Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marek Nienałtowski
|

Złoty najmocniejszy do euro od września

0
Podziel się:

We wtorek kurs europejskiej waluty względem polskiej spadł do najniższego poziomu od 1 września ubiegłego roku, tj. do 4,1400.

 Marek Nienałtowski  
  
Główny Analityk Dom Kredytowy Notus S.A.
Marek Nienałtowski Główny Analityk Dom Kredytowy Notus S.A.

We wtorek kurs europejskiej waluty względem polskiej spadł do najniższego poziomu od 1 września ubiegłego roku, tj. do 4,1400. Do 3,0770, czyli do swojego minimum od 28 października zniżkował także kurs dolara względem złotego.

Choć na warszawskim parkiecie, w przeciwieństwie do polskiego forexu, nowych wielomiesięcznych maksimów nie zobaczyliśmy - a szkoda -, to nie zmienia to jednak faktu, że także na nim nastroje były dziś dobre.

Inwestorzy zwiększali swoje zaangażowanie w polskie aktywa, na fali ponownego wzrostu apetytu na ryzyko obserwowanego na światowych rynkach finansowych, a widocznego zarówno po globalnym wzroście cen akcji, jak i po aprecjacji kursu EUR/USD.

W poniedziałek niemiecki Bundestag zatwierdził drugi pakiet pomocy dla Grecji, a Europejski Bank Centralny poinformował o tym, że już drugi tydzień z rzędu nie kupował rządowych obligacji. Z punktu widzenia ogólnych nastrojów, we wtorek najważniejsze było jednak oczekiwanie rynku na wynik zaplanowanej na środę drugiej rundy przeprowadzanej przez EBC operacji LTRO, a polegającej na udostępnieniu przez niego bankom komercyjnym 36-miesięcznych, niezwykle tanich pożyczek. W grudniu Bank zwiększył w ten sposób płynność o 489 mld euro, a obecne prognozy wskazują na to, że i teraz będzie to zbliżona kwota.

Po stronie makro

Przedpołudniowa paczka doniesień z Eurolandu, dotycząca marcowego wskaźnika zaufania niemieckich konsumentów oraz lutowego odczytu dla całej strefy euro indeksów nastrojów: w gospodarce i wśród konsumentów nie wywarła wielkiego wpływu na rynki finansowe, no może delikatnie je wzmacniając.

Niestety po południu skalę wzrostów na światowych rynkach, w tym także na polskim, ograniczyły jednak istotnie rozczarowujące dane z amerykańskiej gospodarki dotyczące głębszego niż oczekiwano spadku: zamówień na dobra trwałego użytku za styczeń oraz indeksu S&P/CaseSchiller za grudzień.

Negatywną wymowę powyższych doniesień z USA, zdołały jednak w pewnym stopniu zniwelować kolejne informacje zza oceanu, tym razem dotyczące odczytu wskaźnika zaufania konsumentów za luty, a który to okazał się być już znacznie lepszy niż sądzono.
Bieżąca sytuacja rynkowa

W wtorek o godz. 16:11 indeks WIG20 szedł w górę o 0,17% do 2317,15 pkt, a złoty zyskiwał na wartości: 0,58% wobec euro (kurs EUR/PLN 4,1410) i 0,53% wobec dolara (kurs USD/PLN 3,0896). Co prawda w tym samym czasie paneuropejski indeks STOXX Europe 600 zniżkował o 0,12% do 263,54 pkt, ale już amerykański indeks S&P500 rósł o 0,07% do 1368,59 pkt, a kurs EUR/USD aprecjonował dokładnie o tyle samo do 1,3403.

giełda
komenatrze giełdowe
komentarze walutowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)