Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraska z MZ: 51 powiatów z obostrzeniami, Warszawa na liście alertów

0
Podziel się:

Dodatkowymi obostrzeniami od soboty zostanie objętych 51 powiatów, 17 z nich znajdzie się w strefie czerwonej, a 34 na liście żółtej. Kilkanaście powiatów, w tym miasto Warszawa, trafiło na listę alertów - oznacza to, że jeżeli nie dojdzie do spadku liczby zachorowań, trafi na listę czerwoną lub żółtą, poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kraska z MZ: 51 powiatów z obostrzeniami, Warszawa na liście alertów

"Sytuacja robi się poważna. Na liście powiatów mamy 51 powiatów, 17 powiatów jest w strefie czerwonej i 34 jest 'żółtych' - powiedział Kraska na konferencji prasowej.

W strefie czerwonej znalazło się m.in. miasto Sopot, w strefie żółtej m.in. miasta: Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Rzeszów, Nowy Sącz i Kielce. Wśród powiatów, które mogą trafić na listę w przyszłym tygodniu jest m.in. miasto Warszawa, Włocławek, Zielona Góra, Słupsk, Suwałki i Mysłowice.

W "strefie czerwonej" od soboty znajdą się powiaty:

a) aleksandrowski i żniński w województwie kujawsko-pomorskim,

b) białostocki w województwie podlaskim,

c) działdowski w województwie warmińsko-mazurskim,

d) gostyński, krotoszyński i międzychodzki w województwie wielkopolskim,

e) głubczycki w województwie opolskim,

f) kartuski i miasto na prawach powiatu Sopot w województwie pomorskim,

g) kłobucki w województwie śląskim,

h) limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański w województwie małopolskim,

i) łęczyński w województwie lubelskim, otwocki w województwie mazowieckim;

"Strefa żółta" obejmie następujące powiaty:

a) bartoszycki, iławski i nidzicki w województwie warmińsko-mazurskim,

b) bełchatowski, piotrkowski i wieluński w województwie łódzkim,

c) brzeski i oleski w województwie opolskim,

d) bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, miasto na prawach powiatu Gdańsk, miasto na prawach powiatu Gdynia, pucki, słupski i wejherowski w województwie pomorskim,

e) dębicki, miasto na prawach powiatu Rzeszów i mielecki w województwie podkarpackim,

f) janowski w województwie lubelskim,

g) kielecki i miasto na prawach powiatu Kielce w województwie świętokrzyskim,

h) nowosądecki, miasto na prawach powiatu Nowy Sącz, suski i wadowicki w województwie małopolskim,

i) miasto na prawach powiatu Szczecin w województwie zachodniopomorskim,

j) ostrowski i wolsztyński w województwie wielkopolskim,

k) przasnyski i żyrardowski w województwie mazowieckim,

l) trzebnicki w województwie dolnośląskim, m) wysokomazowiecki w województwie podlaskim.

"Czerwone" powiaty to te, w których wskaźnik przyrostu nowych przypadków na 10 tys. mieszkańców przekracza 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień ogłoszenia. Z kolei powiaty w przedziale od 6 do 12 przypadków są oznaczane kolorem żółtym. Podział ten wprowadzono kilka tygodni temu. Lista powiatów aktualizowana jest co tydzień.

Wiceminister poinformował, że w najbliższych dniach dojdzie do korekty obliczania wskaźników zachorowań przy wpisie na listę czerwoną i żółtą. Sprawi ona, że na listę będą mogły o wiele szybciej niż dotychczas trafiać wielkie miasta.

Na liście alertów znajdują się powiaty:

lubański w woj. dolnośląskim

lipnowski i miasto Włocławek w woj. kujawsko-pomorskim

powiat włodawski, gorzowski i miasto Zielona Góra w woj. lubuskim

łowicki w woj. łódzkim

krakowski w woj. małopolskim

garwoliński, makowski i miasto Warszawa w woj. mazowieckim

miasto Suwałki i powiat zambrowski w woj. podlaskim

miasto Słupsk w woj. pomorskim

miasto Mysłowice w woj. śląskim

nowomiejski w woj. warmiński-mazurskim

pleszewski w woj. wielkopolskim

Ministerstwo Zdrowia planuje też wprowadzenie od połowy października dodatkowych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa, w tym graniczenie zgromadzeń i liczby osób, uczestniczących w weselach w strefie zielonej (ze 150 do 100 osób) i żółtej (ze 100 do 75 osób), obowiązek zamykania barów, pubów i restauracji w strefach czerwonych o godz. 22 oraz obowiązek noszenia maseczek także w strefie żółtej.

Jeżeli jednak trend wzrostu zachorowań utrzymywałby się, możliwe będzie skrócenie etapu konsultacji społecznych i przyśpieszenie wejścia w życie rozporządzenia w tej sprawie.

Zgodnie z aktualnymi regulacjami na terenie powiatów ze strefy czerwonej nie mogą odbywać się targi ani wydarzenia kulturalne. Nie działają wesołe miasteczka, parki rozrywki, parki rekreacyjne. Mogą natomiast sanatoria i ośrodki rehabilitacji. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się tylko bez udziału publiczności.

Natomiast w kościołach obowiązuje ograniczenie liczby maksymalnie do 50% obłożenia kościoła lub innego obiektu religijnego. Na zewnątrz świątyń może gromadzić się do 150 osób. W spotkaniach, także rodzinnych może uczestniczyć do 50 osób. Na siłowaniach na 1 osobę musi przypadać 10 m2. W kinach publiczność może zajmować jedynie 25% wolnych miejsc.

Z kolei w powiatach strefy żółtej na siłowniach, w klubach i centrach fitness na terenie tzw. stref żółtych na jedną osobę ma przypadać 7 m2 powierzchni (na terenie kraju miejsca mają być udostępniane naprzemiennie, przy zachowaniu 1,5 m odległości).

W weselach, innych uroczystościach rodzinnych i spotkaniach może brać udział maksymalnie 100 osób. Taki jest też limit liczby osób, które mogą wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych na otwartej przestrzeni (na terenie całego kraju nie ma limitu miejsc pod warunkiem zachowania 1,5-metrowego dystansu). W kinach może przebywać jedynie 25% publiczności (na terenie kraju 50%).

Organizacja kongresów i targów jest możliwa jedynie pod warunkiem, że w miejscu odbywania się imprezy będzie znajdować się 1 osoba na 4m2 (na terenie kraju 1 os. na 2,5 m).

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1 967 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 93 481 osób. Łącznie zmarły 2 543 osoby.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)