Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
CREOTECH: strona spółki
24.11.2023, 13:08

CRI Informacja o zakończeniu negocjacji z Europejską Agencją Kosmiczną w sprawie ustalenia warunków kontraktu w przetargu: "Pre-Phase a System Study of a High Resolution Lunar Mineralogy Mapper"

Zarząd Creotech Instruments S.A. z siedzibą w Piasecznie („Spółka”, „Emitent”) informuje, że w dniu 24 listopada 2023 roku polskie konsorcjum, którego liderem jest Emitent, zakończyło pomyślnie negocjacje z Europejską Agencją Kosmiczną („ESA”) w sprawie ustalenia warunków kontraktu w przetargu: "Pre-Phase a System Study of a High Resolution Lunar Mineralogy Mapper".
Celem projektu „Pan Twardowski” jest zaprojektowanie misji, która zapewnieni precyzyjne dane pozwalające na wykorzystanie, pod koniec bieżącej dekady, zasobów na powierzchni naturalnego satelity Ziemi. Emitent będzie odpowiedzialny za projektowanie całej misji i satelity opartego na autorskiej platformie mikrosatelitarnej HyperSat. Pozostali konsorcjanci odpowiedzialni za ładunek optyczny to Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Nauk Geologicznych PAN. Wartość Fazy 0/A (projektowej, objętej kontraktem) wyniesie 250 tys. EUR, z czego większość przypadnie na Emitenta. Realizacja projektu rozpocznie się w styczniu 2024 r. i potrwa 12 miesięcy. Po tym etapie planowane są kolejne rozmowy z ESA w celu negocjowania kontraktu na budowę satelity w oparciu o projekt realizowany w fazie 0/A. W opinii Zarządu Emitenta środki na jego realizację mogą pochodzić ze zwiększonej w br. składki opcjonalnej Polski do ESA, w której rekomendowana alokacja dla programu HRE (Human and Robotic Exploration) wynosi 100 mln EUR. Całkowity koszt poprzedniej europejskiej misji Księżycowej Europejskiej Agencji Kosmicznej SMART-1 z 2003 roku wyniósł 110 mln EUR, a misja Twardowski jest planowana jako porównywalny skalą trudności projekt. Podpisanie umowy na realizację ww. kontraktu planowane jest na grudzień 2023 r., o czym Zarząd Spółki niezwłocznie poinformuje w formie odrębnego raportu bieżącego.

Inne komunikaty