Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Stajniak
|

Kursy walut. Dane z USA zmieniają perspektywy dolara

4
Podziel się:

Wydawało się, że czekają nas bardzo nudne kolejne tygodnie oraz brak zmian perspektyw pod względem polityki monetarnej. Sytuacja została jednak zmącona poprzez publikacje świetnych danych z amerykańskiego rynku pracy, których w zasadzie nikt się nie spodziewał.

Kursy walut. Dane z USA zmieniają perspektywy dolara
Kursy walut. Co z dolarem? (Pixabay)

Czy Fed został tym samym zmuszony do wcześniejszych zmian? Zmiana zatrudnienia w USA wyniosła 943 tys. przy oczekiwaniu na poziomie 870 tys. oraz przy poprzednim poziomie 850 tys. Nie wydaje się, wobec tego, żebyśmy mieli faktycznie jakoś ogromne pozytywne zaskoczenie.

Niemniej warto pamiętać, że dane ADP, które stanowiły ważną prognozę dla piątkowych danych, pokazały odczyt rzędu 330 tys. Wiele głosów mówiło również, że Amerykanie wciąż nie chcą powrotu do pracy, ze względu na zagrożenie koronawirusem oraz chęć utrzymania dodatkowych świadczeń, które kończą się definitywnie w całych Stanach Zjednoczonych początkiem września.

To jednak nie koniec dobrych wieści z perspektywy amerykańskiego dolara oraz całej gospodarki. Stopa bezrobocia zalicza ogromny spadek do 5,4 proc. z poziomu 5,9 proc., a płace rosną w tempie 4 proc. r/r przy oczekiwaniu na poziomie 3,9 proc. r/r. Te wszystkie czynniki razem wzięte mówią o dobrej sytuacji rynku pracy z perspektywy powrotu gospodarki na stabilny, długoterminowy tor wzrostowy.

Zobacz także: Polski Ład. Premier złożył nową propozycję przedsiębiorcom. "Poprzemy reformę tylko pod takimi warunkami"

Z drugiej jednak strony dane te sugerują, że inflacja może utrzymać się na dłuższy czas na wysokim poziomie. Większa ilość zatrudnionych to teoretycznie więcej pieniędzy do wydania. Nawet jeśli na rynek pracy powracają osoby z niższymi płacami, to jednak pod względem agregatu popytowego, powinniśmy zauważyć dalszą presję na ceny.

To wszystko powoduje, że rynek mocno uważa, że Fed nie jest w stanie ignorować już tych danych. Zresztą już od kilku tygodni niektórzy bankierzy w USA zmienili retorykę i nawołują do rozpoczęcia taperingu programu QE, czyli jego ograniczania, jednocześnie wskazując, że widzą szanse na szybsze podwyżki stóp procentowych.

Rynek wycenia, że prawdopodobieństwo podwyżki stóp na grudzień 2022 to 35 proc. Jest to jeszcze relatywnie mało, ale jest to ogromna zmiana w porównaniu do sytuacji sprzed kilku miesięcy.

Teoretyczna komunikacja zmian mogłaby nastąpić w Jackson Hole, na sympozjum ekonomicznym Fedu pod koniec sierpnia. Z drugiej strony Powell jest znany z tego, że nie chce pochopnie decydować się na większe zmiany.

Być może Powell będzie chciał poczekać na kolejne dane z rynku pracy lub przynajmniej na dane inflacyjne, dlatego nie wykluczone, żę rynek będzie się nastawiał na jakąś komunikację zmian dopiero we wrześniu, podczas publikacji prognoz gospodarczych.

Ze względu na rynkową presję, EURUSD znacząco stracił w piątek i para notowana była dzisiaj najniżej od kwietnia w okolicach 1,1750. Mocny dolar oraz niska płynność przez brak sesji w Japonii wpłynął na dalszą wyprzedaż złota, które sięgnęło dzisiaj poziomów poniżej 1700 dolarów za uncję!

W całym tym zamieszaniu z zeszłego tygodnia złoty stracił, ale EURPLN utrzymuje się poniżej poziomu 4,5700.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
forex
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
xtb
KOMENTARZE
(4)
victor
3 lata temu
...koniukture Ameryki wbrew pozorm nakrecaja ci co nie maja bogow obcych przed Bogiem i jego Synem.
victor
3 lata temu
Jak to tak, nikt sie nie spodziewal...oj, nie ladnie.
logiczny
3 lata temu
Po wyniko 27:1 ten wyglada bardziej imponująco 500 +:1,5 biliona i ta strona dynamicznie rośnie dzięki tej pietwszej m.in. !;(
CCCCCCCCCCCCC...
3 lata temu
A Polska zadłużona jest już na 1500 miliardów zł, MORAWIECKI to CAR kredytów. Na łeb wypada po 40000 zł.