Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Kopalnia Turów bez pieniędzy z UE. "Samorząd, rząd oraz PGE nie zrobiły nic"

63
Podziel się:

Będą pieniądze z Unii Europejskiej na realizację pięciu planów sprawiedliwej transformacji w regionach górniczych. Pieniędzy nie otrzyma jednak kopalnia i elektrownia Turów - czytamy w Portalu Samorządowym. "To wstyd" - mówią ekolodzy.

Kopalnia Turów bez pieniędzy z UE. "Samorząd, rząd oraz PGE nie zrobiły nic"
Kopalnie w Turowie bez dodatkowych pieniędzy z UE (PAP, Aleksander Koźmiński)

Chodzi o łączną kwotę 3,85 mld euro, która zostanie przyznana w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Komisja Europejska zaakceptowała plany przygotowane dla woj. śląskiego, Wielkopolski Wschodniej, regionu wałbrzyskiego, Małopolski Zachodniej i regionu bełchatowskiego.

Środki mają zostać przeznaczone na przebranżowienie pracowników czy dostosowanie się do wymogów zmian w polityce energetyczno-klimatycznej.

Pieniędzy nie otrzyma jednak kopalnia Turów.

- Tak naprawdę samorząd, polski rząd oraz koncern PGE nie zrobiły nic, co dawałoby realną szansę na otrzymanie olbrzymiego wsparcia finansowego. Reguły funduszu mówią jasno o stopniowym odchodzeniu od węgla. Skorzystał z tych środków za to region Bełchatowa z największą elektrownią węglową w Polsce i Europie. To wstyd i porażka dla decydentów, że nie wykorzystali tej szansy do transformacji Turowa – ocenił w rozmowie z Portalem Samorządowym Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.

Chodziło nawet o 1 mld złotych

Wielkie pieniądze na transformację do Turowa nie trafią, a mówiło się nawet o 1 mld zł. Dlaczego wniosek został odrzucony? Chodziło o "brak dostarczenia przez spółkę PGE harmonogramu stopniowego odchodzenia od węgla w kompleksie Turów. To praktyce od początku dyskwalifikowało go ze względów formalnych."

W ocenie Pawła Pomiana, który jest członkiem zarządu EKO-UNII to wynik braku dobrej woli i politycznych blokad polskiego rządu. W końcu PGE harmonogram dla Bełchatowa przygotowało.

Zdaniem wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermans odejście od węgla w Polsce odbędzie się szybciej niż w 2049 r.

- Będziemy przymuszani, by tę sprawę zrealizować swoimi rękami - ocenił we wtorek doradca prezydenta ds. klimatu Paweł Sałek, odnosząc się do poniedziałkowej wizyty wiceprzewodniczącego KE na Śląsku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
surowce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(63)
Ryszard
rok temu
Polaku, czegoś biedny ...... Tyle lat pieniądze istnieją a autorzy niektórych wpisów nie wiedzą po co. Ideologia, komunizm był, jest i będzie przy takim myśleniu i rozdawnictwie. Przepowiednie p. Szydło się sprawdzają "Polska w ruinie", " Te pieniądze im się należały" i nawet syn nie wytrzymał tej propagandy i odszedł z kapłaństwa.
szurik
2 lata temu
Wstaliśmy z kolan i nie będziemy sie prosić. To Unia powinna przyjść i błagać nas, żeyśmy pieniądze wzięli. :)
Seba
2 lata temu
Tak, same wiatraki w całej Polsce i prąd tylko wtedy gdy wieje wiatr, do tego reszta kraju pokryta panelami i też prąd tylko w dzień latem przez pół doby a zimą przez 1/4 Przy takim "myśleniu" to jakoś przetrwamy do atomu ale w zimnie i po ciemku no i może nie wszyscy :) Do tego ograniczajmy zużycie energii bo taki jest przekaz unijny a jednocześnie kupujmy tylko auta na prąd i ogrzewajmy się pompami ciepła na prąd. Czy tylu ludzi jest ślepych i głuchych że nie widzi że to utopia, Ech jak zgaśnie światło i w mieszkaniu zrobi się zimno dopiero wtedy część przejrzy na oczy. Tym którzy na własnej skórze muszą poczuć jak wygląda takie życie polecam wyjazd na Ukrainę na miesiąc. Sprawdzą jak się żyje w epoce przed elektrycznością. I jeśli im pasuje takie życie to nie ma problemu , a jeśli nie trzeba włączyć myślenie natychmiast.
2stan13
2 lata temu
Do "HerrFlick"! Za brak dotacji dla kopalni Turów WINNE SĄ WYŁĄCZNIE WŁADZE SAMORZĄDOWE I PGE, KTÓRE NIE ZŁOŻYŁY NAWET WNIOSKU O TAKĄ DOTACJĘ! PISZESZ BZDURY Panie Flik "HerrFlick", BO Czesi NIE MAJĄ Z TĄ SPRAWĄ NIC WSPÓLNEGO!
mama
2 lata temu
Opozycjon firer Tusku cos wie o tej sprawie?
...
Następna strona