Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KSF-M rekomenduje zmniejszenie obciążeń zw. z funduszem gwarancyjnym banków

0
Podziel się

Komitet Stabilności Finansowej dotyczący nadzoru makroostrożnościowego nad systemem finansowym (KFS-M) zarekomendował obniżenie obciążeń związanych z finansowaniem funduszu gwarancyjnego banków, podał Narodowy Bank Polski (NBP).

KSF-M rekomenduje zmniejszenie obciążeń zw. z funduszem gwarancyjnym banków
bDJxfHRx

"Komitet Stabilności Finansowej 18 stycznia 2021 r. przyjął uchwałę w sprawie rekomendacji dotyczących obniżenia obciążeń związanych z finansowaniem funduszu gwarancyjnego banków. Rekomendacje skierowane są do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz ministra finansów" - czytamy w komunikacie.

Uchwała podjęta została przez Komitet w trybie obiegowym i jest efektem uzgodnień poczynionych na posiedzeniu 11 grudnia 2020 r.

W opublikowanym w grudniu ub.r. "Raporcie o stabilności systemu finansowego" NBP wskazywał, że "rozważenia wymaga czasowe zmniejszenie składek na system gwarantowania depozytów BFG w okresie istotnego pogorszenia warunków funkcjonowania banków".

bDJxfHRz

Jak podał wówczas bank centralny, należy mieć na uwadze, że w Polsce wartość funduszu gwarancyjnego banków w relacji do środków gwarantowanych już od dawna przekracza minimalny poziom docelowy obowiązujący kraje UE. Jednocześnie - według NBP - wdrożenie przepisów w zakresie przymusowej restrukturyzacji "znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo i skalę wykorzystania funduszu gwarancyjnego".

bDJxfHSa
Źródło:
KOMENTARZE
(0)