Notowania

WIG20 śrubuje wynik przed końcem roku

Zobacz, jaki przebieg ma piątkowa sesja na GPW i najważniejszych parkietach Europy.

Podziel się
Dodaj komentarz
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Jesteśmy już za półmetkiem handlu na ostatniej sesji tego roku. WIG20 podbija notowania, które przekroczyły 1955 pkt. Dane na temat inflacji podał GUS. Wynik jest bardzo ciekawy.

Powrotu inflacji po blisko dwóch i pół roku był powszechnie oczekiwany. Skala wzrostu cen robi jednak wrażenie. Z zera w listopadzie wynik miał skoczył do 0,5 proc. Tymczasem jest aż 0,8 proc. Równie mocno w górę poszły ceny miesiąc do miesiąca, bo w tempie 0,7 proc. To na razie tylko wstępne szacunki, więc mogą być jeszcze skorygowane w dół. Mimo tego jest to ciekawsza informacja w generalnie nudnym dniu.

Dane GUS nie mają przełożenia na notowania giełdowe, co nie zmienia faktu, że te są na razie całkiem niezłe. Oczywiście aktywność inwestorów jest znikoma, ale WIG20 jeszcze poprawia wynik z wczoraj i tym samym przekroczył granicę 1955 pkt (+0,45 proc.).

Wśród blue chipów najwięcej zarobić dają papiery PZU i Energi. Kursy w obu przypadkach rosną o 1,5 proc. Bilansuje je mocniejsza przecena Asseco Poland (-3,5 proc.). Zwyżki indeksu zapewnia jednak korzystny bilans 12:8 dla spółek na plusie.

Około 0,2-0,3 proc. zyskują indeksy praktycznie wszystkich największych giełd Europy. Także w Rosji. Większej nerwowości na rynkach nie wywołało wydalenie z USA 35 rosyjskich dyplomatów w ramach sankcji przeciwko Rosji w związku z ingerowaniem w amerykańskie wybory prezydenckie. Reuters podał, że chodzi o dyplomatów w Waszyngtonie i San Francisco.

Ostatnia sesja giełdowa 2016 roku

_ _Aktualizacja: 09:30

Zapowiada się udana końcówka roku dla WIG20

W dobrych nastrojach rozpoczynamy ostatnią sesję roku i jest duża szansa, że nie zmieni się to w ciągu kolejnych godzin. Pustawy kalendarz makro uzupełniają najnowsze dane GUS na temat inflacji. Pierwszy raz od ponad dwóch lat wskaźnik powinien być na plusie.

Dobra czwartkowa sesja rozbudziła apetyty inwestorów na podbicie statystyk jeszcze przed końcem roku. Wszystko wskazuje na to, że ostatni tydzień miesiąca, kwartału i roku będzie dla WIG20 udany. Jak na razie indeks jest 0,7 proc. na plusie. Jeśli udałoby się dorzucić jeszcze kilka punktów, będziemy mieli nowe 8-miesięczne maksima.

Po pierwszych 30 minutach handlu można być optymistą, choć znowu daje się we znaki mała aktywność inwestorów. Zmienność pozostawia wiele do życzenia.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

Również na innych europejskich parkietach kupujący nie przejawiają większej ochoty do podejmowania ryzyka. Co więcej, na razie lekką przewagę mają sprzedający akcje.

Dzień zapowiada się dosyć spokojnie. Podobnie jak w całym tygodniu nie uświadczymy wielu istotnych publikacji makro. Z punktu widzenia krajowych inwestorów warto zwrócić uwagę na wstępny odczyt inflacji za grudzień. Średnia prognoz wskazuje na wyraźne podbicie cen, bo wskaźnik CPI ma wzrosnąć z zera do 0,5 proc. Byłby to pierwszy od ponad 2 lat powrót inflacji w naszym kraju. Publikacja zaplanowana jest na godzinę 14:00.

Niecałe 2 godziny później dadzą o sobie znać Amerykanie. Jeden jedyny odczyt to indeks Chicago PMI. Analitycy są sceptycznie nastawieni do wyniku, który będzie raczej niższy niż przed miesiącem. Prognoza zakłada 57 pkt. wobec 57,6 pkt. poprzednio.

Stosunkowo nisko ustawione oczekiwania dają możliwość pozytywnego zaskoczenia, w przypadku wyższego wyniku. To mogłoby lekko poprawić notowania na Wall Street. Dwie ostatnie sesje były dla trzech głównych indeksów spadkowe. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Tagi: prognoza gpw, giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, komentarze gieldowe, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-12-2016

Szok naftowy trwaGwałtowny skok inflacji w Polsce 0,7% m/m. poprz. 0,1%. I to dopiero początek, bo paliwa, energia elektryczna, gaz i żywność już mocno drożeją.

30-12-2016

Szok naftowy trwaKatastrofę na rynku pracy w Stanach pokazują wczorajsze dane. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,102 mln w tygodniu, … Czytaj całość

30-12-2016

Szok naftowy trwaTo dopiero początek krachu stulecia. Widzicie chyba co już dzieje się z petrodolarem? Z ropą i złotem, z renminbi? Ze stopami % rekordowych długów z … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (75)