Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
10.07.2020 15:05

Koszt przedłużenia zasiłku opiekuńczego o 2 tygodnie wyniesie 2,13 mld zł

Przedłużenie wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego o dwa tygodnie, do 26 lipca 2020 r. to koszt 2,13 mld zł, wynika z oceny skutków regulacji (OSR) do rozporządzenia w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Szacunkowy maksymalny skutek wypłaty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dodatkowego zasiłku opiekuńczego osobom sprawującym opiekę nad dziećmi do lat 8, dziećmi i osobami niepełnosprawnymi oraz w przypadku niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna, zakładając, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany przez 14 dni - do dnia 26 lipca 2020 r., wyniesie ok. 2,13 mld zł" - czytamy w OSR.

Szacunkowy maksymalny skutek dodatkowego zasiłku opiekuńczego do lat 8 przez okres 14 dni wynosi ok. 1,8 mld zł. Skutki wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego przez 14 dni z tytułu opieki nad dziećmi i osobami niepełnosprawnymi szacuje się na kwotę 307,1 mln zł, a koszt wypłaty - w przypadku niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna - na kwotę ok. 20 mln zł.

Możliwość przedłużenia okresu pobierania zasiłku opiekuńczego na czas zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków zakłada ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Dodatkowy okres zasiłku przysługuje ubezpieczonym w związku z niemożnością sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19, z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania żłobków i przedszkoli, a także w przypadku podjęcia decyzji o sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem do lat 8.

Od 6 maja samorządy mogą stopniowo otwierać żłobki i przedszkola. Rodzice i opiekunowie mieli jednak wybór, tym którzy nie decydują się na posłanie dziecka do żłobka czy przedszkola przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-07-2020

AgaPrzez tyle lat z pensji płaciłam ZUS wszystkie składki na zwolnienia prawie wogóle nie chodziłam idzie to przecież z Zusu przez tyle lat … Czytaj całość

10-07-2020

KtosikI tak więcej poszło na maski bez atestu

12-07-2020

AlnikSą rodzice ktoży nie maja wyjscia przedszkole mojego syna przywitalo mnie kartka na drzwiach tydzień przed wakacjami ze zmieniaja godziny otwarcia W … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)