Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KUKE: Liczba upadłości spadła o 32% r/r do 36 w kwietniu 2019 r.

0
Podziel się:

Liczba przedsiębiorstw, które ogłosiły upadłość, spadła o 32% r/r do 36 w kwietniu br., podała Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). KUKE podtrzymuje prognozę, według której w tym roku nastąpi wzrost liczby niewypłacalności do ok. 680 podmiotów, choć podkreśla, że jego skala wzrostu powinna być mniejsza niż można było się spodziewać jeszcze kilka miesięcy temu.

KUKE: Liczba upadłości spadła o 32% r/r do 36 w kwietniu 2019 r.

"W kwietniu br. sądy gospodarcze ogłosiły upadłość 36 przedsiębiorstw, czyli o 32% mniej niż w marcu i o 29,4% mniej niż w kwietniu ubiegłego roku - wynika z danych pochodzących z Monitora Sądowego i Gospodarczego zebranych przez KUKE. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy (maj 2018 r. - kwiecień 2019 r.) na skutek niewypłacalności działalność gospodarczą zakończyło 608 przedsiębiorstw. W porównaniu z marcem 12-miesięczna suma upadłości zmniejszyła się o 2,4%, a wobec sytuacji sprzed roku odnotowano spadek o 2,9% - w kwietniu 2018 r. roczna krocząca wynosiła 626 upadłości" - czytamy w komunikacie.

W KUKE łączna wartość ubezpieczonego obrotu i udzielonych gwarancji ubezpieczeniowych wyniosła w 2018 roku rekordowe 48,9 mld zł i była o 19,9% wyższa niż rok wcześniej. Wolumen objętych ochroną krótkoterminowych należności eksportowych i krajowych wyniósł 45,8 mld zł (wzrost o 19% w skali roku), a wartość ubezpieczeń średnio- i długoterminowych sięgnęła 2,1 mld zł (wzrost o 58%).

"Oprócz polityki fiskalnej rządu, która powinna wpłynąć pozytywnie na wzrost popytu w naszej gospodarce - można zaobserwować, że dynamika polskiego eksportu do Niemiec była w ostatnim okresie wyższa niż dynamika polskiego eksportu ogółem - i to pomimo wyraźnego zastoju w niemieckiej gospodarce. Widać też długoterminowy trend wzrostu udziału Polski w imporcie Niemiec, przy jednoczesnym spadku udziału Francji i Włoch. Dodatkowo widmo 'nieuporządkowanego' brexitu uległo oddaleniu, a wraz z nim materializacja potencjalnych ryzyk dla polskiej gospodarki. Cały czas należy pamiętać, że dla polskich przedsiębiorstw nadal aktualny jest problem niskiej podaży siły roboczej, choć z drugiej strony obawy o masowe wyjazdy pracowników z Ukrainy dalej na Zachód wydają się przesadzone. Wynika to z obniżenia tempa rozwoju gospodarek strefy euro, jak i zwiększającej się skali aktywizacji zawodowej uchodźców z Bliskiego Wschodu tam osiedlonych" - skomentował wiceprezes KUKE Tomasz Ślagórski, cytowany w komunikacie.

Na koniec kwietnia br. stosunek upadłości spółek prawa handlowego w odniesieniu do liczby średnich i dużych firm kształtował się na poziomie 0,86%

W zestawieniu z kwietniem 2018 r. istotny spadek natężenia upadłości widoczny był m.in. w działalności finansowej i ubezpieczeniowej (0,97% wobec 2,78%) oraz produkcji urządzeń elektrycznych (0,41% wobec 1,41%). Z kolei największy wzrost natężenia upadłości wystąpił w działalności związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją (2,34% wobec 1,34%), produkcją mebli (1,04% wobec 0,14%) oraz wytwarzaniem i zaopatrywaniem w energię i gaz (1,78% wobec 0,44%).

W kwietniu ogłoszono upadłość 23 przedsiębiorstwa prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki prawa handlowego. Jest to wynik o -49% mniejszy niż w marcu br. i o -45% mniejszy w ujęciu rok do roku. W kwietniu upadłości firm prowadzonych w postaci indywidualnej działalności gospodarczej wynosiły 36% wszystkich upadłości. W ciągu ostatnich 12 miesięcy udział ten sięgał średnio ok. 26% Wysoki udział bankructw indywidualnych związany jest z wyjątkowo niskim poziomem upadłości przedsiębiorstw prowadzonych w formie spółek prawa handlowego, podano także.

forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)