Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kursy walut. Złoty słabszy, ale mieści się w widełkach

1
Podziel się:

Złoty w czwartek o poranku jest lekko słabszy, ale kurs euro nadal mieści się w ramach tygodniowych widełek wahań oscylując blisko 4,32-4,33 zł.

Kursy walut. Co ze złotym?
Kursy walut. Co ze złotym? (East News, Leszek Kotarba/East News)

Nastroje na rynkach finansowych nadal oscylują pomiędzy risk-off a risk-on. W środę złoty tracił na wartości, jednak notowania kursów nadal mieściły się w ramach tygodniowych widełek wahań. Nominalnie para EUR/PLN pozostawała blisko poziomów 4,32-4,33. Kurs USD/PLN przy spadającym EUR/USD poniżej 1,13 powrócił do 3,84.

Wczorajszy dzień przyniósł nieoczekiwaną obniżkę stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Bank centralny Anglii (BoE) awaryjnie obciął o 50 pb (podobnie jak Fed i BoC) główną stopę procentową do poziomu 0,25 proc. i ogłosił dodatkowe środki mające na celu złagodzenie negatywnych skutków koronawirusa. Oznacza to powrót do najniższych stóp procentowych w historii Wielkiej Brytanii - taki sam poziom obowiązywał w latach 2016-2017.

Dodatkowo Bank Anglii zapowiedział ponowne uruchomienie mechanizmu mającego na celu zapewnienie bankom komercyjnym dostępu do dodatkowego finansowania, co ma pomóc im w udzielaniu kredytów dla przedsiębiorstw, szczególnie tych średnich i małych. Ostatnie dane pokazały, że brytyjska gospodarka w styczniu 2020 roku odnotowała zerowy wzrost (przy prognozowanej dynamice rzędu 0,2 proc. i po 0,3 proc. wzroście w grudniu minionego roku) i być może właśnie ten fakt zmotywował BoE do podjęcia w środę zaskakującej decyzji.

Po nieoczekiwanym cięciu stóp w Wielkiej Brytanii funt ostatecznie osłabił się (rynek wyceniał możliwy ruch w marcu, ale na 25 pb.), a notowania GBP/USD spadły w okolice 1,28 na koniec dnia.

W czwartek posiedzenie decyzyjne odbędzie EBC. Rynek wycenia obniżkę stopy depozytowej o 0,1 pkt proc. Wśród ekonomistów nie brakuje jednak opinii, że z racji, iż jest już na poziomie minus 0,50 proc. EBC ma ograniczone pole do dodatkowych cięć. Niemniej, po tym jak Fed i BoE obniżyły koszt pieniądza o 0,5 pkt proc. wstrzymanie się EBC od decyzji o obniżce stóp może mocno rozczarować rynek.

Rynki wyraźnie liczą na wsparcie zarówno rządów, jak i banków centralnych w walce ze skutkami epidemii COVID-19. We wtorek o pomocy rzędu kilku miliardów euro informował rząd Niemiec, zaś o 25 mld euro mówił premier Włoch po tym jak pierwszy dekret w sprawie wykorzystania 12 mld euro zapowiedziano na piątek. Z kolei sekretarz skarbu USA, Steven Mnuchin, poinformował o rozważanych ulgach podatkowych dla firm, które umożliwią wprowadzenie do gospodarki setek miliardów dolarów.

Joanna Bachert, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze giełdowe
komentarze walutowe
forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Yale
4 lata temu
Czas zaplaty za zycie na kredyt,za zasiłki za dotacje.Czas na bezrobocie i recesje.