentarzu analityka Money.pl przeczytasz, co się stało na krajowym i europejskich rynkach akcji.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Indeks WIG20 zakończył przedostatnią sesję w tym tygodniu ponad procent powyżej kreski i znajduje się obecnie na wysokości 2288 punktów. Na plusach zamykają dzień również szersze grupy spółek. * *Obroty na całym rynku przekroczyły 700 milionów złotych.

W dobrych nastrojach kończą handel również inwestorzy na Starym Kontynencie. Po konferencji Mario Drahgi'ego - podczas której szef EBC ogłosił, że Rada Prezesów nie zmieniła stóp procentowych w strefie euro - najważniejsze indeksy ruszyły w górę.

Notowania najważniejszych indeksów w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Szczególnie dobrze poradzili sobie inwestorzy w Hiszpanii - tamtejszy IBEX zyskuje powyżej trzech procent. Francuski CAC40 rośnie o ponad 2 procent, podobnie radzi sobie niemiecki DAX. Po kreską zamykają się tylko indeksy w Rydze i Tallinie.

W przypadku polskich blue chips, najwięcej zyskały PKO i KGHM, odpowiednio 2,89 i 2,77 procent. Miedziowy gigant od końca czerwca powiększył się już o około 9 procent. W zupełnie odmiennych nastrojach są obecnie posiadacze JSW, która tylko dzisiaj straciła sporo ponad trzy procent. Rynek szykuje się na dopuszczenie od przyszłego tygodnia do obrotu akcji objętych przez pracowników spółki.

Giełdy rosną po decyzji szefa EBC w sprawie stóp procentowych

Maciej Rynkiewicz, godzina 15:25

Inwestorzy na europejskich rynkach akcji powstrzymali trwające od dwóch dni spadki. Skrzydeł kupującym dodał podczas dzisiejszej konferencji po spotkaniu EBC Mario Draghi.

Rada Prezesów banku centralnego strefy euro nie zmieniła kosztu pieniądza. Stopa referencyjna wynosi obecnie pół procent. Była to decyzja zgodna z oczekiwaniami ekonomistów.

Rynki akcji zareagowały wzrostami, ponieważ Draghi zapowiedział kontynuację ekspansywnej polityki monetarnej w krajach ze wspólną walutą. Szef EBC na konferencji prasowej powiedział, że stopy procentowe zostaną utrzymane na obecnym poziomie lub niższym przez dłuższy okres czasu. To ciekawa deklaracja, zwłaszcza z punktu widzenia stopy depozytowej. Gdyby bank zdecydował się na jej obniżkę, po raz pierwszy w historii byłaby ujemna.

Najważniejsze indeksy na europejskich parkietach rosną. Najlepiej radzi sobie francuski CAC40, który zwyżkuje już o ponad dwa procent. Niewiele mniej zyskuje niemiecki DAX. Pod kreską są obecnie tylko najważniejsze indeksy na Łotwie i Estonii. Wolne od handlu mają dzisiaj inwestorzy za Oceanem.

Notowania najważniejszych indeksów w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W środku europejskiej stawki znajduje się krajowy WIG20, który rośnie teraz o około procent i notuje 2292 punkty. Zyskują, ale nieco mniej, również szersze grupy spółek - mWIG40 0,4, z kolei sWIG80 0,2 procent.

Senna atmosfera na GPW. Sprawdź, co może ją ożywić

Paweł Zawadzki, godzina 12:45

Choć jesteśmy już niemal na półmetku dzisiejszych notowań, sytuacja panująca na większości giełd specjalnie się nie zmieniła. Jeśli coś jest w stanie ożywić _ senną atmosferę _ na giełdach, to dzisiejsza konferencja szefa EBC._ _

Indeks największych spółek z GPW - po tym jak otarł się o wczorajsze zamknięcie - powrócił w okolice, w których znajdował się w początkowej fazie notowań. Niewielką zmienność widzimy także w przypadku indeksów spółek średnich i małych.

Zobacz przebieg dzisiejszej sesji na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nie inaczej jest na Starym Kontynencie. Choć najważniejsze europejskie indeksy _ oddały _ mały fragment wcześniejszych zwyżek, wciąż utrzymują się od 0,5 do około procenta powyżej swoich wczorajszych poziomów zamknięcia.

Z okazji Dnia Niepodległości Wall Street dziś nie pracuje, a więc jedyną szansę na odważniejsze decyzje na giełdach można upatrywać w konferencji szefa EBC (14:30), która odbędzie się trzy kwadranse po prezentacji decyzji w sprawie stóp procentowych w strefie euro.

Jest niemal pewne, że główna stopa procentowa pozostanie na dotychczasowym poziomie (0,5 proc.). Inwestorów będzie jednak interesowało, co po posiedzeniu EBC powie jego szef - Mario Draghi. Tradycyjnie już w centrum uwagi będą wszelkie odwołania do sytuacji gospodarczej w Eurolandzie oraz przyszłej polityki monetarnej banku centralnego.

Główne indeksy GPW daleko w tyle za Europą

Paweł Zawadzki, godzina 09:51

Wszystkie najważniejsze indeksy GPW sesję rozpoczęły nad kreską. Na tle kluczowych giełd w Europie wypadają jednak dość mizernie.

Główny benchmark parkietu we Frankfurcie zyskuje aktualnie ponad 0,7 procent. Wzrosty na giełdach w Londynie i Paryżu sięgają już niemal procent.

Rosną również najważniejsze indeksy rodzimego parkietu. Zwyżki WIG20, mWIG40, czy sWIG80 nie przekraczają jednak 0,2-0,3 procent.

Zobacz dzisiejsze notowania na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Dzisiejsza sesja zapowiada się dość spokojnie. W zasadzie jedynym istotnym wydarzeniem jest decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych w strefie euro oraz późniejsza konferencja szefa EBC.

Amerykanie dziś świętują Dzień Niepodległości. Z tego powodu nie pracuje Wall Street. Nie będzie też publikacji danych z amerykańskiej gospodarki. Taka sytuacja powoduje zazwyczaj ograniczoną aktywność inwestorów na pozostałych giełdach.

GPW: Inwestorzy czekają na kolejny bank centralny

Łukasz Pałka, 03. lipca, godzina 23:49

Oczy inwestorów będą w czwartek zwrócone w stronę strefy euro. Poznamy nie tylko najnowszą decyzję na temat stóp procentowych, ale również ważne informacje makroekonomiczne z Eurolandu.

Po środowych, dość niespodziewanych spadkach na europejskich rynkach, czwartek powinien przynieść więcej spokoju. Takiemu rozwojowi sytuacji będzie sprzyjać między innymi to, że Amerykanie będą świętować Dzień Niepodległości, a to oznacza, że Wall Street ma wolne. Z kolei w środę, podczas skróconego handlu na nowojorskiej giełdzie inwestorzy raczej unikali podejmowania bardziej zdecydowanych decyzji. W rezultacie główne indeksy za oceanem zakończyły handel w okolicach wcześniejszego zamknięcia.

Tym, co w czwartek może najmocniej interesować inwestorów, będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Niespodzianki raczej nie będzie i można spodziewać się, że EBC pozostawi je na dotychczasowym poziomie. Co jednak ważne, warto śledzić wystąpienie prezesa EBC po posiedzeniu banku. A to dlatego, że inwestorzy zwykle oczekują od niego, by przedstawił bądź odniósł się do najnowszych prognoz gospodarczych dla Eurolandu.

Teraz będzie ku temu okazja, bo w czwartek przed południem zostaną opublikowane finalne dane na temat zmiany PKB w strefie euro w pierwszym kwartale tego roku. Prognozy mówią o spadku PKB o 1,1 procent w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Taki wynik byłby nieznacznie gorszy od poprzedniego.

Druga sprawa, która może mieć wpływ na czwartkowe notowania to fakt, że część inwestorów może już grać pod piątkowe, bardzo ważne dane z amerykańskiego rynku pracy. Tamtejszy Departament Pracy opublikuje bowiem informację na temat wskaźnika bezrobocia za czerwiec. Ta informacja ma zwykle duży wpływ na nastroje wśród inwestorów. Prognozy mówią o wyniku na poziomie 7,5 procent, co oznaczałoby nieznaczny spadek wobec poprzedniego odczytu. Taki scenariusz może się potwierdzić, bo również środowe dane o zatrudnieniu poza rolnictwem w czerwcu (+188 tysięcy miejsc pracy) wypadły najlepiej od marca tego roku.

Pytanie tylko, czy lepsze dane gospodarcze będą służyć wzrostom na giełdach. Od czasu, gdy bank centralny USA zasygnalizował możliwość ograniczenia i w końcu zlikwidowania programu skupu aktywów QE3 za 85 miliardów dolarów miesięcznie, ta sprawa wcale nie jest oczywista. Inwestorzy obawiają się bowiem, że poprawa w amerykańskiej gospodarce będzie nas przybliżać do zakończenia dodruku dolarów. A te przecież w ogromnej mierze od wielu miesięcy zasilały nowojorską giełdę, wspierając jednocześnie trwającą tam hossę.

W polskiej rzeczywistości inwestorzy wciąż powinni za to pamiętać o sprawie OFE. Premier Donald Tusk zapowiedział co prawda konsultacje społeczne, co może odsunąć przyszłe decyzje w czasie. Nie zmienia to jednak faktu, że rząd może sporo _ namieszać _ na rynku. Fundusze emerytalne mają bowiem w swoich portfelach akcje warte około 100 miliardów złotych. To jedna piąta kapitalizacji wszystkich krajowych spółek na naszym parkiecie.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)