Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Siwek
|

Na horyzoncie widać pogorszenie koniunktury

0
Podziel się:

Zgodnie z tym, czego można było się spodziewać pierwsza sesja tygodnia nie dostarczyła większych emocji. Osłabienie w końcówce notowań przyczyniło się do słabego zamknięcia, ale obroty znów były skromne (wyniosły nieco ponad 1 mld zł), co umniejsza znaczenie sesji.

Na horyzoncie widać pogorszenie koniunktury

Zgodnie z tym, czego można było się spodziewać pierwsza sesja tygodnia nie dostarczyła większych emocji. Osłabienie w końcówce notowań przyczyniło się do słabego zamknięcia, ale obroty znów były skromne (wyniosły nieco ponad 1 mld zł), co umniejsza znaczenie sesji.

Tym niemniej trudno nie zauważyć, że WIG zakończył dzień w symptomatycznym miejscu. Zatrzymał się na wysokości szczytu z 4 września, który został pokonany w minionym tygodniu dzięki euforycznej reakcji na cięcie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Gdyby teraz indeks wrócił poniżej tego szczytu otrzymalibyśmy wyraźny sygnał o ,,przyznaniu" się inwestorów do błędnej oceny obniżenia kosztów pieniądza w Ameryce. Na horyzoncie znów pojawiłaby się groźba pogorszenia koniunktury.

oraz wyraźniej widać, że impuls wynikający z decyzji FOMC sprzed tygodnia był o tyle silny, co krótkotrwały. Przez kolejne dni inwestorzy nie są w stanie na większą skalę kontynuować zwyżki, a jednocześnie targają nimi coraz większe wątpliwości dotyczące interpretacji tego ruchu. Chodzi nie tylko o zagrożenia inflacyjne z tym związane, ale również o rzeczywisty wpływ na koszty obsługi kredytów i w efekcie możliwości wsparcia rynku nieruchomości w ten sposób. Chodzi tu zarówno o większe restrykcje przy przyznawaniu kredytów, jak i wzrost rentowności długoterminowych obligacji po cięciu stóp, która jest bazą do wyznaczania oprocentowania wielu kredytów hipotecznych.

| Najważniejsze wydarzenia z 24 września 2007 r.: |
| --- |
| Inflacja bazowa netto wyniosła w sierpniu w Polsce 1,2%, czyli była zgodna z oczekiwaniami Zamówienia przemysłowe w lipcu w Eurolandzie spadły o 4% m/m i były większe o 10,9% niż rok wcześniej Obniżono o 0,25 pkt proc., do 7,5% stopy procentowe na Węgrzech Wartość domów w Wielkiej Brytanii obniżyła się we wrześniu o 2,6% wobec sierpnia. W Londynie spadek wyniósł 2,5%, najwięcej od 2004 r. Przed negatywnym wpływem na globalną gospodarkę kryzysu na rynku kredytowym i nieruchomości w USA ostrzegł Międzynarodowy Fundusz Walutowy Inflacja w Singapurze była w sierpniu najwyższa od 12 lat, prognozy inflacji podniesiono w Hong Kongu, co pokazuje, że presja inflacyjna zagraża azjatyckim gospodarkom (z wysoką inflacją borykają się też Chiny) |

O tym, jak napięta jest sytuacja na rynkach obligacji zarówno na świecie, jak i u nas świadczyła wczorajsza reakcja na bazową inflację netto w naszym kraju. W sierpniu spadła w porównaniu z lipcem, ale inwestorzy większą uwagę zwrócili na ostrzeżenia ze strony Haliny Wasilewskiej-Trenknerz RPP, która ostrzegła przed negatywnymi konsekwencjami wzrostu wydatków budżetowych. Zwróciła uwagę, że może to doprowadzić do niestabilności naszej gospodarki w dwóch kolejnych latach.

Inną kwestią są wiadomości napływające z Azji. Po Chinach z narastającą inflacją zaczynają borykać się inne państwa. Wczoraj podniesiono prognozy inflacyjne w Hong Kongu, a w Singapurze opublikowano dane wskazujące, że w sierpniu inflacja była najwyższa od 12 lat. To wzmaga obawy przed kolejnymi krokami przeciwdziałającymi narastającej presji cenowej. Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się groźba podwyżek stóp procentowych, które doprowadziłyby do osłabienia tempa rozwoju gospodarczego. To ważna sprawa, bo Azja jest w ostatnich miesiącach motorem wzrostu światowej gospodarki. Na tym regionie świata koncentruje się uwaga inwestorów od początku tego roku. Indeks rynków wschodzących w Azji zyskał w ostatnich 3 miesiącach 12,5%, a od początku roku 32%. Dla porównania w przypadku wskaźnika dla wschodnioeuropejskich emerging markets, do których zaliczana jest Polska, jest to odpowiednio nieco ponad 5% oraz trochę ponad 7%. Staje się coraz bardziej realne, że w końcówce tego roku atmosferę na globalnych rynkach
finansowych mogą właśnie zdominować doniesienia dotyczące sytuacji w azjatyckich gospodarkach.

Sytuacja na naszej giełdzie jest więc znów prosta. Utrzymanie się WIG powyżej górki z 4 września, wyznaczonej na wysokości 61,4 tys. pkt jest warunkiem utrzymania pozytywnego zapatrywania na przyszły kierunek cen akcji. Przełamanie tej bariery stanie się punktem wyjścia do ponownego tworzenia pesymistycznych scenariuszy.

| Dzisiaj na rynkach: |
| --- |
| W Niemczech podany zostanie wrześniowy indeks klimatu gospodarczego instytutu Ifo - ma wynieść 105 pkt wobec 105,8 pkt miesiąc wcześniej W Ameryce opublikowany zostanie indeks zaufania konsumentów Conference Bard za wrzesień - szacowany jest na 104,5 pkt Najważniejszymi danymi będzie sprzedaż w USA domów na rynku wtórnym w sierpniu oraz towarzysząca tym danym informacja o cenach domów w minionym miesiącu - oczekuje się spadku sprzedaży do 5,55 mln sztuk Dziś zaczyna się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej GUS opublikował dane o sprzedaży detalicznej; zwiększyła się w 17,4% r/r i był to silniejszy wzrost niż oczekiwali analitycy; to argument za zacieśnieniem polityki pieniężnej. |

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)