Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka
16.09.2020 14:09

Korolec: Polska powinna szukać rozwiązań i zaakceptować neutralność klimatyczną

W kontekście zaprezentowanej dziś przez przewodniczącą Komisji Europejskiej propozycji ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do roku 2030, Polska powinna skupić się na szukaniu pozytywnych rozwiązań dla problemów, a jednocześnie zaakceptować cel neutralności klimatycznej, by móc skorzystać z całości przypadających na nią środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, uważa były minister środowiska i prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych Marcin Korolec.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Na pewno będzie jakaś propozycja zaostrzenia systemu ETS, tzn. mniej uprawnień [do emisji CO2] w systemie i wyższa cena uprawnienia. Myślę, że tu możemy rozmawiać, dyskutować. Uprawnienia w systemie ETS są podzielone na kraje, ich sprzedaż daje dochód państwom. Myślę, że możemy negocjować, żeby koperta polska - jeśli musi się zmniejszać, to żeby się zmniejszała w mniejszym proporcjonalnie stopniu w stosunku do innych państw" - powiedział Korolec podczas briefingu online, pytany o skutki propozycji KE dla Polski.

Wskazał, że nowe obszary to transport, rolnictwo i sektor budynków. Szczególnie w tym ostatnim sektorze Polska mogłaby odnieść pewne korzyści, np. środki z instrumentu Next Generation EU mogą pozwolić rozszerzyć i przedłużyć programy "Czyste Powietrze" i "Mój Prąd".

"Jednocześnie bardzo ważne jest określenie - czy wewnątrz administracji, czy w dialogu ze światem pozaadministracyjnym - jak powinna wyglądać nasza struktura interesów negocjacyjnych w tych nowych obszarach. W rolnictwie, zanim przejdziemy do ograniczania populacji krów, świń i drobiu, możemy zacząć od drobnych progów, od tego by na budynkach na wsi instalować fotowoltaikę" - dodał ekspert.

W obszarze transportu brakuje natomiast na przykład zachęt do zakupu samochodów elektrycznych.

"Jesteśmy w takim momencie konwersacji europejskiej, że momenty, kiedy jednomyślność jest konieczna, są bardzo ograniczone. Jestem przekonany, że lepiej dzisiaj wejść z pozytywnym językiem do tych dyskusji, po to, żeby mieć bardziej przyjazne traktowanie w negocjacjach, które i tak będą konkludowane w decyzjach większościowych, niż obstawać na poziomie symbolicznym - że nie akceptujemy neutralności klimatycznej. Zachęcałbym do szukania rozwiązań" - podkreślił Korolec.

Podjęte w sposób większościowy decyzje i tak staną się prawem europejskim i będą Polskę docelowo obowiązywać.

Dodatkowo - jak wynika z konkluzji Rady Europejskiej z lipca 2020 r. - państwa, które nie zadeklarowały gotowości realizacji celu neutralności klimatycznej, będą mogły skorzystać tylko z 50% przeznaczonych dla nich środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

"Jestem przekonany, że dyskusja wokół neutralności klimatycznej jest dzisiaj i na okres prezydencji Ursuli von der Leyen w Komisji jednym z absolutnie fundamentalnych obszarów integracji. I ten proces będzie postępował bardzo konsekwentnie i bardzo szybko. Jeżeli chcemy uczestniczyć w procesie integracji, a nie prowadzić na zewnątrz, to poważna dyskusja i poważne zaangażowanie w ten obszar jest absolutnie fundamentalne" - podsumował Korolec.

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-09-2020

hahahaTaką mam technologię ,to tak palę i wytwarzam prąd ,chcecie ,żebym był ekologiczny ,to postawcie mi ekologiczne elektrownie. To wasz wymysł z tym … Czytaj całość

16-09-2020

wawzonekoni maja szukac rozwiazan?- to jakas sprzecznosc- to ekonomiczne szkodniki i doprowadza nas do upadku takiego ze wiekszosci sie nawet nie sni

16-09-2020

EkokitTo może Chiny i Indie przestały by zatruwać nas

Rozwiń komentarze (3)