Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wall Street reaguje na nowości z Grecji

0
Podziel się:

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła na zamknięciu minimalne
zmiany głównych indeksów przy małych obrotach z powodu Dnia Weterana.

Wall Street reaguje na nowości z Grecji
(UPI Photo/eyevine/EAST NEWS)

Dzisiejsza sesja na Wall Street przyniosła na zamknięciu minimalne zmiany głównych indeksów przy małych obrotach z powodu Dnia Weterana. W centrum uwagi pozostają problemy państw strefy euro oraz obawy o możliwości uporania się z klifem fiskalnym.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,02 proc., do 12.818,08 pkt. Nasdaq stracił 0,02 proc. i wyniósł 2.904,37 pkt. Indeks S&P 500 wzrósł o 0,02 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.380,09 pkt.

Dzisiejsze notowania najważniejszych indeksów za Oceanem Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Indeks S&P 500 stracił w ubiegłym tygodniu 2 proc. po tym jak Barack Obama ponownie został wybrany na prezydenta USA. W wyniku wyborów Partia Demokratyczna utrzymała kontrolę nad Senatem USA, a Partia Republikańska nad Izbą Reprezentantów.

Wyniki wyborów prezydenckich w USA sprawiają, że skala klifu fiskalnego - podniesienia podatków i cięć w wydatkach publicznych w USA z początkiem 2013 roku - może być większa od obecnych oczekiwań rynku - ocenili w trakcie weekendu Bill Gross, dyrektor zarządzający Pimco oraz Jim O'Neill, prezes Goldman Sachs Asset Management.

Szacuje się, że koszt klifu fiskalnego, jeśli do niego dojdzie, wyniesie 650 mld USD - równowartość około 4 proc. amerykańskiego PKB. Większość analityków spodziewa się jednak, że uda się znaleźć rozwiązanie, które ograniczy ten negatywny wpływ do 1-1,5 proc. PKB. Gross oraz O'Neill są bardziej pesymistyczni w swoich oczekiwaniach.

_ Obawiałem się utrzymania status quo po wyborach. Nie jest to rezultat zapowiadający postęp w sprawach fiskalnych _ - ocenił O'Neill. _ - Klif fiskalny w USA może okazać się głębszy od oczekiwań. Waszyngton zrezygnuje tylko z nieznacznej części zaplanowanych cięć wydatków publicznych oraz podwyżek podatków _ - napisał Gross.

Z opublikowanych dziś danych wynika, że nadwyżka handlowa Chin wzrosła w październiku do najwyższego poziomu od czterech lat, natomiast eksport jest najwyższy od pięciu miesięcy. Z kolei PKB Japonii skurczył się w trzecim kwartale o 3,5 proc. w stosunku rocznym.

Grecja ma otrzymać dwa lata więcej na realizację programu oszczędności - wynika z projektu porozumienia między greckim rządem a tzw. trojką, czyli przedstawicielami międzynarodowych kredytodawców. Grecja potrzebowałaby w tym wariancie dodatkowe 32,6 mld euro.

Jak wynika z przecieków agencyjnych, przesunięcie terminu uzasadniono głębszą niż się spodziewano recesją gospodarczą w Grecji. Odłożenie terminu o dwa lata spowoduje jednak powstanie luki finansowej. Według AFP, do 2014 roku wyniesie ona 15 mld euro, zaś w latach 2015-16 - 17,6 mld - wynika z projektu raportu trojki przedstawionego na poniedziałkowym spotkaniu eurogrupy w Brukseli.

Jak podkreśla dpa, porozumienie trojki z Grecją (memorandum of understanding) nie zostało jeszcze ostatecznie uzgodnione. Przedłużenie okresu uzdrawiania greckich finansów publicznych o dwa lata oznacza późniejsze rozpoczęcie spłat pożyczek przez Grecję. MFW już zapowiedział, że dodatkowe koszty powinny ponieść kraje strefy euro. To budzi sprzeciw niektórych państw, bo de facto oznaczałoby trzeci program pomocy dla Grecji.

Ministrowie finansów strefy euro zajęli się tym tematem w poniedziałek w Brukseli. Sposobów na rozwiązanie kolejnych problemów finansowych Grecji bez kolejnego pakietu jest kilka: obniżenie oprocentowania już przyznanych pożyczek, wykup części obligacji po obniżonej cenie, przełożenie terminu spłaty zadłużenia. EBC nie chce jednak zgodzić się na straty na posiadanych przez siebie obligacjach greckich.

Trojka, czyli przedstawiciele Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przygotowała raport w sprawie realizacji przez Grecję programu reform oraz stanu finansów publicznych. Od tego raportu zależy przekazanie Grecji kolejnej transzy pomocy w wysokości 31,2 mld euro. Bez tego zastrzyku finansowego Grecji grozi niewypłacalność.

Ze spółek kilka procent drożały akcje Research in Motion, a spółka planuje 30 stycznia 2013 roku przedstawić swój najnowszy model BlackBerry 10. Blisko 15 proc. w górę poszły akcje Jefferies Group, gdyż spółka ma być obiektem przejęcia w transakcji wartej 3,7 mld dolarów.

Prawie 50 proc. drożały papiery Titanium Metals w reakcji na informację, że ten producent metali zostanie przejęty za blisko 2,9 mld dolarów w gotówce. Po lepszych od oczekiwań wynikach rosły akcje D.R.Horton. Lekko potaniały akcje Caterpillar po obniżeniu rekomendacji dla spółki do _ neutralnie _ z _ przeważaj _ i obcięciu ceny docelowej do 90 ze 109 dolarów wcześniej.

Jutro swoje wyniki kwartalne przedstawią m.in. Home Depot, Vodafone, Michael Kors, Saks, TJX i Cisco, w środę Abercrombie & Fitch, Staples, Tyco, Limited Brands i NetApp, w czwartek Target, Wal-Mart, Viacom, Gap i Dell, a w piątek Foot Locker, JM Smucker oraz Ann.

Porównaj na wykresach notowania światowych indeksów Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)