Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Mocne odbicie indeksów

0
Podziel się:

Po wczorajszych gwałtownych spadkach i przebiciu dna bessy z 2002 roku dzisiejsza sesja była równie emocjonująca, tyle że finał był na szczęście odmienny.

USA: Mocne odbicie indeksów

S&P500 zaczął od wzrostów o ok. 2%, po których nastąpiły spadki i kilkakrotne przebijanie w górę i w dół poziomu z wczorajszego zamknięcia. Spadające kursy akcji sprowadziły w tym tygodniu wskaźnik cena/zysk do poziomu 16,4 na S&P500, czyli najniższego od 1995 roku, sugerując tym samym, że akcje są tanie i należy je kupić, co też zrobiono. Ostatecznie indeksy mocno dzisiaj wzrosły, dzięki popytowi w ostatniej godzinie handlu. S&P wzrósł o 6.32% i ponownie powrócił na poziomy ponad 800 pkt., Dow Jones wzrósł o 6.54%, a Nasdaq o 5.18%.

Serwisy podały, że niebawem Barack Obama ogłosi skład swojego zaplecza ekonomistów, a szefem Departamentu Skarbu zostanie Tim Geithner. Obecny prezes Banku Rezerw Federalnych Nowego Jorku aktywnie uczestniczył w próbie zwalczania obecnego kryzysu i wybór ten przyjęto z dużą euforią. Uważa się, że jest to właściwa osoba, która pomoże Stanom podnieść się z kryzysu. Inwestorzy wiążą ogromne nadzieje z nową administracją i dają jej ogromny kredyt zaufania, co pokazali również w dniu wyborów.

Pierwsze od 6 dni wzrosty cen ropy wywołały mocne zwyżki wśród spółek paliwowych, które mają duży udział w S&P. Exxon Mobil zyskał 10.79%, a ConocoPhillips 12.06%. Cena benzyny w USA, po spadku kursu ropy w ostatnich miesiącach, spadła już poniżej 2 USD (z 4.1 USD), co jest poziomem najniższym od marca 2005.

Mocno rosły dziś notowania sieci odzieżowej GAP, której zysk za trzeci kwartał pobił rynkowe oczekiwania. Akcje wzrosły aż o 27.2% Wyniki lepsze od oczekiwań podał też producent komputerów Dell. Wyniki pokazują, że efekty przynoszą wprowadzane w spółce programy redukcji kosztów. Ale w tym przypadku kurs spadł o 5.2%

Niechlubną ,,gwiazdą" ostatnich sesji jest Citigroup, który w ciągu tego tygodnia spadł o ponad 60%. Prasa podała, że po ogłoszeniu niedawno zwolnień 52 tys. pracowników, ten niegdyś największy bank USA rozważa obecnie nawet sprzedaż całej spółki. Inwestorzy obawiają się, że w następnych kwartałach spółka będzie pokazywać coraz większe straty wyciągając kolejne tzw. ,,trupy z szafy". Po otrzymaniu 25 mld USD z programu TARP obecnie spółka ma 50 mld USD kapitału więcej niż wymagają regulatorzy. Jest on niezbędny dla absorpcji kolejnych odpisów i ochrony depozytariuszy. Dziś Citigroup spadł o prawie 20%.

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)