Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania

PHR Zakończenie badań przedklinicznych w celu ustalenia efektywnej dawki 1-MNA, kandydata na lek w zwłóknieniu płuc oraz infekcjach wirusowych

Zarząd PHARMENA S.A. w nawiązaniu do raportu bieżącego nr 31/2020 pt. "Podpisanie umowy na przeprowadzenie badań przedklinicznych w celu ustalenia efektywnej dawki kandydata na lek w infekcji wirusem Sars-Cov-2" opublikowanego w dniu 22 października 2020 r. w systemie ESPI, raportu nr 5/2021 pt. "Rozpoczęcie badań przedklinicznych w celu ustalenia efektywnej dawki 1-MNA w modelu zwłóknienia płuc" opublikowanego w dniu 2 lutego 2021 r. w systemie ESPI oraz raportu nr 2/2021 pt. "Rozpoczęcie badania przedklinicznego w celu ustalenia efektywnej dawki 1-MNA, kandydata na lek w infekcji wirusem Sars-Cov-2" opublikowanego w dniu 21 stycznia 2021 r. w systemie ESPI, informuje, że w dniu 25 czerwca 2021 r. zakończyły się badania przedkliniczne na modelach zwierzęcych przeprowadzone na zlecenie Emitenta przez ośrodek badawczy Labcorp Early Development Laboratories Ltd. (dawniej Covance Inc.) - podmiot specjalizujący się w organizacji procesu badań klinicznych tzw. CRO (Contract Research Organisation) z siedzibą w USA, świadczący usługi niekliniczne, przedkliniczne, kliniczne i komercjalizacyjne dla przemysłu farmaceutycznego i biotechnologicznego.
Z przeprowadzonych badań wynika przeciwzapalne oraz przeciwzwłóknieniowe działanie 1-MNA. W zwierzęcym modelu zwłóknienia płuc 1-MNA w dawce 50mg/kg redukował zwłóknienie płuc o 28% w porównaniu do placebo, działając efektywniej niż dwa leki referencyjne w tym badaniu, które są obecnie stosowane na rynku tj. nintedanib (17% redukcji) oraz fluticasone (14% redukcji). Przeprowadzone badania na modelach zwierzęcych miały na celu ustalenie efektywnej dawki kandydata na lek w zwłóknieniu płuc oraz infekcjach wirusowych, w szczególności w infekcjach skutkujących powstaniem zapalenia dróg oddechowych (m.in. infekcja wirusem Sars-CoV-2, grypa, zapalenie płuc, oskrzeli). Ustalenie efektywnej dawki kandydata na lek 1-MNA jest niezbędne do przeprowadzenia badań klinicznych na ludziach w powyższych wskazaniach. Spółka zamierza zaprezentować wyniki badań przemysłowi farmaceutycznemu w celu dalszej komercjalizacji 1-MNA jako kandydata na lek w powyższych wskazaniach. Powyższa informacja jest publikowana ze względu na fakt, iż pozytywne wyniki przeprowadzonych badań przedklinicznych na modelach zwierzęcych w celu ustalenia efektywnej dawki 1-MNA w zwłóknieniu płuc oraz infekcjach wirusowych, w szczególności w infekcjach skutkujących powstaniem zapalenia dróg oddechowych (m.in. infekcja wirusem Sars-CoV-2, grypa, zapalenie płuc, oskrzeli) dają możliwość dalszej komercjalizacji 1-MNA jako kandydata na lek w powyższych wskazaniach. Może to mieć pozytywny wpływ na działalność, wyniki finansowe i dalsze perspektywy rozwoju Emitenta i jego Grupy Kapitałowej, w szczególności ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa Sars-CoV-2 w Polsce i na świecie oraz zwiększającą się liczbę osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 oraz osób cierpiących na zwłóknienie płuc.

Inne komunikaty