Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niewielkie zwyżki na Wall Street. Dane z rynku pracy niestety rozczarowały

0
Podziel się:

Bez pracy jest obecnie około 11,5 miliona Amerykanów.

Niewielkie zwyżki na Wall Street. Dane z rynku pracy niestety rozczarowały
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

*Po słabszym początku notowań, główne indeksy na Wall Street zakończyły dzisiejszą sesję niewielkimi zwyżkami. Inwestorów raczej rozczarowały najnowsze dane z rynku pracy. Dane Departamentu Pracy nie miały większego wpływu na notowania giełd w Europie. *

Po solidnych wzrostach w czwartek, piątek przyniósł uspokojenie nastrojów. Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,19 proc., do 15.658,36 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 0,38 proc., do 3.689,59 pkt. S&P 500 wzrósł o 0,16 proc. do 1.709,67 pkt.

Notowania najważniejszych indeksów na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

_ - Zważywszy na fakt, że rynek wzrósł o prawie 20 proc., potrzebujemy trochę odpoczynku _ - ocenił Brian Belski z BMO Capital Markets. Amerykański Departament Pracy podał, że stopa bezrobocia w USA w lipcu 2013 roku wyniosła 7,4 proc., wobec 7,6 proc. w czerwcu.

W lipcu liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła o 162 tys., podczas gdy w czerwcu wzrosła o 188 tys., po korekcie. Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła natomiast o 161 tys., podczas gdy w czerwcu wzrosła o 196 tys., po korekcie.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 7,5 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 185 tys., a w sektorze prywatnym wzrośnie o 195 tys.

_ - Raport nie wskazuje na katastrofę, sugeruje jednak, że odczuwalne jest wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego. Nie jest to sytuacja, której oczekuje Fed. Bank centralny pozostanie ostrożny _ - oceniła Julia Coronado, główna ekonomistka ds. USA w BNP Paribas.

Dane z rynku pracy są kluczowe w kontekście przyszłości polityki monetarnej w USA. Przedstawiciele amerykańskiego banku centralnego wielokrotnie wskazywali na warunki panujące na rynku pracy jako jeden z głównych czynników decydujących o dacie końcu realizowanego przez amerykański bank centralny skupu obligacji.

W środę po zakończeniu posiedzenia Fed zdecydował o utrzymaniu bez zmian programu luzowania ilościowego. Będzie miesięcznie skupował obligacje skarbowe warte 45 mld USD oraz obligacje zabezpieczone hipotekami MBS warte 40 mld USD miesięcznie. Wcześniej, szef Fedu Ben Bernanke zapowiedział, że Fed może ograniczyć tempo skupu obligacji w dalszej części tego roku oraz zakończyć program skupu około połowy 2014 roku, jeśli sytuacja w gospodarce USA będzie się poprawiała.

Przed sesją w piątek inwestorzy poznali również dane na temat wydatków i dochodów amerykanów w czerwcu. Wydatki amerykańskich konsumentów w czerwcu wzrosły o 0,5 proc. mdm, podczas gdy w maju wzrosły o 0,2 proc. mdm po korekcie. Dochody Amerykanów wzrosły o 0,3 proc. mdm, wobec wzrostu o 0,4 proc. miesiąc wcześniej. Ekonomiści spodziewali się, że wydatki konsumenckie w czerwcu wzrosną o 0,5 proc. mdm oraz że dochody wzrosną o 0,4 proc.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w czerwcu wzrosły miesiąc do miesiąca o 1,5 proc. wobec 3,0 proc. wzrostu w maju. Analitycy oczekiwali 2,3 proc. wzrostu miesiąc do miesiąca.

O około 2 proc. spadał kurs Chevrona po słabych wynikach. Zysk netto koncernu spadł o 26 proc. z powodu niskich cen ropy i prac remontowych w rafineriach w USA. Lepsze od oczekiwań wyniki przedstawiły z kolei, m.in. Viacom, LinkedIn i AIG.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)