Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

W górę, z szansą na więcej

0
Podziel się

Tuż przed Świętami obserwowaliśmy kulminację negatywnych nastrojów i zejście indeksu WIG20 poniżej poziomu 2.400 pkt.

W górę, z szansą na więcej
bEifBaER

Okres między świąteczny poprawił nastroje inwestorów lokujących środki w akcje spółek z GPW. Warszawski parkiet w końcu odreagował w górę. Korekcyjnemu ruchowi sprzyjało przede wszystkim bardzo dobre otoczenie zewnętrzne, w tym rekordowe notowania giełdy na Wall Street.

Tuż przed Świętami obserwowaliśmy kulminację negatywnych nastrojów i zejście indeksu WIG20 poniżej poziomu 2.400 pkt. Sprzedający kilkukrotnie zepchnęli indeks największych spółek w okolicę poziomu 2.370 pkt.

Krajowy rynek pozytywnie zaprezentował się podczas sesji 20 grudnia, kiedy to na wykresie świecowym dziennym powstał wysoki biały korpus. W kolejnym dniu rynek nieśmiało otworzył się ze wzrostową luką. Jak na razie w pesymistycznym scenariuszu możemy mówić jedynie obronie dolnego ograniczenia potencjalnej formacji kanału spadkowego. Jednak w optymistycznym scenariuszu, niewykluczona jest kontynuacja odreagowania w górę. W najbliższych dniach kupujący w pierwszej kolejności muszą zabiegać o utrzymanie połowy wspomnianego białego korpusu z 20 grudnia (2.380 pkt.).

bEifBaET

Analogicznie dla indeksu WIG dolne ograniczenie potencjalnej formacji kanału spadkowego znajduje się na poziomie 50,5 tys. pkt. Rynek po osiągnieciu znaczącego wyprzedania samoczynnie odreagował w górę. Teraz po krótkiej stabilizacji, którą obserwowaliśmy w okresie między świątecznym, potrzebny jest nieco większy popyt, aby podnieść indeks WIG np. w rejon 52,5 tys. pkt., gdzie znajduje się pierwszy techniczny opór.

Wracając natomiast do indeksu WIG20, potencjalnym pierwszym celem kupujących jest obecnie obszar spadkowej luki z 12 grudnia br. (2.453-2.470 pkt.). Jeśli chodzi o zachowanie poszczególnych papierów z indeksu WIG20 z pewnością na chwilę zastanowienia zasługuje kurs KGHM, który dzięki rosnącym cenom miedzi na rynku surowcowym, w dalszym ciągu zmaga się z utrzymaniem długoterminowej linii trendu wzrostowego.

Nieco cieplej wśród mid i small caps

Oczekiwania na tradycyjnie dobrą końcówkę roku tylko częściowo wypełnił segment małych i średnich spółek. Od trzeciej dekady grudnia obserwujemy odreagowanie w górę, jak na razie przy małym wolumenie obrotów. Indeks mWIG40 już teraz zbliża się do pierwszej strefy oporu znajdującej się w przedziale 3.380-3.400 pkt. Przełamanie tego obszaru, mogłoby stanowić zapowiedź budowania bardziej rozbudowanej struktury zarysowującej się od listopada br.

Rekordy giełdy za Oceanem

Podczas, gdy giełdy europejskie świętowały już zakończenie 2013 r., nie próżnowali gracze na Wall Street. Tamtejsze indeksy wywindowane zostały na nowe historyczne maksima. W skali całego ubiegłego roku Dow Jones zyskał 26,5%, natomiast technologiczny Nasdaq wzrósł o 38,3%. Jako katalizator wtorkowych zwyżek podaje się m.in. dane makro. Wprawdzie słabiej od prognoz wypadł indeks aktywności gospodarczej Chicago PMI, jednak statystykę tą zdołała przykryć publikacja pozytywnego indeksu nastrojów konsumentów za grudzień oraz dwucyfrowy październikowy wzrost indeksu cen domów. Dzisiaj w USA zaprezentowany zostanie wskaźnik aktywności gospodarczej ISM dla przemysłu za grudzień.

bEifBaEZ

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEifBaFu
giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
KOMENTARZE
(0)