Notowania

sesja na wall street
02.03.2012 00:02

Inwestorzy z Wall Street coraz bardziej boją się...

Wszystkie indeksy giełd za Oceanem sesję zakończyły pod kreską.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

*Wśród amerykańskich inwestorów rośnie niepokój, że drożejąca ropa negatywnie wpłynie na największą gospodarkę świata. *

Tylko od początku lutego cena czarnego złota wzrosła bowiem o 15 procent. To zaś oznacza wyraźny zwiększenie udziału wydatków na paliwa w budżetach domowych Amerykanów. A konsumpcja odpowiada za 70 procent PKB za Oceanem. W najbliższym czasie trudno oczekiwać zmiany tej sytuacji, ciągle bowiem istnieje zagrożenie ataku Izraela na irańskie instalacje nuklearne.

Zobacz notowania ropy od początku lutego

O coraz większych obawach inwestorów za Oceanem świadczy niewielka zmienność tamtejszych indeksów w ostatnich dniach. Choć skala spadków na ostatniej w tygodniu sesji była niewielka, to i tak wystarczyła do zejścia indeksów na poziomy sprzed tygodnia.

Pomimo jednak tego S&P i Nasdaq zanotowały ósmy wzrostowy tydzień w ciągu ostatnich dziewięciu.

Zobacz jak zmieniały się indeksy od początku roku

Najbardziej zadowoleni z piątkowej sesji mogą być akcjonariusze Yelp Inc. Akcje spółki, która prowadzi internetowy serwis o tej samej nazwie, gdzie można oceniać niemal wszystkie usługi (np. restauracje, lekarzy, warsztaty samochodowe, czy też pośredników nieruchomości), w debiucie zyskały ponad 60 procent procent. To daje kapitalizację na poziomie prawie 1,5 mld dolarów, czyli kilkanaście razy więcej niż wynoszą przychody roczne spółki.

Ponad 7 proc. zarobili posiadacze akcji producenta napojów i żywności Sara Lee Corp. Spółka planuje wypłatę specjalnej dywidendy w wysokości 3 dolarów na akcję po sprzedaży części firmy, która zajmuje się produkcją kawy i herbaty.

Najwięcej wśród spółek z indeksu grupującego małe spółki Russel 2000 zyskały papiery Shutterfly Inc. Ich wzrost o ponad 16 proc. to zasługa informacji, że za niecałe 24 mln dolarów nabędzie od Eastmann Kodak, który ostatnio ogłosił bankructwo, serwis internetowy Kodak Gallery, który ma 75 mln użytkowników.

Ponad 11 procent straciły natomiast papiery Overstock.com Inc. Sklep internetowy opublikował swoje wyniki finansowe za czwarty kwartał, które rozczarowały inwestorów. Przychody spółki zamiast wynieść prognozowane 377,5 mln dolarów wyniosły o ponad 63 mln dolarów mniej.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: sesja na wall street, wall street, ropa, akcje, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz