Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Warszawskie indeksy szorują po dnie

0
Podziel się:

Słabsza koniunktura na naszym rynku utrzyma się prawdopodobnie w najbliższych tygodniach.

Warszawskie indeksy szorują po dnie
bELeQEyd

Tylko nieznacznie poprawił się klimat inwestycyjny na GPW. Do zwiększenia aktywności po stronie popytu zachęciło inwestorów silne techniczne wsparcie, które dla indeksu WIG20 znajduje się na poziomie 2.200 pkt. Impulsem do lokalnego odbicia na europejskich rynkach akcji jest odreagowanie cen, które obserwujemy w Chinach. Wciąż jednak na indeksie WIG20 nie powstał wiarygodny układ cenowy, który mógłby zostać oceniony jako podstawa do odwrócenia dotychczasowej tendencji spadkowej.

Odreagowanie cen na chińskim rynku akcji poprawiło nastroje na rynku surowców. Skorzystał z tego kurs KGHM, który był wczoraj najsilniejszym komponentem indeksu WIG20. Reszta głównych składników indeksu blue chips zaprezentowała się dość biernie. Z akcji sektora bankowego na wyróżnienie zasługuje jedynie kurs PKO BP, który umocnił się w okolicach poziomu 30,0 zł. Krótkoterminowym celem popytu jest podniesienie notowań indeksu WIG20 w rejon spadkowej linii trendu (2.250 pkt.).

Przed kupującymi stoi jednak trudne zadanie kreowania lokalnego dołka na obecnych poziomach cenowych. Niekorzystnie przedstawia się silna strefa oporu znajdująca się w przedziale 2.250-2.300 pkt., która powstała w wyniku załamania cen po dwóch greckich spadkowych poniedziałkach z 29 czerwca i 6 lipca br.

bELeQEyf

Podażowy układ na indeksie WIG

Główny indeks GPW na przełomie czerwca i lipca przełamał strefę ważnego technicznego wsparcia w przedziale 52,5-53,5 tys. pkt. Na wykresie w układzie dziennym powstała potencjalna formacja RGR, która zapowiada, iż słabsza koniunktura na naszym rynku utrzyma się w najbliższych tygodniach. Zanegowaniem tego niekorzystnego układu byłby jedynie szybki powrót indeksu WIG ponad wyżej wymienione poziomy. Głównymi czynnikami zewnętrznymi kształtującymi nastroje na naszym rynku pozostają Grecja oraz Chiny. Wczoraj wieczorem Eurogrupa oraz Komisja Europejska otrzymały nowe greckie propozycje w sprawie reform niezbędnych do otrzymania przez Ateny kolejnego pakietu pomocowego w wysokości 53,5 mld euro na 3 lata. Pakiet reform ma przynieść w ciągu dwóch lat łącznie 12 mld euro, czyli o 4 mld euro więcej, niż przewidywała jego wcześniejsza wersja. Sposobem na dodatkowe środki ma być m.in. podwyżka VAT-u, reforma emerytur i administracji publicznej.

Umiarkowany optymizm na Wall Street

Dzięki informacji, iż chińskie władze zapowiedziały wprowadzenie nowych środków stabilizujących sytuację na rynku akcji, poprawiły się nastroje inwestycyjne na Wall Street. Optymizm widoczny był szczególnie na początku sesji, później nastroje nieco pogorszyły się. Jednak dzisiaj rano kontrakty terminowe ponownie zyskują na wartości. Rynki finansowe liczą, iż ostateczne uda się osiągnąć porozumienie w sprawie dalszego finansowania Grecji. EBC i MFW mają teraz ocenić nowe propozycje Aten. Decydujące znaczenie będzie miało posiedzenie eurogrupy, które odbędzie się w sobotę oraz niedzielny szczyt państw Unii Europejskiej.

Zarząd szuka dodatkowego źródła gotówki

JSW może wkrótce wystawić na sprzedaż kopalnię Krupiński, specjalizującą się w produkcji węgla energetycznego - poinformował prezes JSW Edward Szlęk.

bELeQEyl

Z dużym prawdopodobieństwem plany sprzedaży kopalni Krupiński wynikają z konieczności ratowania płynności finansowej JSW. Celem zarządu jest odbudowa produkcji węgla koksowego, tymczasem KWK Krupiński wydobywa przede wszystkim węgiel energetyczny. Krytyczny dla spółki będzie IV kw. 2015 r., kiedy to prowadzone będą rozmowy z konsorcjum banków dotyczące rolowania zadłużenia. Rynek wnikliwie analizował będzie posunięcia zarządu po stronie kosztów, szczególnie kadrowych. Jak na razie kurs JSW nie potrafi zbudować trwałego układu cenowego, który mógłby stanowić podstawę do odwrócenia długoterminowego trendu spadkowego.

Szersza oferta produktów spółki

Projprzem chce kupić 88 proc. akcji w notowanej na NewConnect spółce Małkowski-Martech. Spółka planuje wydać na ten cel maksymalnie 10,5 mln zł - poinformował Projprzem w komunikacie.

Przejęcie Małkowski-Martech ma poszerzyć ofertę produktów Projprzemu na polskim rynku i pozwolić na uruchomienie sprzedaży produktów przeciwpożarowych na rynkach eksportowych. Sfinalizowanie transakcji przewidziano na III kw. 2015 r. Zarząd Projprzemu mimo aktywnej postawy na polu fuzji i przejęć prowadzi również atrakcyjną politykę dywidendową. W tym roku spółka przyznała akcjonariuszom dywidendę w wysokości 0,4 zł na walor, co oznacza 5% stopę dywidendy. Sposobem na poprawę wyników finansowych Projprzemu w 2015 r. ma być większa ekspozycja spółki w segmencie stalowym. Notowania spółki w dobrym stylu przetrwały ostatnie zawirowania na całym rynku akcji. Jest spora szansa na kontynuację trendu wzrostowego kursu Projprzemu.

bELeQEym
bELeQEyG
giełda
komenatrze giełdowe
KOMENTARZE
(0)