Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

Wynik GPW można uznać za udany. Obroty przekroczyły...

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl sprawdź, co stało się na krajowym rynku akcji.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Mimo słabszych nastrojów wśród inwestorów na zachodzie, najważniejsze grupy spółek w Warszawie kończą sesję nad kreską.

Poziom wczorajszego zamknięcia jak ściana dzielił kurs WIG20 przed kontynuacją spadków - każda próba zniżenia kończyła się automatycznym atakiem kupujących. Popytowa strona rynku ostatecznie zwiększyła przewagę do plus 0,25 proc. na koniec notowań. Wynik byłby jednak nieco gorszy, gdyby nie rosnący dziś KGHM - zwyżka giganta wyniosła ponad 3,16 proc. i po mBanku (który urósł ponad 3,5 procent) była to druga najmocniejsza spółka w tym gronie.

Podobne nastroje panowały wśród posiadaczy spółek średnich i małych. Warto za to zwrócić uwagę na obroty, które przebiły 1,2 miliarda złotych, sporo powyżej tegorocznej średniej.

Notowania najważniejszych indeksów na GPW

Wynik krajowych inwestorów można uznać za udany przez pryzmat tego, co działo się na parkietach w Europie. Brytyjski FTSE100 traci ponad pół procent, niemiecki DAX 0,3 proc., niemal identycznie francuski CAC40.

Większego zamieszania na Wall Street nie spowodowały publikowane o godz. 16 dane. Zamówienia w przemyśle wzrosły w kwietniu o 0,7 proc. w ujęciu miesięcznym, nieznacznie powyżej oczekiwań i wobec wyniku plus 1,5 proc. miesiąc wcześniej. Zamówienia na dobra trwałe wzrosły o 0,6 proc., zaś na dobra bez środków transportu o 0,1 proc.

Indeksy za Oceanem kontynuują zapoczątkowaną w pierwszych minutach sesji przecenę, aczkolwiek skala zniżki jest niewielka i sięga 0,25 proc. w przypadku technologczinego Nasdaq. Inwestorzy czekają jeszcze na wieczorną publikację API na temat zmiany zapasów paliw.

GPW wciąż nad kreską. Sytuacja na pozostałych rynkach się komplikuje

Maciej Rynkiewicz, godzina 15:55

Po osiągnięciu historycznych rekordów wczoraj, dzisiejsza sesja na Wall Street otwiera się od spadków.

Indeks S&P500 traci około 0,2 proc., niewiele mniej przemysłowy Dow Jones. Około 0,3 proc. zniżkuje technologiczny Nasdaq. Ponad procent zyskują za to papiery Apple'a, mimo że amerykański gigant nie zaskoczył na konferencji WWDC 2014.

Słabe nastroje utrzymują się nadal w Europie po gorszych danych na temat inflacji w strefie euro. Niemiecki DAX traci około 0,3 proc., francuski CAC40 około 0,2 proc., najwięcej traci brytyjski FTSE100, ponad pół procent. Oczy inwestorów w najbliższych dniach będą zwrócone na EBC. Jest bowiem bardzo możliwe, że instytucja zdecyduje się na zmianę polityki monetarnej.

Notowania najważniejszych indeksów na GPW

Nad kreską wciąż utrzymują się za to najważniejsze indeksy na GPW, aczkolwiek radość posiadaczy akcji jest raczej symboliczna. Ciekawa sytuacja panuje wśród spółek zgrupowanych w WIG50. W okolicach 4 procent tracą Kruk i Emperia, z kolei ponad 5 proc. zyskuje zaś Serinus po tym, jak spółka poinformowała o natrafieniu na liczne strefy gazowe na Ukrainie.

Znamy decyzję RPP. WIG20 blisko ważnego poziomu

Łukasz Pałka, godzina 13:00

2.450 punktów to na razie poziom, z którego trwalszym pokonaniem nie może sobie poradzić indeks WIG20. Wśród inwestorów na europejskich parkietach również nie widać dzisiaj zapału do kupowania akcji.

Na rynek napłynęła właśnie informacja, że Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Taka decyzja była powszechnie oczekiwana i nie powinna mieć najmniejszego wpływu na notowania giełdowe.

WIG20 na indeksów w Europie podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W indeksie WIG20 wyraźnie w górę idą dzisiaj notowania koncernu KGHM, który doczekał się nowej rekomendacji _ kupuj _. Inwestorzy chętnie kupują też akcje LPP, a także mBanku.

GPW: Niewielki wzrost WIG20. Wciąż bez przełomu

Łukasz Pałka, godz. 9.30

Bez przełomu na warszawskiej giełdzie. Handel na GPW rozpoczął się we wtorek na symbolicznym plusie. Indeks WIG20 ciągle znajduje się poniżej poziomu 2.450 punktów.

Od rana na rynek nie napłynęło zbyt wiele ważnych informacji. Inwestorzy po południu poznają dziś decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Można być jednak pewnym, że nie zostaną one zmienione, zgodnie z oczekiwaniami, że podwyżki nie będzie co najmniej do końca roku.

WIG20 od rana nie notuje większych zmian, podobnie jak pozostałe indeksy na warszawskim parkiecie.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród spółek notowanych w indeksie WIG20 najwięcej zyskuje od początku notowań KGHM. W górę idą też takie spółki jak Kernel czy Lotos. Inwestorzy pozbywają się za to akcji Eurocash.

Są szanse na trwalsze odbicie na GPW, ale uwaga na...

Paweł Zawadzki, 2.06, godz. 22.25

Pierwsza sesja tego tygodnia na rynkach nie należała do specjalnie emocjonujących. Jeśli inwestorzy nie zostaną niczym zaskoczeni, podobnie może być we wtorek. Choć lekko wzrosły szanse na poprawę nastrojów na krajowej giełdzie, to warto trzymać rękę na pulsie. W każdej chwili może rozpocząć się _ rozgrywka pod wyniki _ czwartkowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego.

Z pierwszej sesji tygodnia i miesiąca na GPW inwestorzy zapewne nie zapamiętają zbyt wiele. W zasadzie jedyną wartą odnotowania kwestią były słabsze od prognoz indeksy PMI obrazujące aktywność w przemyśle (zarówno w Polsce, jak i strefie euro). Niewykluczone, że część giełdowych graczy zapamięta także, że była to kolejna sesja z tak zwanym _ cudofixingiem _.

W ciągu ostatnich dziesięciu minut notowań na warszawskim parkiecie WIG20 skoczył w górę z okolic 2.430 punktów do 2.440 punktów. Tym samym odrobił większość spadku, który dokonał się na piątkowym fixingu (indeks grupujący 20 największych spółek notowanych na GPW wykonał wówczas niemal dokładnie odwrotny ruch).

Zobacz, jak w trakcie dwóch ostatnich sesji radził sobie WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Choć WIG20 w poniedziałek nie był bliski odrobienia nawet połowy piątkowej przeceny, a obroty blue chipami wyniosły tylko nieco ponad 40 procent wartości mocno spadkowego handlu z piątku, to optymiści z pewnością w ruchu tym znajdą pierwszy zwiastun poprawy sytuacji na GPW. Przydałoby się jednak potwierdzenie. Tym mógłby być powrót WIG20 powyżej linii 2.450 punktów. Najlepiej na zamknięciu notowań.

Mimo że odległość nie jest znacząca, to na taki ruch zdecydowanie nie zanosi się już na otwarciu wtorkowych notowań. Choć po publikacji indeksu ISM dla amerykańskiego przemysłu za maj, dane - w wyniku wcześniejszego błędu - zostały skorygowane mocno w górę (z 53,2 na 55,4 pkt), inwestorzy niespecjalnie kwapili się do kupowania akcji spółek notowanych na Wall Street. S&P500 (+0,07 proc.) wyznaczył, co prawda, nowy rekord wszech czasów, ale styl pozostawia wiele do życzenia.

Co w kalendarzu?

Wtorkowe kalendarium publikacji gospodarczych nie pęka w szwach, ale jest kilka wskaźników makro, o których trzeba pamiętać. Są to kolejno: szacunki dotyczące inflacji konsumenckiej i stopa bezrobocia w strefie euro (obie publikacje poznamy o 11:00) oraz zamówienia w przemyśle i zamówienia na dobra trwałego użytku w USA (16:00).

Warto także pamiętać, że wyjątkowo we wtorek poznamy decyzję ws. stóp procentowych w Polsce. Zazwyczaj Rada Polityki Pieniężnej o swoich decyzjach informuje w środy. Tym razem, z powodu obchodów 25-lecia pierwszych wolnych wyborów w Polsce, zrobi to dzień wcześniej. Wielkiego zaskoczenia z pewnością nie będzie, bo już wcześniej RPP deklarowała, że nie zmieni stóp przynajmniej do końca września.

Zdecydowanie ważniejsze będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Już w czwartek zapewne inwestorzy zostaną poinformowani o cięciu stóp procentowych w strefie euro (stopa depozytowa pierwszy raz w historii ma znaleźć się poniżej zera). Pozostaje jednak pytanie, czy bank zdecyduje się na coś więcej (np. skup rynkowych aktywów). Właśnie spekulacje wokół potencjalnych decyzji EBC będą w najbliższych dniach rozgrzewały emocje na rynkach finansowych.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)