Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kościński: Ten rok może okazać się lepszy od obecnych prognoz gospodarczych

1
Podziel się:

Gospodarka globalna wbrew wcześniejszym obawom, w tym roku powinna rozwijać się bez większych perturbacji, co również pozytywnie wpłynie na polską gospodarkę, wynika ze słów ministra finansów Tadeusza Kościńskiego.

Kościński: Ten rok może okazać się lepszy od obecnych prognoz gospodarczych

"Jestem optymistą jeśli chodzi o ten rok. Z licznych spotkań i rozmów ze światowymi decydentami wyłania się obraz, że wbrew nieco pesymistycznym prognozom Międzynarodowego Funduszu Walutowego czy Banku Światowego, ten rok może być lepszy. Przede wszystkim wiele ryzyk z którymi wcześniej mogliśmy mieć do czynienia, teraz znacząco słabnie" - powiedział ISBnews Kościński podczas Davos 2020.

Jego zdaniem, jednym z takich ryzyk była toczącą się wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami czy brexit.

"Nadal uważam, że wyjście tak dużego kraju z Unii Europejskiej jest negatywne, ale mamy już konkret i znamy już datę. Wiemy, że będzie okres przejściowy. Oznacza to, że dla naszych przedsiębiorców w tym roku niewiele się zmieni i w tym właśnie aspekcie jest to pozytywna informacja. Poza tym, u naszego zachodniego sąsiada pojawiły się pozytywne sygnały świadczące o tym, że rynek ten wychodzi ze spowolnienia gospodarczego. To także jest dobra informacja dla naszej gospodarki na ten rok" - dodał minister.

Kościński wysoko ocenił także profesjonalizm PZU jak i Banku Pekao, które razem utworzyły Dom Polski w Davos podczas Światowego Forum Gospodarczego, które odbywa się w dniach 21-24 stycznia.

"W Domu Polskim odbyła się m.in. debata nt. uszczelniania systemu podatkowego w Polsce, na której mogliśmy pochwalić się efektami swoich działań, a te jak wiemy są znaczące, ale i zaprosić inne kraje do współpracy. Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, roczne straty z powodu wypływów z podatków VAT, PIT i CIT na poziomie europejskim to 170 mld euro"- podkreślił Kościński.

Dodał, że Dom Polski w Davos był też dobrą przestrzenią na przedstawienie działalności polskich firm. Było to także miejsce, w którym Polska mogła pochwalić się swoim osiągnięciami m.in. podczas licznych spotkań z biznesem. Jak zaznaczył, w Domu Polskim obyło się też wiele rozmów podczas których pokazaliśmy jak przedstawia się współpraca pomiędzy administracją rządową, firmami i bankami, szczególnie w kontekście podzielonej płatności.

Szef MF wziął też udział w spotkaniu o "CEEplus". To pierwszy indeks państw Trójmorza, publikowany od 4 września 2019 r. Obecnie tworzy go 114 spółek, w tym najwięcej z Polski (76).

"Razem jesteśmy silniejsi niż indywidualnie. Powstanie CEEplus jest dużym krokiem w kierunku bliższej współpracy między rynkami kapitałowymi krajów Europy Środkowo-Wschodniej" - podsumował minister finansów.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos to jedno z najważniejszych corocznych spotkań przedstawicieli świata biznesu i polityki. W tym roku przypadła jubileuszowa, 50. edycja Forum.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
mydło w płyni...
4 lata temu
panie tadziu kochany co z pana studiami? angielska matura nie wystarczy