Notowania

giełda
09.07.2013 22:55

Wall Street w górę. Inwestorzy liczą na...

Wtorkowa sesja na Wall Street przyniosła wzrosty po lepszych od oczekiwań wynikach kwartalnych producenta aluminium, spółki Alcoa, której raport rozpoczął w USA sezon prezentacji wyników za drugi kwartał 2013 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(UPI Photo/eyevine/EAST NEWS)

Dzisiejsza sesja na Wall Street przyniosła wzrosty po lepszych od oczekiwań wynikach kwartalnych producenta aluminium, spółki Alcoa, której raport rozpoczął w USA sezon prezentacji wyników za drugi kwartał 2013 r.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,50 proc., do 15.300,34 pkt., Nasdaq wzrósł o 0,56 proc., do 3.504,26 pkt., a indeks S&P 500 zyskał 0,72 proc. i wyniósł 1.652,32 pkt.

Notowania najważniejszych indeksów za Oceanem Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W USA zanotowano spadek optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. W czerwcu 2013 r. wskaźnik optymizmu zniżkował do 93,5 pkt. z 94,4 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) w komunikacie. Analitycy spodziewali się tymczasem w czerwcu wzrostu indeksu do 94,9 pkt.

Inwestorzy poznali w poniedziałek po sesji wyniki kwartalne spółki Alcoa, która rozpoczęła sezon publikacji wyników kwartalnych w USA za drugi kwartał 2013 r.

Alcoa podała, że jej skorygowany zysk na akcję wyniósł w II kw. 2013 r. 7 centów wobec oczekiwanych przez analityków 6 centów. Spółka podała też, że jej przychody w okresie od kwietnia do czerwca wyniosły 5,85 mld USD. Okazały się one lepsze od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się 5,83 mld USD.

_ Jestem wciąż optymistycznie nastawiony co do perspektyw. Fundamenty rynku aluminium są bardzo silne. Nasza prognoza zakłada 7 proc. wzrost popytu na aluminium w tym roku _ - powiedział dyrektor generalny spółki Klaus Kleinfeld.

Z danych Thomson Reuters wynika, że analitycy oczekują wzrostu zysków spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500 w drugim kwartale o 2,9 proc. rdr. Przychody mają wzrosnąć w drugim kwartale o 1,5 proc. rdr - oczekują analitycy.

Negatywny wydźwięk mają jednak sygnały ze spółek na temat potencjalnych wyników. Stosunek komunikatów zapowiadających słabe wyniki w drugim kwartale do komunikatów zapowiadających wyniki lepsze od oczekiwań wynosi przed rozpoczynającym się sezonem prezentacji wyników 6,5:1 i jest najwyższy od 2001 roku.

Po tym jak amerykańska izba kontroli zaproponowała podwyższenie standardów kapitałowych dla sektora finansowego w USA traciły we wtorek akcje banków.

Traciły również akcje IBM. Goldman Sachs obniżył rekomendacje dla akcji spółki do _ neutralnie _ z _ kupuj _.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę wzrostu w światowej gospodarce w 2013 r. - podał MFW w opublikowanej we wtorek lipcowej aktualizacji raportu World Economic Outlook. Prognoza wzrostu PKB na świecie w 2013 r. i 2014 r. zostały obniżone o 0,2 pkt. proc. do odpowiednio 3,1 proc. i 3,8 proc.

_ To mniej niż prognozowano w kwietniu, co w dużej mierze wynika z wyraźnie słabszego popytu krajowego i słabszego wzrostu w kilku kluczowych gospodarkach wschodzących, jak i z przeciągającej się recesji w strefie euro _ - napisano w raporcie.

_ Wciąż przeważają ryzyka, że wzrost będzie słabszy. Stare ryzyka się utrzymują, a nowe się pojawiają, w tym możliwość dłuższego spowolnienia wzrostu gospodarek wschodzących, szczególnie przy ryzykach niższego wzrostu potencjalnego, spowalniającego kredytu i możliwości zacieśnienia warunków finansowych, jeśli antycypowane ograniczanie stymulacji monetarnej w USA doprowadzi do trwałego odwrócenia napływów kapitałowych _ - dodano.

Ministrowie finansów strefy euro i szefowa MFW Christine Lagarde zdecydowali o kolejnej wypłacie 6,8 mld euro z programu pomocowego dla Grecji. Ateny dostaną ją jednak w ratach i pod pewnymi warunkami; jeszcze pod koniec lipca mają dostać 4 mld euro.

Z raportu trojki w sprawie realizowania przez Grecję reform przewidzianych w programie pomocowym opiewającym łącznie na 240 mld euro wynika, że Grecja robi postępy, choć jest opóźniona w pewnych obszarach. Trojka doszła jednak do porozumienia z Atenami, które muszą teraz poczynić dodatkowe wysiłki m.in. w zakresie reformy administracji. Reforma ta przewiduje m.in. redukcję zatrudnienia.

Chińska inflacja CPI w czerwcu wzrosła 2,7 proc. rdr, wobec spodziewanego przez analityków wzrostu o 2,5 proc. - wynika z wtorkowych danych. Czerwcowy odczyt i tak jest jednak znacznie poniżej celu inflacyjnego chińskiego banku centralnego na ten rok, wynoszącego 3,5 proc.

Deflacyjna presja wciąż widoczna jest w chińskiej inflacji PPI. Wskaźnik ten spadł w czerwcu o 2,7 proc. rdr, wobec 2,9 proc. spadku w maju. Inflacja PPI spada w Chinach od lutego 2012 r., a presja na spadek cen producentów to efekt taniejących surowców na światowych rynkach.

Tagi: giełda, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz