Notowania

komentarz
08.06.2011 06:51

Bernanke: Stymulacja niezbędna do odbudowy

Wypowiedź Bena Bernanke sprawiła, że amerykańska giełda po raz kolejny znalazła się na minusach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem dnia było wystąpienie publiczne szefa Rezerwy Federalnej w Stanach Zjednoczonych - Bena Bernanke. Zaplanowana konferencja władz monetarnych USA wyraźnie popsuła nastroje amerykańskim inwestorom.

Szef banku centralnego zaznaczył, że sytuacja gospodarcza, w tym także rynek pracy, uległa pogorszeniu. Jego zdaniem głównym powodem spowolnienia są rosnące ceny paliw oraz kryzys w Japonii - te czynniki powinny łagodnieć w miarę czasu.

Bernanke nie wspomniał o konkretnych planach bądź działaniach mających na celu wspieranie gospodarki, jednak stwierdził że stymulacja jest niezbędna do powolnej odbudowy.

- _ Gospodarka mniej niż potencjalnie może, w konsekwencji - luźna polityka monetarna jest nadal potrzebna _ - podtrzymuje przewodniczący Rezerwy Federalnej.

S&P500, który wahał się w okolicach 0,5-procentowej zwyżki na pół godziny przed zakończeniem notowań zaczął gwałtownie tracić, czyli mniej więcej zaraz przed oczekiwaną konferencją.

Ostatecznie straciła większość amerykańskich indeksów. Szeroki S&P500 spadł o 0,1 proc., Dow Jones zniżkował 0,16 proc., z kolei NASDAQ zmalał o 0,04 procenta.

Jedną z lepiej zachowujących się blue chipów była Alcoa - amerykański koncern aluminiowy po tym jak dyrektor ds. ekologicznych zapowiedział zwiększenie po popytu na surowiec w drugiej połowie roku.

Dobre spisywały się papiery Intela, po tym jak analitycy Citigroup napisali w raporcie o potencjalnej współpracy między producentem procesorów, a Apple - spółką Steve'a Jobsa.

To była już piąta spadkowa sesja z rzędu.

Tagi: komentarz, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, komentarze giełdowe
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz